هوش مالی خود را پرورش دهید

هوش مالی

ثروت محصول ظرفیت بالای بشر در فکر کردن است (آین رند، نویسنده و فیلسوف روسی)

فاکتور هوش مالی یک توانایی ذهنی است که با بودن در مسیری مشخص و انجام کاری مشخص می‌تواند ثروت زیادی را به زندگی شما وارد کند. با خواندن این مطلب شما می‌توانید ویژگی‌های یک مدیر مالی خوب را در مقایسه با ویژگی‌های یک مدیر مالی بد مقایسه کنید. همچنین می‌توانید تفاوت‌های بین ذهن یک فرد موفق با ذهن فردی شکست خورده را درک کنید. به این ترتیب شما قادر خواهید بود عقاید محدود کننده در ذهن خود را بیابید. همان عقایدی که مانعی برای رسیدن به نهایت پتانسیل درآمدزایی در شما است. در این مقاله سعی شده راهنمایی‌هایی در خصوص شکل دادن به زندگی مالی شما ارائه شود تا بتوانید برای رسیدن به اهداف اولیه خود در تولید ثروت گام بردارید و تمرکز کنید. در این مقاله دانش و استراتژی مالی ساده‌ای را مطرح می‌کنیم که با کمک آن می‌توانید در تمام عمر به ثروت زیادی دست یابید و تبدیل به انسانی با هوش مالی بالا شوید.

ساختار ذهنی نوابغ مالی

افرادی که مدیریت مالی موفقی دارند از الگوی مشخصی برای ساختن و بیشتر کردن ثروت خود استفاده می‌کنند. با دانستن این الگو به راحتی می‌توان تفاوت ساختار ذهنی یک فرد موفق از نظر مالی را با ساختار ذهنی یک انسان فقیر در دنیا درک کرد. موفقیت مالی هر فرد به میزان زیادی به اعتقادات او درباره پول مربوط می‌شود. این یک حقیقت ثابت شده است که در صورتی که ما بر روی اعتقادات محدود کننده خود درباره پول پافشاری کنیم، در نتیجه از عواقب آن، که همان داشتن ثروتی محدود است رنج خواهیم کشید.

ویژگی‌های یک فرد با مدیریت مالی خوب

ویژگی‌های که در زیر ذکر شده ویژگی‌های مشترک بین تعداد زیادی از افراد ثروتمند و موفق است. با الگوبرداری درست از این ویژگی‌ها شما نیز می‌توانید در این گروه جای بگیرید. همین حالا تصمیم به تغییر بگیرید تا آینده را آنگونه که دوست دارید رقم بزنید!

برنامه‌ای برای کارهای خود داشته باشید

افرادی که هوش مالی خوبی دارند یک برنامه مالی قابل دستیابی برای خود تعریف می‌کنند. آن‌ها هر روز بخشی از آن برنامه را به انجام می‌رسانند و با طرح کلی مالی خود زندگی می‌کنند.

۱۰% از درآمد خود را پس انداز کنید

افرادی که هوش مالی خوبی دارند، دائما حداقل ۱۰% از درآمد خود را پس انداز می‌کنند. آن‌ها پس انداز خود را در آینده برای یک سرمایه گذاری یا برای اهداف طولانی مدت خود هزینه می‌کنند و به این ترتیب بخشی از برنامه‌های مالی خود را پیش می‌برند.

خریدهای نسیه و بدهی‌های خود را به حداقل برسانید

افرادی که هوش مالی خوبی دارند می‌توانند جوانب منفی خرید نسیه و یا قرض کردن را درک کنند. آن‌ها دیدگاه وسیعی دارند و برای رسیدن به اهداف طولانی مدت خود در اندوختن ثروت از مقروض بودن پرهیز می‌کنند.

در صورتی که آنان مجبور شوند به صورت نسیه خرید کنند، به دنبال بهترین قیمت‌ها و بهترین شرایط خواهند بود. برخی اوقات نیز بدهی چنین خرید‌هایی را از طریق سرمایه گذاری‌های خردی که انجام داده‌اند، پرداخت می‌کنند.

برای خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مالی تعیین کنید

اهداف مالی در کنار برنامه کاری می‌تواند زندگی مالی شما را سر و سامان ببخشد. اهداف می‌توانند به افراد انگیزه برای حرکت کردن بدهند و همچنین به آن‌ها کمک کنند تا متمرکزتر و موثرتر کار خود را پیش ببرند.

هوش مالی خود را پرورش دهید

برای خرج کردن استراتژی داشته باشید

تمامی خرید‌های فردی با هوش مالی بالا از روی فکر و با برنامه ریزی مشخص است. کسی که هوش مالی خوبی دارد، تمامی پول‌های خود را بر اساس برنامه مشخصی خرج می‌کند تا به بهترین نحو از آن استفاده کند و لذت ببرد.

افرادی که هوش مالی بالایی دارند از تاثیرات طولانی مدت کوچک‌ترین تصمیم‌ها برای خرید‌ آگاه هستند. آن‌ها می‌دانند که انباشه شدن هزینه‌های اندکی که صرف می‌کنند در طولانی مدت می‌تواند به بروز بدهی بی‌انجامد. صرفه جویی در این هزینه‌ها نیز می‌تواند فرصت خوبی برای سرمایه گذاری و سودآوری در اختیار آنان قرار دهد. افرادی که هوش مالی خوبی دارند می‌توانند تصمیمات مالی خود را به خوبی آنالیز کنند و نتیجه نهایی هر تصمیم را با در نظر گرفتن شرایط تخمین بزنند.

نصیحت‌های مالی افراد موفق را جدی بگیرید

کسانی که هوش مالی بالایی دارند می‌دانند که آن‌ها همه چیز را نمی‌دانند و تجربه کردن تجربه‌های بد دیگران برای آن‌ها مفید واقع نخواهد شد. از همین رو، آنان به صورت مداوم با افراد موفق در زمینه مالی مشورت می‌کنند یا از آن‌ها الگو می‌گیرند.

با افراد موفق در زمینه مالی در ارتباط باشید

برای اینکه به فرد موفقی تبدیل شوید لازم است که عادات، خصوصیات و روتین روزانه افراد موفق را به خود جذب کنید. به همین دلیل افرادی که برای ثروتمند شدن انگیزه بالایی دارند، سعی می‌کنند با افراد موفق در تعامل باشند. آن‌ها می‌دانند که در هر برخورد با آدم‌های موفق، آن‌ها شانس یادگیری دارند و می‌توانند وسعت دید خود را تقویت کنند. آن‌ها می‌دانند بینشی که در هر بار برخورد با این انسان‌های موفق به دست می‌آورند، ممکن است در تصمیم مالی بعدی آن‌ها نقشی کلیدی ایفا کند.

پیوسته به دنبال یادگیری استراتژی‌های مالی جدید باشید

جالب است بدانید کسانی که هوش مالی خوبی دارند هرگز دست از مطالعه برنمی‌دارند و پیوسته مشغول یادگیری درباره پول، دارایی، سرمایه گذاری، خرید ملک و املاک و همچنین سهام هستند. برای آنان پول به اندازه نفس کشیدن ضروری است. در تمام طول روز آن‌ها با موضوعات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ مثلا به برنامه‌های آموزشی مالی گوش می‌دهند، کتاب‌هایی با موضوع هوش مالی و مدیریت مالی می‌خوانند، با دیگران درباره مسائل مالی صحبت می‌کنند، سمینارهایی با موضوعات مربوط به ثروتمند شدن و هوش مالی می‌روند و یا ستون‌های اقتصادی مجله‌ها و روزنامه‌ها را می‌خوانند. پول سبک زندگی آن‌هاست، به همین خاطر هم آن‌ها را به عنوان انسان‌های موفق در زمینه مالی می‌شناسیم.

حالا وقت ثروتمند شدن است

در هیچ جای این مقاله یا هر مطلب دیگری درباره سرمایه و اقتصاد جمله‌ یا مفهومی نخواهید دید که تفسیر آن چنین جملاتی باشد:

  • داشتن ثروت زیاد تنها برای آدم‌های باهوش ممکن است
  • تنها با داشتن سرمایه اولیه می‌توان ثروتمند شد
  • داشتن بینش و هوش مالی یک ویژگی ذاتی است
  • راهی که آدم دیگری را ثروتمند کرده، مخصوص خود او است
  • اگر کسی ثروتمند است، آن ثروت را به ارث برده است، وگرنه عمر یک آدم معمولی برای ثروتمند شدن کافی نیست
  • ثرونمند شدن افراد گاهی فقط به شانس آن‌ها بستگی دارد

تمامی این جملات تصور غلط افراد درباره ثروتمند شدن است. این‌ها محدودیت‌هایی است که در ذهن افراد وجود دارد. این تصورات بی پایه و اساس به هیچ وجه صحیح نیست. در واقع برای هر فرد، هزاران راه برای اثبات غلط بودن آن‌ها وجود دارد.

باید بدانید که راه‌ ثروتمند شدن برای همه افراد دنیا تقریبا راه مشابهی است. ابتدا باید پول را هدف قرار دهید. سپس بدون خستگی در مسیری حرکت کنید که حداقل به اندازه زحمت خود پول در آورید. بینش اقتصادی، هوش مالی و چند برابر کردن سرمایه هنری است که با مطالعه و تحقیق حاصل می‌شود. به روز کردن علوم مالی تنها به پشتکار شما بستگی دارد. در زندگی هر فرد فرصت‌هایی به وجود می‌آید که با بهره برداری درست از آن فرصت‌ها می‌توان ثروت زیادی به دست آورد و آن را چندین وچند برابر کرد. محدودیت‌های ذهنی خود را باور نکنید. شما به اندازه هر انسان دیگری شانس ثروتمند شدن دارید.

موفق و پیروز باشید!

انگیزشیبهبود فردیتلاشموفقیتهوش مالی

دیدگاهتان را بنویسید