راه‌های جلوگیری از اتلاف وقت

8 چیزی که آدم‌های موفق هیچگاه وقت خود را برای آن تلف نمی‌کنند

یکی از چیزهایی که برای موفق شدن لازم دارید، مشخص کردن کارهایی است که زمان شما را هدر می‌دهد، مانع رسیدن شما به موفقیت می‌شود و اجازه نمی‌دهد به جلو حرکت کنید. همه ما گاهی خود را درگیر فعالیت‌هایی می‌کنیم که برای رسیدن به هدف و موفقیت مورد نظرمان، هیچ کمکی به ما نمی‌کند و در حقیقت اتلاف وقت محسوب می‌شود. مهم این است که به موقع این موضوع را مورد توجه قرار دهیم و از تکرار آن پرهیز کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا راه‌های جلوگیری از اتلاف وقت را معرفی می‌کنیم.

۸ چیزی که آدم‌های موفق هیچگاه برای آن وقت خود را تلف نمی‌کنند

همه ما در جستجوی موفقیت هستیم، اما در بسیاری از مواقع وقت خود را برای انجام کارهای غیر ضروری و غیر مفید هدر می‌دهیم. این کار ما را از انجام برنامه‌های خود عقب نگه می‌دارد و اجازه نمی‌دهد به پتانسیل حقیقی خود دست پیدا کنیم. گاهی حتی ما متوجه کارهایی که باعث هدر دادن وقت‌ ما است نمی‌شویم تا زمانی که کسی در مورد آن‌ها به ما تذکر دهد.

بسیار اهمیت دارد که نحوه گذراندن هر ساعت از روزهای خود را آنالیز کنیم تا به روش بهتری برای استفاده مفید از روزهای زندگی دست پیدا کنیم. با این کار می‌شود به راحتی کارهایی که وقت ما را هدر می‌دهند پیدا کنیم. در ادامه هشت عامل اصلی اتلاف وقت را ببینید:

۱. آدم‌های موفق غرق در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نمی‌شوند.

حضور در شبکه‌های اجتماعی یعنی چک کردن نوتیفیکیشن‌های فیسبوک، اینستاگرام، واتس اپ و… که این کارها طبیعتا بخشی از روز ما را به خود اختصاص خواهند داد. اما اگر مدت زمانی که در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنیم را نتوانیم کنترل کنیم، زمان زیادی را از دست خواهیم داد. این اتلاف وقت می‌تواند آنقدر زیاد باشد که دیگر زمانی برای انجام کارهای دیگرمان باقی نگذارد. بنا بر این توصیه می‌شود به طریقی زمانی که صرف استفاده از شبکه‌های اجتماعی خود می‌کنید را محدود نمایید. مثلا می‌توانید بعد از اتمام یک کار به عنوان پاداش به خودتان اجازه دهید از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

۲. آدم‌های موفقی که بازدهی بالایی دارند، روزهای خود را بدون برنامه آغاز نمی‌کنند.

آدم‌های موفق یک هدف مشخص برای دنبال کردن دارند. آن‌ها برنامه‌ای بسیار دقیق برای تسک‌های روزانه خود طراحی‌ می‌کنند تا رسیدن به اهداف روزانه را برای‌شان آسان کند. نوشتن کارهای روزانه یکی از راه حل‌های بسیار مفید است. توصیه می‌شود کارهایی که بیشتر از هر کار دیگری اولویت دارد را در لیست خود بنویسید تا از انجام آن کاملا مطمئن شوید. پرداختن به اهداف سخت‌تر و بزرگ‌تر که در اولویت هستند، تمرکز و تمایل شما برای به اتمام رساندن آن‌ها را بالا می‌برد.

چگونه از اتلاف وقت جلوگیری کنیم؟

۳. آدم‌های موفقی که بازدهی بالایی دارند از انجام فعالیت‌هایی که شدیدا احساس‌شان را درگیر می‌کند، پرهیز می‌کنند

اگر واقعا می‌خواهید به سمت یک زندگی بسیار موفق حرکت کنید، باید روی چیزهایی تمرکز کنید که به شما انرژی می‌دهد. افراد موفق معمولا از چیزهایی که تمرکزشان را به هم می‌ریزد و احساس آن‌ها را درگیر می‌کند، دوری می‌کنند. پیش از آنکه خود را درگیر فعالیت خاصی کنید، ابتدا مطمئن شوید آن فعالیت چیز مثبتی به زندگی‌تان اضافه خواهد کرد. اگر احساس می‌کنید فعالیت مورد نظر هیچ اثر مثبتی در زندگی شما نخواهد داشت، از انجام آن خودداری کنید. ضمنا وقتی کسی از شما تقاضایی دارد، خود را موظف ندانید که به سرعت به او پاسخ بدهید. پیش از قبول هر تقاضایی به خودتان زمان دهید تا خوب به آن فکر کنید و بدانید نه گفتن حق شماست.

۴. آدم‌های موفقی که بازدهی بالایی دارند، درباره هر چیزی که نتوانند کنترل کنند، نگرانی به خود راه نمی‌دهند.

افراد موفق می‌دانند که اضطراب و نگرانی انسان را در زندگی به هیچ جایی نمی‌رساند. خصوصا اگر کنترل شرایط کاملا از اختیارات فرد خارج باشد، فکر کردن به آن شرایط و ابراز نگرانی هیچ تاثیری بر بهبود اوضاع ندارد. بنا بر این افکار خود را به اجرای کارهایی تبدیل کنید که می‌توانید به انجام برسانید.

۵.  آدم‌های موفقی که بازدهی بالایی دارند با افراد منفی باف وقت نمی‌گذرانند.

می‌گویند هر فردی میانگین ۵ نفر از افرادی است که بیش از دیگران با آن‌ها وقت می‌گذرانند. در نتیجه اگر می‌خواهید بهترین خودتان باشید، اطراف‌تان را با بهترین افراد ممکن پر کنید. باید مطمئن شوید که انرژی‌های منفی و سمی را از زندگی خود حذف می‌کنید. اگر واقعا می‌خواهید در زندگی به اوج برسید، باید انرژی‌هایی که شما را پایین می‌کشند را از زندگی حذف کنید.

۶. آدم‌های موفقی که بازدهی بالایی دارند درگیر اشتباهات گذشته خود نمی‌مانند.

افراد موفق هم مانند هر کس دیگری مرتکب اشتباه می‌شوند. رمز موفقیت در این است که یک اشتباه را دو بار مرتکب نشویم. مهم این است که از اشتباهات خود درس بگیریم، رشد کنیم و انسان بهتری شویم. باید سعی کنیم ذهن خود را به نحوی شکل دهیم که بعد از بروز یک اشتباه آن را تمام شده در نظر بگیریم و بدانیم که دیگر نمی‌توان به عقب برگشت و جلوی آن اشتباه را گرفت. روی چیزهایی که از اشتباه خود یاد گرفته‌اید متمرکز شوید و استراتژی‌ایی تنظیم کنید که در آینده عملکرد بهتری داشته باشید.

۷. آدم‌های موفقی که بازدهی بالایی دارند روی کارهایی که دیگران انجام می‌دهند تمرکز نمی‌کنند.

خیلی خوب است اگر از کارهایی که افراد موفق انجام می‌دهند الهام بگیریم. اما اگر پیوسته خود را با افراد دیگر مقایسه کنیم، احساس بدی نسبت به خود پیدا خواهیم کرد. باید طرز فکر خود را تغییر دهیم و تنها از اقدامات دیگران الهام یا عبرت بگیریم. تمرکز اصلی ما باید روی رقابت با مهم‌ترین فرد، یعنی خودمان باشد.

۸. آدم‌های موفقی که بازدهی بالایی دارند خود را در اولویت آخرشان قرار نمی‌دهند.

همه ما این تجربه را داشتیم که برای انجام به موقع یک پروژه از استراحت، ورزش و خواب و خوراک خود غافل مانده باشیم. اما باید بدانیم برای رسیدن به موفقیت و خوشحالی دائمی، لازم که خود را در اولویت قرار دهیم. برای شروع می‌توانیم روزهای خود را با کاری آغاز کنیم که عاشقش هستیم. این کار می‌تواند ورزش کردن، مدیتیشن، نوشتن خاطرات روزانه و یا خواندن کتاب مورد علاقه‌تان باشد. اگر روز خود را با کاری مفید که آن را دوست دارید شروع کنید،  احساس رضایت و خوشحالی به شما دست می‌دهد و می‌توانید در ادامه روز تمرکز بیشتری برای انجام کارهای‌تان داشته باشید.

آیا در این لیست کارهایی که وقت شما را هدر می‌دهد دیده می‌شود؟ آن‌ها را از برنامه خود خط بزنید تا به بهترین ورژن زندگی خود دست یابید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید