۸ هدف مدیریت منابع انسانی در سال جدید


با توجه به گسترش و رقابت تمامی کسب و کارها برای بهبود عملکرد خود با یکدیگر کتاب‌ها و همچنین مقالات فراوانی برای مدیریت منابع انسانی در سال جدید ارائه شده است؛ اما با توجه به انتظارات اکثر مطالب منتشر شده مربوط به مدیتریت کسب و کارهای متوسط رو به بزرگ می‌باشد. از این رو کمتر مطلبی برای مدیریت کسب و کارهای کوچک ارائه شده است همین دلیل باعث شده تا مدیریت منابع انسانی برای سازمان‌های کوچک و نوپا کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد و گاهی جدی گرفته نمی‌شود. در نظ داشته باشید که مدیریت منبع انسانی در هر سازمان بیش از یک نفر عضو داشته باشد با معنا است. امروز در این مقاله تخصصی با من، فرشید رضازاده همراه باشید تا به شما نکاتی در خصوص مدیریت منابع انسانی در سال جدید را معرفی کنم.

 فلسفه مدیریت منابع انسانی در سال جدید

Human Resiurce Management یا مدیریت منابع انسانی روشی جدید و نوین برای استخدام، استقرار و مدیریت کارکنان یک سازمان می‌باشد. در بخش منابع مدیریت یک کسب و کار بر ایجاد، اعمال و ساست‌های حاکم بر کارگران و ارتباطات میان سازمان و کارمندان را بر عهده دارد. این اصطلاح برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۰۰ به کار برده شد و به مرور و به طور گسترده‌تری در دهه ۱۹۶۰ برای معرفی و توصیف فردی که در یک سازمان مشغول به کار بود به کار مر‌رفت.

هدف مدیریت منابع انسانی

هدف از مدیریت منابع انسانی و اعمال آن در یک سازمن این است که کارمندان با توجه و تاکیید بر اینکه به عنوان عضوی باارزش و مفید از تجارت و کسب و کار هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدیریت منابع انسانی به طور کلی از کارکنانی که در یک مجموعه کار می‌کنند به عنوان سرمایه‌ی انسانی یاد می‌کند. همانطور که سایر دارایی‌های تجاری یک کسب و کار برای مدیر آن سازمان مهم است کارکنان آن کسب و کار از اهمیت بسیار بالایی هستند، زیرا به کمک کارمندان با تجربه ریسک به حداقل رسیده و بالاترین سرمایه در اختیار آن سازمان قرار گرفته می‌شود.

نحوه عملکرد مدیریت منابع انسانی در کسب و کار موفق

متخصصان منابع انسانی در یک سازمان مسئول اجرای وظایف روزمره و مرتبط با منابع انسانی موضف هستند مدیریت منابع انسانی را اعمال و مدیریت نمایند. به طور کلی در یک کسب و کار بخش عمده موفقیت به علت منابع انسانی می‌باشد، همچنینی در نظر داشته باشید منابع انسانی در سازمان‌های مختلف می‌تواند از لحاظ ساختار و ماهیت موقعیت‌های فردی متفاوت باشد. سازمان‌های بزرگ و قدرتمند ممکن است متخصصان بیشتری در خود داشته باشند. از آنجایی که موقعیت‌های منابع انسانی متفاوت و تخصصی هستند؛ اما عملکردهای شغلی ممکن است با یکدیگر هم پوشالی داشته باشند. شرکت آسانسور سازی کلمان نمونه‌ای از یک شرکت بازرگانی بزرگ و موفق با انواع مختلف موقعیت‌های انسانی متخصص می‌باشد.

مدیریت منابع انسانی در سال جدید

۸ هدف مدیریت منابع انسانی

هر ساله استراتژیک‌های مدیریتی جدیدی برای هر سازمان معرفی و مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از این استراتژیک‌هایی که استفاده از آن برای هر کسب و کار مهم بوده و اهداف بسیار زیادی دارد، مدیریت منابع انسانی است. ۸ هدف مدیریت منابع انسانی در سال حدید به شرح زیر است.

۱. سلامت روحی کارمندان

جالب است بدانید که منابع انسانی سلامت روانی کارمندان یک کسب و کار را هدف قرار می‌دهد. کارفرمایان و مدیران یک کسب و کار باید نسبت به مسائلی که مرتبط با سلامت روان کارکنان است توجه ویژه‌ای نشان دهند و همچنین به فکر ارائه برترین مشاوره برای کارکنان و آموزش به مدیران مرتبط به هر بخش باشند. این در حالی است که در سال‌های اخیر در کسب و کارهایی که دارای استرس و اضطراب زیادی برای کارکنان است درصد قابل توجهی از نیروهای انسانی بیماری‌های روانی گوناگونی را تجربه کرده‌اند.

۲. وجود یک مدیر فوق العاده برای کارکنان

با توجه به اینکه اکثر شرکت‌ها انتظارات فراوانی از کارمندان خود دارند، در همین جهت کارکنان انتظار دارند تا توسط نیرویی ماهر و با تجربه آموزش ببینند، هدایت و در نهایت مدیر شوند و پله‌های طرقی را به راحتی طی کنند. این در حالی سات که شرکت‌ها برای موفقیت بیشتر و تعلیم نیروهای انسانی با انگیزه باید توجه چشمگیری به مدیران داشته باشند و شرایط را برای طرقی آن‌ها فراهم سازند.

۳. مرور سال گذشته

از مهم‌ترین کارهایی که مدیران منابع انسانی با شرو سال جدید باید داشته باشند، بررسی و تحلیل سالی که گذشت است. مدیران باید به خوبی و به طور دقیق بررسی کنند که چه فرآین و ابزارهایی به درستی و خوبی به رشد کسب و کار آن‌ها کمک می‌کنند و همچنین چخ چیزی‌هایی قابلیت ارتقا را در کسب و کار دارد. این عمل نوعی تمرین فوق العاده برای بهبود عملکرد یک سازمان و مدیریت بهتر نیروهای انسانی است.

مدیریت مناع انسانی در سال جدید۴. حمایت بیشتر کارمندان

یک مدیر موفق در هر شرایطی کارمندان خود را از راه دور مورد حمایت قرار می‌دهد که یکی از اهداف مدیریت منابع انسانی در سال جدید محسوب می‌شود. هر شرکتی با توجه به موقعیتی که در آن قرار دارد چالش‌های مختلفی را در خصوص دور کاری نیروی انسانی خود دارد. بنابراین بهتر است که یک هدف معقول برای به حداکثر رساندن توانایی‌های سازمان از سوی مدیر کسب و کار برای کارمند اعمال شود.

۵. به وجود آوردن یک شاخص بهبود

هر کسب و کار برای تیم منابع انسانی خود اهدافی خاص دارد که همین دلیل باعث شده تا پروژه‌های جدیدی را بر عهده بگیرد. کسب پرژه‌های جدید و سپردن آن به منابع انسانی سبب به وجود آمدن یک چالش جدید برای کارکنان و در نهایت بالا بردن خلاقیت آن‌ها می‌شود. مدیریت منابع انسانی در حقیقت به ما می‌گوید که چه زمانی چه چالش جدیدی برای منابع انسانی مورد نیاز است و باید اعمال شود تا روتین را برای افراد به وجود نیاورد.

۶. سازگاری سازمان

شاید هدفگذاری برای یک کسب و کار غیر قابل تصور باشد؛ اما با انجام بررسی‌های مربوطه متوجه اهمیت سازگاری سازمان خواهید شد. با توجه به این موضوع رهبران و مدیران منابع انسانی به چالش کشیده می‌شوند تا به این مسئله که چگونه می‌توانند برنامه‌ها و استاتژی‌های قابل تنظیمی را برای منابع انسانی ایجاد کنند، بیندیشند. امروزه همانند گذشته برنامه‌ریزی‌های بلند مدت همانند گذشته دارای اهمیت نمی‌باشند. به عنوان مثال برای داشتن یک کسب و کار موفق شما می‌توانید برنامه ریزی را که برای کسب و کار خود در نظر گرفته‌اید از بلند مدت به کوتاه مدت تغییر دهید.

۷. برقراری ارتباط با هدف و نتیجه کلیدی

طبق تحقیقات در کسب و کارهای موفق، داشتن هدف در تمامی سطوح سازمان ضروری است. اهداف‌های انتخاب شده باید به وضوح با عملکرد سازمان مرتبط و در یک راستا قرار داشته باشد. این در حالی است که هدف انتخاب شده باید به درستی ابلاغ شود و حداکثر هر ۳ ماه یک بار به درستی مورد بررسی قرار گیرد.

۸. تندرستی کارمندان

کارمندان در هر سمتی که قرار دارند به سلامت روحی، فکری و جسمی نیاز دارند. داشتن سلامت فکری و روحی سبب شده تا منابع انسانی در ارائه ابزارها و تکنیک‌های کسب و کار بهترین عملکرد را داشته باشند. مطمئن شوید که برای مدیریت منابع انسانی در سال جدید سلامت روحی و فکری کارکنان در برنامه شما قرار دارد.

در این مقاله آموختیم

داشتن یک استراتژی کامل برای مدیریت منابع انسانی در سال جدید علاوبر بهبود نیروهای انسانی و بهبود کسب و کار کمک فراوانی می‌کند. در این مقاله تخصصی من به شما توضیح داده‌ام که اهداف مدیریت منابع انسانی چه چیزی می‌باشد؟ و اهدافی که مدیران یک سازمان باید در سه ماه نخست اول سال برای بهبود افراد و کسب و کار در نظر بگیرند چیست؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید