زبان بدن و تاثیر آن در فروش

زبان بدن

از زمان انسان‌های نخستین، یعنی پیش از شکل گیری زبان گفتار و واژه‌ها، این زبان بدن بود که برای ایجاد ارتباط استفاده می‌شد. زبان بدن هم مانند لحن صحبت، صدا، انتخاب کلمات و بسیاری از ویژگی‌های دیگر در میان افراد مختلف با هم تفاوت دارد. تفاوت در زبان بدن هم مانند ویژگی‌های دیگر افراد به فاکتورهای زیادی مثل شخصیت، جنسیت، جایگاه اجتماعی، سن، فرهنگ و محیطی که فرد در آن رشد کرده و بزرگ شده است بستگی دارد.

چیزی که در سال‌های اخیر هنگام مطالعه روی رفتار افراد موفق، نظرها را به خود جلب کرده است زبان بدن است. آمارهایی که از این مطالعات بدست آمده نشان می‌دهد که میزان تاثیرگذاری یک فرد هنگام صحبت ۵۵% به زبان بدن، ۳۸% به لحن صحبت و صدا و تنها ۷% به انتخاب کلمات بستگی دارد. در نتیجه زبان بدن اصلی‌ترین عامل در جلب توجه مخاطب و اثرگذاری بر روی شنونده است.

سخنرانان حرفه‌ای، فروشنده‌های موفق، سیاستمداران دنیا، خواننده‌ها، معلم‌ها و تمام افرادی که در شغل یا سبک زندگی خود پیوسته با دسته‌ای از مخاطبان در ارتباط هستند، همیشه سعی دارند از زبان بدن به بهترین نحو استفاده کنند. آن‌ها می‌دانند که با استفاده صحیح از زبان بدن می‌توانند تاثیرگذاری خود را به حداکثر برسانند.

زبان بدن برای فروش موفق باید چگونه باشد؟

برای یک فروشنده زبان بدن بزرگ‌ترین ابزار برای رسیدن به مقصود است. یک فروشنده با زبان بدن خود می‌تواند هر چیزی را به هرکسی بفروشد. فروشنده خوب با تاثیری که روی مشتری می‌گذارد، می‌تواند برای مدتی طولانی احساس رضایت و خشنودی را به خریدار محصول خود القا کند.

در این قسمت مقاله به برجسته‌ترین و اساسی‌ترین  نکات درباره زبان بدن و روش درست استفاده از آن برای رسیدن به فروش بیشتر می‌پردازیم.

با ما همراه باشید.

از دست‌های خود به درستی استفاده کنید

گفته می‌شود یک سخنران موفق به صورت متوسط ۴۵۶ مرتبه دست‌های خود را به حرکت در می‌آورند. برای تمرین می‌توانید جلوی آینه بایستید و برای خود سخنرانی کنید و همزمان حرکت دستان خود را اصلاح کنید. با دستان خود می‌توانید پیام دوستی به شنونده ارسال کنید. سعی کنید هنگام شنیدن صحبتهای مشتری دست به سینه نباشید، این حالت بدن نشان دهنده خوب گوش نکردن است. پنهان کردن دست‌ها پشت سر و یا گره کردن آن در پشت کمر هم توصیه نمی‌شود. این حرکات به ترتیب نشانی از دروغگویی و اهمیت قائل نشدن است.

به طرز نشستن خود بیشتر دقت کنید

نحوه نشستن شما در طی مذاکره تاثیر زیادی روی فرد مقابل می‌گذارد. شما با رعایت نکات زیر می‌توانید پیام درست را به مخاطب خود برسانید

·         صاف و مستقیم بنشینید. این کار به مخاطب می‌گوید که شما انسان دقیق، وقت شناس و منظمی هستید.

·         روی صندلی لم ندهید. این کار نشانی از بی‌خیالی و اهمیت قائل نشدن برای جلسه و موضوع مورد مذاکره است.

·         هنگم گوش کردن به صحبت‌های طرف مقابل به نشانه دقت و تمرکز روی موضوع، اندکی به جلو خم شوید.

·         پا روی پای دیگر نیندازید. این کار به مخاطب این احساس را می‌دهد که شما خود را از او برتر تصور می‌کنید. پیام دیگری که این کار به مخاطب القا می‌کند، این است که شما چیزی را از او پنهان کرده‌اید.

زبان بدن

روی حالت چهره خود کار کنید

حالت چهره پیام‌های واضحی به مخاطب می‌دهد. شما با تمرین کردن می‌توانید حالت چهره خود را تاثیرگذارتر و جذاب تر کنید. حالت چهره حتی در باورپذیری صحبت‌های شما بسیار مهم است. سعی کنید احساسات درونی خود را از جلسه دور نگه دارید. مثلا اگر هنگام خستگی، عصبانیت، ناراحتی و حتی خوشحالی وارد یک جلسه شده‌اید، به نحوی حالت چهره خود را مدیریت کنید که هیچ پیامی غیر از پیام‌های مربوط به موضوع مورد مذاکره به مخاطب منتقل نشود.

محکم و با اعتماد به نفس راه بروید

حتی برداشتن یک قدم در مقابل فردی که مشغول مذاکره با او هستید اهمیت زیادی دارد. قدم برداشتن و حالت بدن و سر هنگام ایستادن می‌تواند نشانی از شخصیت قوی و قابل اعتماد شما باشد. صاف بایستید و سر و گردن خود را مستقیم نگه دارید. بلند گام بردارید و جدی باشید.

در برخورد اول تاثیرگذار باشید

به گرمی دست دادن، مستقیم نگاه کردن به چشم‌ها و لبخند زدن سه نکته کلیدی در هر برخورد و بخصوص در برخورد اول است. از طرف قابل مذاکره احوالپرسی کنید، دوستانه و صادقانه برخورد کنید. با حفظ آرامش محیط جلسه را آرام و باثبات نگه دارید.

شنونده‌ای با دقت و با اشتیاق باشید

هنگامی که مشغول گوش کردن به صحبت‌های مشتری هستید، تمام حواس خود را به او بدهید. گاهی به نشانه درک کردن صحبت‌های او سر خود را تکان دهید. در تایید صحبت‌های او با تکان دادن سر زیاده روی نکنید، چون ممکن است پیامی از بی‌قراری و بی‌حوصلگی شما برای شنیدن ادامه صحبت طرف دیگر مذاکره باشد.

رفتار بدن خود و فرد مقابل را بشناسید و تفسیر کنید

شما می‌توانید در پنج دقیقه زبان بدن خود را اصلاح کنید. برای تبدیل زبان بدن اصلاح شده به یک عادت همیشگی لازم است که هر روز تمرین کنید. وقتی زبان بدن خود را اصلاح کردید می‌توانید هنگام مذاکره طرف مقابل را نیز به داشتن زبان بدن متناسب با مذاکره تشویق کنید. چون در بسیاری از مواقع شنونده ناخودآگاه زبان بدن شما را تقلید می‌کند. با استفاده صحیح از زبان بدن می‌توانید نتیجه مذاکره را متناسب با خواسته خود جلو ببرید. همه چیز واقعا در دستان شماست!

مقالات مرتبط: برای خواندن مقاله کاریزما چیست؟ چگونه کاریزماتیک باشیم؟ کلیک کنید.

بازاریابی عصبیبهبود فردیرشد کسب و کار

زبان بدن

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید