۵ راز موفقیت مدیران جوان در هنگام اشتباه کارمندان

فرشید رضازاده هستم مدیر بازرگانی کلمان

با اشتباهات کارمندان چکار کنیم ؟

اگر مدیر جوان یک مجموعه هستید، حتما کارمندانی داشته اید که از نحوه عملکرد آن ها رضایت داشته اید و یا انتظارتان بهبود رفتارشان باشد. اما این موضوع را باید در نظر داشت که انسان هر چقدر تلاش کند و در جهت مثبت قدم بردارد .در مدیریت ،احتمال خطا و اشتباه در کار باز هم وجود دارد. سوالی که پیش می آید این است که مدیریت مجموعه با کارمندان خوب اما گاها خطاکار چگونه باید رفتار کند؟ در واقع این هنر مدیریت مجموعه است که با هوش و قدرت خود اوضاع را کنترل کند و توانایی روبرویی با این موضوع را داشته باشد.

میزان ریسک پذیر بودن وظایف کارمندان

برخی از وظایف کارمندان ریسک بیشتری نسبت به بقیه دارد. بنابراین نیاز است مشخص کنید کارهایی که به کارمندان می سپارید تا چه میزان احتمال ریسک دارند. کارهایی که ریسک بیشتری دارند در دو مورد آسیب پذیرتر هستند: زیان های مالی شرکت و اعتبار شرکت. بنابراین شما به عنوان مدیریت مجموعه بایستی قبل از هرچیز بخش‌های کلیدی را مشخص کنید و معین نمایید منافع مشتری در چه قسمت‌هایی هست. و یا اینکه چه رفتارها و کارهایی منجر به کاهش اعتماد مشتریان می شود. پس لازم است در این موارد با احتیاط بیشتری قدم بردارید. اگر به اعتماد مشتریان و سودآوری مجموعه شما خللی وارد نشود، می توانید ریسک کنید و موارد جدیدتر را هم دنبال کنید.

در نظر گرفتن قوانین در محیط کار

البته لازم است برای ریسک کردن ها، قوانینی درنظر گرفت. کارمندان باید این موضوع را در نظر داشته باشند که ریسک کردن باید توجیه منطقی داشته باشد و نتیجه این ریسک منفعت داشته باشد. اگر در این ریسک کردن که منطقی به نظر می رسد، مشکلی پیش آمد بهتر است تمامی کارمندان با کمک هم این موضوع را برطرف کنند و زیان وارد شده را برطرف کنند. اما کارمند باید بداند اگر این مشکل مجددا ایجاد شد، تمامی مسئولیت و عواقب این مشکل بر عهده خودش است. به هر حال اگر مشکلی پیش آمد و کارمند بپذیرد که اشتباه کرده است، بهتر است مورد حمایت مدیریت و همکارانش قرار گیرد. همیشه باید این موضوع را در نظر داشت که مشکلات وجود دارند و همه ما دچار اشتباه می شویم و می توان به مشکلات به عنوان تجربه ای برای پیشرفت نگاه کرد.
می توان گفت اشتباه کردن باعث از میان برداشتن روش غلط و انتخاب درست ترین راه است. بنابراین با اشتباه کردن، یاد میگیریم و تجربه کسب می کنیم و ایده های جدیدی را می یابیم.

مدیران مجرب به کارمندان خود اجازه کسب تجربه و اشتباه می دهند. در مقابل کارمندان برتر نیز از اشتباهاتشان درس می گیرند و مسئولیت را برعهده می گیرند و آن را تکرار نمی کنند.

در ادامه مقاله اشتباهاتی که ممکن است در محیط کار از طرف کارمندان پیش آید و نحوه صحیح برخورد مدیریت مجموعه را بیان می کنیم.

آموزش جزئیات کار به کارمندان

در مورد جزئیات کار، کارمندان را آموزش دهید. به همان اندازه که جزئیات کار برای شما مهم است آن ها را آموزش دهید و تشویق کنید تا گزارش جامع و مفصلی از روند انجام کارها برای شما (مدیریت) آماده کنند.
اما اگر جزئیات برخی از موارد برایتان اهمیت دارد، با مثال زدن برای کارمندان مشخص کنید کدام موارد اولویت بالاتری برای شما دارند و فقط جزئیات این مسائل را با شما در میان بگذارند. حتی می توانید برای تهیه چند گزارش اول، کنار آن ها حضور داشته باشید و نوع نوشتن را برایشان مشخص کنید. این راهنمایی ها باعث می شود کارمندان مطابق با همین روش ادامه دهند و دچار سردرگمی نشوند .پیشنهاد می کنم در مورد تیم سازی و داشتن یک تیم موفق حتما اطلاعات خود را افزایش دهید.

 

با کارمندان ارتباط مناسب برقرار کنید

شما بایستی به عنوان مدیریت مجموعه ارتباط خود با کارمندان را تقویت کنید. به نحوی ارتباط را برقرار کنید تا کارمندان نیازهای شما را درک کنند و از ارتباط با شما انرژی مثبت بگیرند. و البته شما نیز در جایگاه مدیر بایستی بتوانید نیازهای کارمندان را درک کنید و با آن ها تعامل داشته باشید و نسبت به درخواست هایشان انعطاف پذیر باشید. از شناخت تیپ شخصیتی افراد غافل نشوید که می تواند به شما برای مدیریت بهتر کمک کند

از شایعه سازی دوری کنید

ایجاد شایعه در محیط کار تنش زا است و محیطی نا آرام را ایجاد می کند. شما به عنوان مدیریت مجموعه، کارمندان را متقاعد کنید که افرادی که به شایعه سازی می پردازند، اعتبار خود را خدشه دار می کنند. اهمیت این موضوع برای شما و تلاشی که در این راستا انجام می دهید تا محیط کار سالمی داشته باشید، باعث می شوند کارمندان احساس احترام کنند و ذهن شما نیز با این مسئله درگیر نخواهد شد. با کارمندان صحبت کنید و از آن ها بخواهید نسبت به شایعات بی تفاوت باشند و با یکدیگر به صورت رودررو صحبت کنند. و از حرف زدن پشت سر همکار خود دوری کنند.

تحویل کار به صورت تمام

کارمند باید بداند اگر کاری از سمت مدیریت به او سپرده می شود بایستی به صورت کامل انجام دهد و تحویل دهد. چنانچه کارمند پرژه یا کاری را به صورت ناتمام رها کند، از نگاه مدیریت به معنای بی ارزش بودن کارهای شرکت برای کارمند تلقی می شود که تمایلی به انجام آن ندارد و این کار را یک نقطه ضعف برای شخص تلقی می کند. مدیریت مجموعه می بایست هنر مدیریت پروژه را به کارمندان آموزش دهد. گرچه ممکن است در هر پرژه تاخیر پیش آید اما نهایتا کار باید تکمیل شده تحویل داده شود. برای حل مشکلات کارمندان راه حل هایی وجود دارد که خواندن شان خالی از لطف نیست

با سایر همکاران تعامل و ارتباط برقرار کنید

با کارمندان جلساتی برگزار کنید و بگویید بسیاری از مشکلات با صحبت کردن حل خواهند شد. این کار باعث بهبود عملکرد آن ها می شود. در واقع بهتر است شما در جایگاه مدیریت مجموعه این موضوع را خاطر نشان شوید که افراد تیم مسائل خود را خودشان برطرف کنند و شما در جایگاه داور قرار نگیرید.

سخن آخر

اشتباهات در کار و محیط کار موضوعی بوده که همیشه مدیران مجموعه با آن روبرو بوده اند. مرور این مشکلات و اشتباهات از وظایف مدیریت مجموعه است. به این مشکلات با دید دیگری نگاه کنید. آن ها را فرصتی برای یادگیری و آموزش و بهبود عملکرد کارمندان در نظر بگیرید. عملکرد شما و نوع رفتار شما در شرایط خاص، می تواند الگویی برای کارمندان باشد. پیشنهاد ما این است که شما به عنوان مدیریت مجموعه پس از ورود به محل کار، فورا سراغ اتاق و میز کار خود نروید و تا انتهای روز به کار مشغول نشوید. بهتر است با همکاران تعامل داشته باشید. گاهی لازم است به جای چک کردن کارمندان از دوربین ها، کمی هم از نزدیک با آن ها صحبت کنید. یا جلساتی را با آن ها برگزار کنید.

مدیریت منابع انسانی

دیدگاهتان را بنویسید