نبایدهای یک آدم موفق

نبایدهای یک آدم موفق

برای یک آدم موفق کارهایی که از انجام آن خودداری می‌کند به اندازه کارهایی که با دقت تمام به انجام می‌رساند اهمیت دارد. این همان رازی است که از نظر بسیاری از افرادی که به دنبال موفقیت هستند پنهان می‌ماند. به همین خاطر در این مقاله سعی داریم به شما کمک کنیم تا در کنار لیستی از کارهایی که برای رسیدن به موفقیت باید انجام دهید، لیستی از مهم‌ترین کارهایی ممنوعه برای خود نیز داشته باشید.

آدم موفق چه کسی است؟

در اینجا لازم است اشاره کنم منظور من از آدم‌ موفق کسی نیست که تنها ثروت زیادی دارد. منظور از آدم‌ موفق فردی است که در کنار ثروت، آسایش مالی و رفاه توانسته در زندگی خود به شادی دست پیدا کند. افراد ثروتمند زیادی را می‌توان پیدا کرد که از زندگی خود هیچ رضایتی ندارند. افرادی که علی رغم داشتن پول زیاد همیشه ناخشنود هستندو از زندگی خود و همه چیز آن بیزارند. به همین خاطر موفقیت در نگاه من پیش از هر چیزی به میزان خوشحالی افراد برمی‌گردد.

راه‌های توسعه فردی: اهمیت خودآگاهی در رشد فردی

۴ کاری که یک آدم موفق هرگز انجام نمی‌دهد

پیش از تهیه هر لیستی از باید و نبایدهای خود، ابتدا موفقیت را برای خود تعریف کنید. باید چیزهایی که در زندگی شما را خوشحال می‌کند پیدا کنید و سپس در راستای رسیدن به همان چیزها در زندگی گام بردارید. بایدها ضروریات رسیدن به هدف و نبایدها تلاشی برای حذف موانع رسیدن به هدف هر فرد هستند. لیست بایدهای افراد می‌تواند تفاوت زیادی با هم داشته باشد؛ در حالی که در لیست نباید‌های هر آدم موفق، وجود این چهار مورد اولیه بسیار حیاتی است.

۱. دیگران را سرزنش نکنید

دنیا پر از آدم‌هایی است که سعی دارند همیشه راهی برای قربانی نشان دادن خود پیدا کنند. آن‌ها همیشه  برای توضیح اتفاقات زندگی خود می‌کوشند کسی یا چیزی را برای سرزنش کردن پیدا کنند.

اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، لازم است اعتراف کنیم گاهی حق با این افراد است. واقعا گاهی اتفاقات زندگی ناعادلانه است. با این حال اگر پیوسته ناله کنیم، از تقدیر خود شاکی باشیم و از اینکه چقدر شرایط بد است صحبت کنیم، هیچ وقتی برای درست کردن شرایط پیدا نخواهیم کرد.

بنا بر این برای تبدیل شدن به یک آدم موفق باید همواره سعی کنیم موقعیت فعلی خود را درک کنیم و کنترل شرایط را به دست بگیریم. نباید فراموش کنیم به دنبال مقصر گشتن دردی را دوا نمی‌کند!

رازهای موفقیت: چگونه ‌شغل خود را با تعریف موفقیت برای خود همسو کنیم؟

رازهای موفقیت

۲. ساکن نمانید

برخی افراد با چالش برانگیزتر شدن چیزها لحظه به لحظه بیشتر از حرکت باز می‌مانند. آن‌ها آنقدر سر جای خود می‌مانند تا اینکه کاملا از مسیر منحرف شده و نا امید می‌شوند. برای اینکه یک آدم موفق باشید باید پیوسته چرخه‌ای از فعالیت‌ها را دنبال کنید. فراموش نکنید که داشتن فعالیت منجر به نتیجه و نشستن و هیچ کاری نکردن منجر به ضعف می‌شود.

داشتن تصمیمات جدید و اقدامات گوناگون ممکن است گاهی به نتایج احمقانه‌ای ختم شود، اما فراموش نکنید که هر اقدامی نشانه‌ای از متحرک ماندن است. وقتی انسان دائم در حال تحرک و کسب تجربیات جدید باشد، ذهن و توانایی‌هایش برای اقدامات بزرگ‌تر پرورش می‌یابد.

مطالب مرتبط با موفقیت فردی: ۳ عادت که بر اساس مطالعات علمی شما را به موفقیت خواهد رساند!

۳. اجازه ندهید تمرکزتان از بین برود

همیشه پویا بمانید و در عین حال تلاش کنید از مقصود اصلی خود غافل نشوید. برخی افراد پویا بودن و پر مشغله ماندن را با انجام به موقع اهداف خود اشتباه می‌گیرند. آن‌ها در مسیر رسیدن به اهدف‌شان، دائم از انجام یک کار به انجام کار دیگری روی می‌آورند. در نتیجه کارهای ناتمام بسیاری روی دست‌شان می‌ماند و تمرکز آن‌ها را مختل می‌کند. عدم تمرکز کافی نیز آن‌ها را از اتمام کاری که در دست دارند ناتوان می‌سازد.

آدم موفق اولویت کارها را درک می‌کند و به اتمام به موقع آن‌ها اهمیت می‌دهد. بنا بر این وقتی برای هفته آینده خود برنامه‌ریزی می‌کنید، باید برنامه روزانه‌ای هم داشته باشید تا در مسیر خود متمرکز باقی بمانید!

رازهای موفقیت: ۱۰ درس زندگی که قبل از ۴۰ سالگی باید بدانید!

۴. فکر نکیند جهان حول محور شما می‌گردد

یکی از چیزهایی که باید دائم به خود یادآوری کنید این است:

“خودت را زیاد جدی نگیر، چون هیچکس دیگری هم تو را جدی نمی‌گیرد!”

حقیقت این است که همه ما تنها برای مدت بسیار کوتاهی روی این سیاره زندگی می‌کنیم. گورستان‌های جهام مملو از انسان‌هایی است که جای‌شان با هیچ کسی پر نمی‌شود. همه افراد مشهور و مهم، از پادشاهان گرفته تا دانشمندان و فلاسفه، همه می‌میرند و به خاک سپرده می‌شوند.

حقیقت این است که همه ما انسان‌هایی بر روی زمین هستیم و اهمیت بخصوصی نداریم. ما برای خود اهدافی تعریف می‌کنیم تا به کمک آن به زندگی خود جهت دهیم. با کمک اهداف سعی داریم در هر روز از عمر خود اندکی رشد کنیم و بهتر شویم. با این وجود نباید فراموش کنیم که جهان حول محور ما نمی‌گردد و هر چیزی که در این دنیا به آن دست یابیم، موقتی است!

ممکن است کمی سردرگم شده باشید، بنا بر این لازم است بگویم البته که برای تبدیل شدن به یک آدم موفق باید زندگی خود را کاملا جدی بگیرید و دیوانه‌وار تلاش کنید تا به بهترین خودتان دست یابید. تنها خواستم بگویم به حد متعادلی غرور و اعتماد به نفس داشته باشید نه بیشتر از میزان مورد نیاز. بزرگ‌ترین دشمن موفقیت، موفقیت است؛ وقتی به نقطه‌ای برسید که خود را از چیزی که واقعا هستید برتر تصور کنید.

موفقیت مالی: چگونه از هر شکست اقتصادی به سلامت عبور کنیم؟

مهم‌ترین نباید هر آدم موفق چیست؟

نبایدهایی را برشمردیم که هر آدم موفق در زندگی به آن پایبند است. با این وجود یک نباید بسیار مهم‌تر وجود دارد که بر هر چیز دیگری مقدم است؛

نباید تسلیم شوید!

برای موفقیت هر تلاشی که لازم است بکنید و هرگز و هیچوقت تسلیم نشوید.

بهبود فردیتلاشموفقیت

توسعه فردیخودآگاهی

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید