کاریزما چیست؟ چگونه کاریزماتیک باشیم؟

چگونه کاریزماتیک باشیم

در آغاز این مقاله روی صحبت با صاحبان کسب و کار است. در این مقاله همچنین به ویژگی‌های بارز افراد کاریزماتیک می‌پردازیم که می‌تواند برای رشد فردی بسیار مفید باشد. یک برند نیز مانند یک فرد می‌تواند کاریزماتیک باشد و برای توسعه کسب و کار و بالا بردن محبوبیت برند بسیار موثر عمل کند.

در ابتدا به صاحبان مشاغل باید بگوییم با خوب گوش کردن به مشتریان و درک آنچه برای آن‌ها اهمیت دارد، می‌توانید به برند خود وجهه‌ای کاریزماتیک بدهید. با این کار نشان دهید که تا چه اندازه آن‌ها برای شما اهمیت دارند. از برند خود داستانی بسازید که احساس دیگران را درگیر کند. در این مقاله راه رسیدن به این اهداف را خواهید آموخت.

دیتا، حقایق، عقل و منطق راه‌های اندازه‌گیری، پیش بینی و فهمیدن را آسان‌تر می‌کند. تنها چیزی که برای درک همه جانبه چیزی احتیاج دارید، فاکتورهای قابل اندازه گیری است. البته وقتی صحبت از هویت فردی، بازاریابی و کمپین‌های خلاقانه باشد، چیزی که واقعا به آن احتیاج دارید فاکتور دیگری است به نام کاریزما.

هیچکس دلش نمی‌خواهد وقتی هدف اصلی‌اش بالا بردن فروش است، وقت خود را صرف ویژگی‌های شخصیتی و دلرباتر شدن هدر دهد. در حالی که لازم است برای رسیدن به هدفی که دارد، حتما این کار را بکند. در حقیقت می‌توان گفت همان چیزی که باعث می‌شد در دوران دبیرستان دوستان زیادی داشته باشید و در مدرسه شخصیت محبوبی باشید، می‌تواند برای اثربخشی پیام برند شما نیز نقش مهمی بازی کند. در حقیقت وجود همان ویژگی‌ها در بالا بردن تعداد مشتری‌ها بالقوه، بازاریابی موثر و محبوبیت برند شما حیاتی است.

اما کاریزما واقعا یعنی چه؟ کاریزماتیک را چگونه می‌توان توصیف کرد؟ نقش وجود، یا عدم وجود این ویژگی در رسیدن به موفقیت فردی یا موفقیت در بازاریابی چیست؟ چگونه مفهومی اینچنین انتزاعی می‌تواند از اصلی‌ترین دلایل موفقیت یک فرد یا یک کمپین تجاری باشد؟ و مهم‌تر از همه اینکه، چگونه می‌توان این کیفیت رفتاری را در عمل اجرا کرد؟

در اینجا ما سعی داریم توصیف دقیق‌تری از کاریزما داشته باشیم و بگوییم چرا این ویژگی مورد توجه افراد قرار می‌گیرد. همچنین راهکارهای ایجاد این ویژگی در افراد را ارائه می‌کنیم که حتی می‌تواند برای کاریزماتیک کردن هویت برند‌های تجاری نیز استفاده شود.

کاریزماتیک یعنی چه؟

هر فردی به تنهایی برای خود یک برند است، مانند استارت آپ‌ها، کسب و کارهای کوچک و یا هر شرکت‌ دیگری. هرکسی به داشتن برخی ویژگی‌ها معروف است. همه ما دارای ارزش‌های شخصیتی بخصوصی هستیم. همه ما سطوح مختلفی از محبوبیت را در بین دوستان، همکاران و اعضای خانواده خود تجربه کرده‌ایم. موفقیت هر فرد نیز به این بستگی دارد که آن‌ها تا چه اندازه می‌توانند در توصیف، گسترش و بازاریابی برند هویتی خود تاثیر گذار عمل کنند. اگرچه اصلی‌ترین چیزی که ما را از یکدیگر جدا می‌کند، چیزی است که به سادگی نمی‌توان آن را اندازه‌گیری کرد و آن هم کاریزما است.

اما کاریزما چیست و کاریزماتیک چگونه توصیف می‌شود؟ در واقع رسیدن به یک جواب روشن و شفاف برای این سوال، کار بسیار دشواری است. کارشناسانی که در نیویورک تایمز تا سایکولوژی تودی اظهار نظر کرده‌اند، بر سر این نکته باهم توافق دارند که هیچ توضیح جهانی و مشخصی درباره این مفهوم وجود ندارد، با این حال همه آن‌ها معتقدند که “اگر با کاریزما رو به رو شوید، به سادگی متوجه وجود آن خواهید شد”

میریام وبستر این توصیف از کاریزماتیک را به ما ارائه می‌کند: ” فردی با ویژگی‌های بخصوص که می‌تواند نظر افراد را به خود جلب کند، آن‌ها را مجذوب خود کند و یا برای‌ افراد الهام بخش باشد، شخصی دارای کاریزما شناخته می‌شود.

ویژگی‌ها یک فرد کاریزماتیک

اولین اصل برای داشتن کاریزما ویژگی‌ها و توانایی‌های بخصوصی است که باید در رفتار فرد وجود داشته باشد. اگرچه داشتن این ویژگی‌های بخصوص، کاریزماتیک بودن افراد را تضمین نمی‌کند، اما وجود آن‌ها برای کاریزماتیک بودن ضروری است.

دارای اعتماد به نفس

بر اساس مجله فوربز بسیاری از افراد که کاریزمایتک شناخته می‌شوند، اعتماد به نفس فوق العاده بالایی دارند. آن‌ها به خود علاقه دارند و از شخصیت خود لذت می‌برند. آن‌ها از ارزش خود آگاه هستند و هیچگاه آروزی کسی غیر از خودشان بودن را ندارند.

کامیاب

در حالی که ما هنوز به توصیفی قابل فهم از کاریزما نرسیده‌ایم، هیچ شکی در این باره نمی‌توان داشت که اشخاص کاریزماتیک شور زندگی دارند و مانند منبعی از نور درخشان به نظر می‌رسند. آن‌ها در زندگی احساس کامیابی می‌کنند و از زندگی خود لذت می‌برند. آن‌ها پر از شور و اشتیاق و سرزندگی هستند و به واسطه همین شور و اشتیاق می‌توانند دیگران را در مسیری که می‌روند، با خود همراه سازند.

دلسوز و همدل

انسان‌های کاریزماتیک معمولا بسیار دلسوز هستند و توانایی همدلی با دیگران را دارند. آن‌ها به سادگی می‌توانند خود را به جای دیگران بگذارند و شرایط آن‌ها را درک کنند. علاوه بر آن، اشخاص کاریزماتیک قادرند احساس همدردی را در دیگران نیز برانگیزند. به همین خاطر هم، افراد کاریزماتیک می‌توانند به سادگی مخاطب را به سمت خود جلب کنند، چون آن‌ها قادر هستند احساس دیگران را نسبت به خود تحریک کنند.

توانا در بیان احساسات

این دقیقا همان هنری است که بسیاری از ما، از داشتن آن محرومیم. بله، قطعا هر کسی قادر است عصبانیت خود را نشان دهد، و شاید حتی بتواند خوشحالی خود را نیز به خوبی نشان دهد. اما درباره بیان احساسات ظریف و پیچیده دیگر چطور؟ انسان‌های کاریزماتیک می‌توانند تمامی طیف‌های احساس خود را نمایش دهند و این کار را نیز به خوبی انجام می‌دهند.

تیزهوش و حاضر جواب

تمام افراد کاریزماتیک قادرند به سرعت فکر کنند و تغییر شرایط را به آسانی بپذیرند. این مسئله موجب می‌شود که آن‌ها همیشه حاضر جواب باشند و بتوانند بهترین جمله‌ها را در بهترین زمان‌ها بر زبان بیاورند. از این طریق آن‌ها تاثیر خوبی روی افراد مختلف می‌گذارند و بحران‌ها را به بهترین شکل پشت سر می‌گذارند.

