راه حل‌های اشتباه که منجر به شکست می‌شود

راه حل‌های اشتباه که منجر به شکست می‌شود

ساده کردن کار با یافتن راه حل‌های ساده، سریع و عملی بسیار فریبنده‌ است. ما از خواندن دستور العمل‌ها، از کاغذبازی‌های بی‌پایان و صرف ساعت‌ها وقت در امر تحقیقات واهمه داریم. به نظر می‌رسد این کارهای پیچیده و وقت گیر تنها میزان حجم کاری ما را اضافه می‌کنند. این تصور ما را به سمت راه حل‌های اشتباه سوق می‌دهد و در نهایت تلاش ما را منجر به شکست می‌کند.

ما معمولا ساده‌ترین و موثرترین راه برای رسیدن به موفقیت را ترجیح می‌دهیم. اما باید توجه داشته باشیم که این اقدامات همیشه به نفع ما تمام نمی‌شوند و ممکن است نتیجه کار ما را به بدترین شکل تغییر دهند.

۳ موقعیت که ساده کردن کار در آن‌ها، شما را با شکست مواجه خواهد کرد

در این مقاله سه موقعیت متفاوت را مثال می‌زنیم که ساده کردن کار در چنین موقعیت‌هایی می‌تواند ضربه بسیار مخربی به نقشه موفقیت شما وارد کند. در حقیقت ساده کردن کار در این سه موقعیت شما را به راه حل‌های اشتباه هدایت می‌کند و نقشه شما را به هم میریزد.

اسرار موفقیت: راه‌های جلوگیری از اتلاف وقت

موقعیت شماره ۱: “من هیچ زمانی برای حواس پرتی ندارم”

وقتی به ضرب‌الاجل یک کار می‌رسید، ممکن است بخواهید از چیزهایی که حواس‌تان را پرت می‌کند، فرار کنید. اما چیزی که ممکن است به آن توجه نکنید این است؛ یک ذهن آشفته و غیرمتمرکز در صورتی که به خوبی مدیریت شود، می‌تواند عملکرد و بازدهی بسیار خوبی از خود نشان دهد.

وقتی سعی کنید ذهن خود را در تمام روز متمرکز نگاه دارید و اصلا به آن فرصت استراحت کردن ندهید، ناگهان آن را خالی خواهید یافت. در چنین شرایطی عملکرد ذهنی شما پایین آمده و تصمیمات‌تان نامطلوب می‌شود. ذهنی که بیش از اندازه خسته باشد نمی‌تواند برای انجام مهم‌ترین کارها شما را همراهی کند.

البته باید اشاره کنیم رویاپردازی در روز نمی‌تواند تاثیر مثبتی روی عملکرد شما ایجاد کند اما مطالعات نشان داده است منحرف کردن عمدی ذهن برای چند لحظه از یک کار مهم و حساس می‌تواند نتیجه بسیار مفیدتری را برای‌تان رقم بزند. پس تمرکز بیش از حد در شرایطی که زمان اندکی تا ضرب‌الجل کار باقی مانده یکی از راه حل‌های اشتباه در لیست ما خواهد بود.

اسرار موفقیت: آیا انسان موفقی خواهید شد؟

راه حل چیست؟

درگیر قاعده‌ای نشوید که ذهن شما را مجبور می‌کند تا اتمام یک کار تنها روی همان کار خاص متمرکز بماند. در عوض به صورت آگاهانه زمان کار و سرگرمی خود را با هم ترکیب کنید. از پیش برنامه بخصوصی برای رها شدن از تمرکز ذهنی خود داشته باشید و آزادانه به سمت آن بروید. به خودتان اجازه دهید که به تمام جنبه‌های زندگی توجه کنید.

فرق بسیار بزرگی بین حواس پرتی‌های عمدی و غیرعمدی وجود دارد. در این بین تنها حواس پرتی‌های عمدی است که می‌تواند به بهبود عملکرد شما کمک کند. بنا بر این در روزهای پر مشغله و پر استرس، به جای پناه بردن بردن به راه حل‌های اشتباه و مخرب، حواس پرتی‌های مشخصی را برای خود ترتیب دهید تا به کمک آن آمادگی ذهنی و انرژی خود را مدیریت کنید.

ساده کردن کار

موقعیت شماره ۲: “باید این کار را تمام کنم”

فکر کردن به اتمام کار به طرز فریبنده‌ای راه حل‌های اشتباه و ساده در برابر ما قرار می‌دهد. رای مثال تا به حال چند بار در شرایطی قرار گرفتید که آرزو می‌کردید فردی دست از دودلی بردارد و تصمیم خود را اعلام کند؟ درست است که در برخی شرایط گرفتن تصمیمات فوری یا نشان دادن واکنشی سریع ضروری است، اما تحقیقات نشان داده است که سعی در زودتر به نتیجه رساندن یک کار می‌تواند بسیار زیان‌بخش باشد و ذهن فرد را از ادامه فعالیت باز دارد.

بی‌تابی مانع از عملکرد سالم ذهن و یافتن یک راه حل برای مسئله‌های پیچیده می‌شود. احساس نیاز به خاتمه دادن یک کار می‌تواند روی قدرت تصمیم‌گیری آثار مخربی بگذارد.

اسرار موفقیت: ۷ گام موثر برای بهبود زندگی چیست؟

راه حل چیست؟

در برابر میل ذهنی خود برای رسیدن به نتیجه و نفرت ذاتی آن  در برابر تردید ایستادگی کنید. وقتی خیلی سریع سراغ نتیجه بروید، این خطر وجود دارد که بسیاری از چیزهای مهم و ضروری از نظرتان پنهان بماند.

بنا بر این همیشه مراقب این میل ذهنی خود باشید و برای هر چیز همان اندازه که لازم است زمان صرف کنید. اجازه ندهید برای زود به اتمام رساندن کار چیزهای مهم فراموش شوند و راه حل‌های اشتباه شما را گمراه کنند.

اسرار موفقیت: چرا باید مثبت اندیش باشیم؟

موقعیت شماره ۳: “باید به نقشه اصلی خود پایبند بمانم”

وقتی همه چیز طبق برنامه‌ریزی پیش برود حس فوق‌العاده‌ای به انسان دست می‌دهد. این احساس دقیقا همان چیزی است که برای تقویت انگیزه به آن احتیاج داریم. اما اگر در نیمه راه احساس کنیم نقشه‌ای که طراحی کرده‌ایم به درد این قسمت از کار نمی‌خورد چه؟

در چنین شرایطی باید همه چیز را از نو بسنجید. ساده‌ترین راه حل ادامه دادن است. حتی ممکن است از اینکه برگردید به خانه اول و از نو شروع کنید هراسان باشید، به همین دلیل ترجیح می‌دهید دست به دعا بنشینید تا شاید تلاشی که تا اینجا داشته‌اید اندک نتیجه‌ای بدهد.

در این شرایط حتی اگر به برخی از اهداف خود دست پیدا کنید، احتمالا به تمام پتانسیل خود دست نخواهید یافت و حتی درها را رو به فرصت‌های تازه‌تر خواهید بست. این‌ها همه نتیجه این است که شما راه حل‌های اشتباه و ساده‌تر را انتخاب کرده‌اید و نه راه حل‌های درست‌تر را.

ضربه احساسی و عدم تحمل تردید ذهنی دو دلیل اصلی برای این است که ما با موفقیت‌های کمرنگ‌تر و نتایج کوچک‌تر کنار می‌آییم.

اسرار موفقیت: سه عنصر موفقیت و راه‌های رسیدن به آن

راه حل چیست؟

باید یاد بگیریم که در برابر تردید و دودلی صبور باشیم. صبوری تنها کلید برای رسیدن به تمام پتانسیل وجودی ما است. بسیاری از آدم‌ها موفق اعتراف می‌کنند که برای رسیدن به موفقیت مجبور شدند از یک هرج و مرج حقیقی عبور کنند. اما بعد از عبور از مراحل سخت توانستند به آرامش و موفقیت مطلوب خود دست یابند.

در این مسیر پر تلاطم، خودتان را با صحبت‌های انگیزشی شارژ کنید. مطالعات نشان داده است مخاطب قرار دادن خود اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد.

چگونه از راه حل‌های اشتباه پرهیز کنیم؟

ساده کردن را می‌توان از دو جنبه در نظر گرفت؛ ساده کردن می‌تواند به معنای تلاش اندک و رسیدن به راه حل‌های اشتباه و غیر واقعی باشد و یا چیزی باشد که بعد از یک فعالیت ذهنی دشوار می‌تواند شما را به نتایج و راه حل‌های بهتر و موثرتر برساند.

بهترین راه برای رسیدن به موفقیت، ایجاد تعادل بین تمرکز کردن و آزاد نگاه داشتن ذهن است. گرچه تمرکز یک اصل مهم برای رسیدن به موفقیت است، اما داشتن یک برنامه مشخص برای تنفس ذهن و لذت بردن از روز نیز بسیار اهمیت دارد. این راه حل به شما کمک می‌کند عملکرد ذهنی و فیزیکی خود را به حداکثر برسانید.

بهبود فردیتلاشموفقیت

دیدگاهتان را بنویسید