۴ قدم برای اینکه دیگر خود را با دیگران مقایسه نکنید!

4 قدم برای اینکه دیگر خود را با دیگران مقایسه نکنید!

احتمالا شما نیز مانند بسیاری دیگر، برای اندازه‌گیری میزان موفقیت‌ها و شکست‌های زندگی‌تان، خود را با دیگران مقایسه می‌کنید. در اکثر مواقع ما خود را با افرادی مقایسه می‌کنیم که به نظر خودمان از ما موفق‌تر هستند. احتمالا شما گمان می‌کنید اگر خود را با دیگران مقایسه نکنید، نمی‌توانید احتمالات زندگی خود را به درستی حدس بزنید. چیزی که شاید متوجه آن نباشید برانگیختن احساس حسادت‌ خودتان در این مقایسه کردن‌ها است؛ چیزی که می‌تواند مانع موفقت‌های شما شود و به به زندگی‌تان استرس وارد کند.

بنا بر این بسیار اهمیت دارد که متوجه حسد ورزی‌های خود باشیم تا به جای هدر دادن انرژی و فکر کردن به اقدامات دیگران، روی حرفه و اهداف خود تمرکز کنیم.

برای اینکه بتوانید از حسد ورزی‌ در دنیای حرفه‌ای پرهیز کرده و دیگر خود را با دیگران مقایسه نکنید، می‌توانید این ۴ گام‌ را دنبال کنید.

اسرار موفقیت: راه حل‌های اشتباه که منجر به شکست می‌شود

همه چیز را در نظر بگیرید

نویسنده و پیشوای روحانی آقای استیون فورتیک می‌گوید: “بیشتر مواقع دلیل اینکه احساس ناامنی و تزلزل به ما دست می‌دهد این است که ما پشت صحنه زندگی خود را با نمایش زیر حلقه نور دیگران مقایسه می‌کنیم.” این جمله را با در نظر گرفتن فضای غالب در شبکه‌های اجتماعی بیشتر می‌توان درک کرد. در شبکه‌های اجتماعی رسم بر این شده که همه در مورد دستاوردها و موفقیت‌های بلوف بزنند و قیل و قال کنند. باید بدانیم پشت پرده موفقیت‌های هر کسی بارها تلاش و شکست وجود دارد. پس خود را با دیگران مقایسه نکنید و از القای احساس بد به خود بپرهیزید.

بنا بر این هرگاه احساس کردید حسادت شما برانگیخته شده، بار دیگر زندگینامه خود را مرور کنید و یا شبکه اجتماعی خود را با پشت صحنه زندگی خود مقایسه نمایید. در نظر بگیرید احساس دیگران درباره موفقیت‌های شما چه می‌تواند باشد و سپس برای همه موفیت‌هایی که تا کنون کسب کرده‌اید خودتان را تحسین کنید. وقتی دائم در تلاش برای رسیدن به هدف بعدی هستید، طبیعتا فراموش می‌کنید به تعداد زیادی از دستاوردهای پیشین خود توجه کنید.

اسرار موفقیت: راه‌های جلوگیری از اتلاف وقت

خود را با دیگران مقایسه نکنید

به آن‌ها که حسادت شما را برمی‌انگیزند، تبریک بگویید

احتمالا متوجه شده‌اید که همزمان با زیاد دستاوردهای همکاران‌تان دایره دوستان صمیمی آن‌ها کوچک‌تر می‌شود. تعداد تبریکاتی که در شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند کاهش می‌یابد. اگر شما بتوانید با یک تبریک حقیقی خود را در موفقیت وی سهیم بدانید، هم احساس بهتری به خود و او خواهید داشت و هم راه را برای او باز خواهید گذاشت تا در شرایط احتمالی به رشد و پیشرفت شما کمک کند و یا به شما مشاوره بدهد.

تبریک گفتن به همکاران از سوی دیگر نشان می‌دهد که کسب موفقیت از سمت آن‌ها مانند این است که همه تیم به موفقیت دست پیدا کرده‌اند. علاوه بر آن این کار نمادی از اتحاد و همدلی است که به دوستانه‌تر شدن فضای کاری کمک می‌کند. به جای اینکه موفقیت دیگران را شکستی برای خود ببینید، به خاطر بیاورید که در قله موفقیت حتما جایی برای شما نیز وجود دارد و با اعتماد به نفس به فکر رشد و ترقی باشید.

اسرار موفقیت: ۷ گام موثر برای بهبود زندگی چیست؟

تمرکز خود را روی چیز دیگری معطوف کنید

به جای حسد ورزی روی خودتان و توانایی‌های مختلف‌تان تمرکز کنید، آگاه باشید و خود را با دیگران مقایسه نکنید. از خودتان بپرسید برای رسیدن به موفقیت‌هایی مانند دیگران باید دست به چه اقداماتی بزنید. آیا چیزی که دیگری به دست آورده همان چیزی است که تو آرزوی آن را داری؟ سپس از خود بپرس برای داشتن آن باید چه چیزی را در خود تغییر دهی؟ می‌توانید موفقیت‌های همکاران و دوستان خود را مانند یک لیست انجام کار برای خود ببینید و رسیدن به آن‌ها را هدف قرار دهید.

اسرار موفقیت: چرا باید مثبت اندیش باشیم؟

سعی کنید به آن‌ها توجه نکنید

اگر خود را در حالی یافتید که بیش از اندازه روی زندگی دیگران متمرکز شده‌اید، همان لحظه به خودتان بیایید و از فکر کردن دست بردارید. اگر لازم است حتی آن‌ها را دیگر در شبکه‌های اجتماعی دنبال نکنید. شاید در ارتباط بودن با افرادی که در حوزه کاری شما فعالیت دارند اهمیت داشته باشد، اما فراموش نکنید که صرف انرژی و زمان بیش از حد روی آن‌ها نه تنها به شما کمک نمیکند، بلکه به روحیه و آینده شما لطمه هم وارد می‌کند. برای اینکه دیگر خود را با دیگران مقایسه نکنید هر کاری که لازم است را انجام دهید.

اسرار موفقیت: سه عنصر موفقیت و راه‌های رسیدن به آن

از امروز دیگر خود را با دیگران مقایسه نکنید

از سوی دیگر هر وقت احساس کرید اطرافیان‌تان به شما حسادت می‌کنند، از آن‌ها فاصله بگیرید. اگر کسانی در اطراف شما هستند که دائم دستاوردهای شما را ناچیز می‌شمرند و به شما موجی از انرژی منفی را القا می‌کنند تا خودشان احساس بهتری پیدا کنند، فورا آن‌ها را از خود دور کنید. هیچ چیز بدتر از احاطه شدن در فضایی مسموم و افرادی که پر از انرژی منفی هستند، نیست.

بهبود فردیتلاشموفقیت

توسعه فردی

دیدگاهتان را بنویسید