کاریزما چیست؟

چگونه به یک فرد کاریزماتیک تبدیل شویم؟

تا اینجای مقاله ویژگی‌های افراد کاریزماتیک را برشمردیم.  اما چگونه می‌توان این ویژگی‌ها را اکتساب کرد؟

راه حل‌های تبدیل شدن به شخصیتی کاریزماتیک را در این قسمت بخوانید.

تعامل: با خوب گوش کردن حضوری موثر و فعال داشته باشید

خوب گوش کردن هنریست که با کمک آن می‌توانید صحبت‌ها و اعمال دیگران را بشنوید و درک کنید. این از خصیصه‌های اصلی یک فرد کاریزماتیک است. در این مرحله اما باید بپرسیم که شما چگونه به طرف مقابل نشان خواهید داد که با جان و دل پای صحبت‌های او نشسته‌اید؟ در این قسمت زبان بدن است که می‌تواند به کمک شما بیاید. یکی از بهترین روش‌ها برای این کار ایجاد ارتباط چشمی با طرف مقابل است. برای شروع بهتر است هنگام صحبت با دیگران گوشی خود را کنار بگذارید و روی مسئله‌ای که بیان می‌شود تمرکز کنید.

نقاط قوت خود را بشناسید و روی آن تمرکز کنید


همانطور که پیش از این گفته بودیم، کاریزما با داشتن اعتماد به نفس بالا و الهام بخش بودن برای دیگران به وجود می‌آید. شما باید بدانید که در چه چیزهایی توانایی بالایی دارید. با پرداختن به آن توانایی‌ها در زمان نیاز می‌توانید اعتماد به نفس خود را حفظ کنید. مثلا شاید شما حس شوخ طبعی بالایی داشته باشید، و بتوانید با استفاده از همین توانایی اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

از خودپسدی پرهیز کنید

هیچکس افراد خودخواه و خودپسند را دوست ندارد. خودپسندی در روانشناسی شاخه‌های بسیاری دارد و مبحثی بسیار گسترده است. در برخورد با دیگران پرس و جو درباره آن‌ها و گوش کردن به آن‌ها رفتاری بسیار دلرباتر نسبت به صحبت کردن درباره خودمان است.

از خود اشتیاق نشان دهید و مثبت اندیش باشید

افراد کاریزماتیک سرشار از شور و اشتیاق هستند. آن‌ها سعی می‌کنند پیوسته دیدگاه مثبتی داشته باشند. این‌ها خصایص بسیار مهمی است، چرا که افراد جذب همین ویژگی‌ها می‌شوند. علاوه بر آن افرادی که همیشه مثبت اندیش هستند، می‌توانند حال کسانی که با آن‌ها در ارتباط هستند و تمام اطرافیان خود را دائما بهتر ‌کنند.

راوی بهتری باشید

آیا هنگامی که با دیگران صحبت می‌کنید می‌توانید آن‌ها را با خود همراه کنید؟ می‌توانید احساس و پیام خود را آنگونه که دوست دارید به آن‌ها منتقل کنید؟ اشخاص کاریزماتیک روی تاثیر صحبت‌های خود بر احساس مخاطبان تمرکز می‌کنند. در حقیقت احساسی که شنونده از داستان پیدا می‌کند برای آن‌ها مهم‌تر است تا پیامی که در داستان آن‌ها نهفته است. در حقیقت چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد، پیوند احساسی که با دیگران به وجود می‌آورید است.

در مسیر تبدیل به کاریزماتیک شدن

با همه چیزهایی که گفته شد، باید بدانید که می‌توان به شخصی کاریزماتیک تبدیل شد. این ویژگی‌ها را هم در اشخاص و هم در برندها می‌توان یافت. کاریزماتیک بودن پاداش‌هایی دارد که نمی‌توان به آن بی‌توجه بود. اگر می‌خواهید فرد موفق‌تری باشید و یا برند موفق‌تری داشته باشید که صاحب قدرت، سرمایه و مشتریان وفادار است، بهتر است روش‌های کاریزماتیک شدن را در پیش بگیرید.

موفق و پیروز باشید!

برای مطالعه مقالات مرتبط با بهبود فردی کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید