چگونه ‌شغل خود را با تعریف موفقیت برای خود همسو کنیم؟

پول در آوردن نمی‌تواند به تنهایی تعریف موفقیت باشد. اگر در شغل خود پول خوبی در آورید اما به کاری که انجام می‌دهید افتخار نکنید و یا این احساس را نداشته باشید که چیزی بیشتر از پول بدست آورده‌اید، در نهایت چیزی جز احساس پوچی نصیب‌تان نخواهد شد. چنین تجربیاتی ممکن است حتی افراد را وادار به ترک شغل کند.

همین حالا بخوانید: چطور طرز فکرمان را نسبت به پول عوض کنیم؟

بارها و بارها این جمله را شنیده‌ایم که پول خوشبختی نمی‌آورد، اما باید بگوییم حقیقت ماجرا از این جمله خیلی پیچیده‌تر است. تحقیقات اخیر نشان داده است با اینکه داشتن درآمدهای بالاتر ارتباط مستقیمی با افزایش طول عمر، امید به زندگی و احساس رضایتمندی دارد، اما نکته دیگری نیز وجود دارد که باید به آن اشاره کنیم. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی افراد به اندازه‌ای پول درآورند که بتوانند تمام نیازها و خواسته‌های مالی خود را برآورده سازند، بعد از آن دیگر مانند قبل از پول در آوردن لذت نخواهند برد.

در این مقاله ۳ تصور اشتباه درباره تعیین هدف را ببینید که مانع از هر اقدامی می‌شود!

از یک جایی به بعد انسان این را در می‌یابد که میزان پولی که در می‌آورد نمی‌تواند به تنهایی او را خوشحال کند. در واقع چیزی که اهمیت دارد خانواده، دوستان و عزیزانی هستند که انسان دوست دارد با آن‌ها اوقات خوشی را بگذراند. اینجاست که داشتن وقت آزاد اهمیت پیدا می‌کند. البته یاد گرفتن راه‌های جدید برای لذت بردن از پولی که در می‌آوریم نیز می‌تواند دیدگاه ما را نسبت به تعریف موفقیت تغییر دهد. یعنی باید به جای اینکه موفقیت را با میزان پولی که در می‌آوریم بسنجیم، به میزان شادی و تاثیری فکر کنیم که می‌توانیم با استفاده از این پول ایجاد کنیم.

به نظر شما راز شاد بودن چیست؟ افراد شاد، موفق و خوش‌بین درباره زندگی چه می‌دانند؟

۱. مسیر فعلی خود را با هدف زندگی‌تان همسو کنید

سرانجام همه ما انسان‌ها به دنبال این هستیم که برای زندگی خود معنا و مفهومی پیدا کنیم. واضح است که این مفاهیم می‌تواند برای هر انسانی متفاوت باشد. مثلا برای برخی معنای زندگی یعنی بزرگ کردن فرزند، برای بعضی‌ها یعنی به جامعه خدمت کردن و برای دسته‌ای هم مفهوم زندگی یعنی تکنولوژی جدیدی را به جهان معرفی کردن. نمی‌توان قضاوت کرد تصور افراد از مفهوم زندگی صحیح است یا غلط؛ اما می‌شود گفت برای هر فرد بخصوص یک سری مفاهیم درست یا نادرست مربوط به زندگی شخصی‌اش وجود دارد. به همین دلیل اولین و مهم‌ترین گام، مشخص کردن چیزهایی است که به زندگی‌تان معنا می‌بخشد. در گام بعدی باید مطمئن شوید مسیری که در آن قرار دارید شما را به نتایج دلخواه‌تان خواهد رساند یا خیر.

چهار الگوی اصلی برای داشتن برنامه مالی موفق را در اینجا ببینید!

اگر هدف اصلی‌تان از زندگی نسبت به چیزهای دیگر در اولویت قرار نداشته باشد، این یعنی شما با مهم‌ترین چیزهای زندگی‌تان در یک مسیر قرار نگرفته‌اید. چیزی که در این نقطه به آن احتیاج دارید مطابقت دادن تعریف موفقیت با ارزش‌های فردی است.

آیا می‌دانید هوش مالی می‌تواند به شما کمک کند تا رضایت شغلی بالاتری را تجربه کنید!

فرض کنید فردی از خودش بپرسد: “آیا بودن در جایگاه رئیس رئیسم در ده یا بیست سال آینده مرا خوشحال خواهد کرد؟” و در جواب به خودش بگوید: “نه!” شاید صحبت کردن از چند دهه آینده منطقی نباشد، چرا که افراد می‌توانند ده سال دیگر علایق متفاوتی نسبت به علایق امروزشان داشته باشند. نکته اینجاست که ما اصلا قصد نداریم اهمیت وضعیت اقتصادی را زیر سوال ببریم، تنها می‌خواهیم به شما یادآور شویم که شاید تلاش برای کسب پول بیشتر در راستای چیزهایی نیست که واقعا شما را خوشحال خواهد کرد.

همه چیز درباره بهبود فردی را در این مقاله بخوانید!

همسو کردن تعریف موفقیت با ارزش‌های فردی

۲. ارزش اقتصادی را با ارزش‌های فردی خود همسو سازید

ارزش‌های هر فرد تصمیمات او را در شغل و زندگی‌اش رقم می‌زند. باید یاد بگیریم ارزش‌های اقتصادی را با ارزش‌های فردی خود همسو سازیم. مثلا اگر راحتی و در خانه ماندن به زندگی شما معنا می‌بخشد، شاید استفاده از لباس‌های غیر رسمی و راحت در محل کار و یا دورکاری برای شما ارزش به حساب بیاید. برای مثال از خودتان بپرسید آیا حاضرید به ازای راحت لباس پوشیدن در محل کار، چندین میلیون تومان در سال از دست دهید؟ برای ارزش‌های خود یک رقم تعیین کنید، تا برای مثال بتوانید تصمیم بگیرید آیا گذشتن از میلیون‌ها تومان پول ارزش راحت‌تر لباس پوشیدن را دارد یا خیر؟ در حقیقت وقتی قرار است بین مادیات و معنویات یکی را انتخاب کنید، باید بتوانید قیمت ریالی آن ارزش (معنویات) را محاسبه کنید تا برای مقایسه آماده باشید.

اما در مورد انتخاب کردن هم باید دقت کرد! در این مقاله ببنید چرا انتخاب‌های محدودتر به نتایج بهتر منجر می‌شود؟

از طرف دیگر باید ارزش‌هایی که نمی‌توان برایش رقمی تعیین و یا آن را با چیزی عوض کرد را از دیگر ارزش‌های خود جدا کنید. برای گرفتن تصمیمات بزرگ و یا حتی خرد لیست مقایسه تهیه کنید. دیدن همه گزینه‌ها به صورت یکجا می‌تواند به شما کمک کند تا با ارزش‌ترین گزینه برای خود را انتخاب کنید و به نسخه صحیحی از تعریف موفقیت برسید.

۳. از تغییرات کوچک شروع کنید

وقتی موفق شدید از ارزش‌های خود لیستی تهیه کنید و روی هر کدام قیمتی بگذارید، آن‌ها را رتبه‌بندی کنید. درگام بعدی به دنبال فرصت باشید تا زمان صرف شده برای ارزش‌های نخست لیست خود را به حداکثر برسانید. برای مثال از رئیس خود اجازه دورکاری بخواهید، یا به دنبال شغلی بروید که شرایط دورکاری می‌پذیرد. اما پیش از هر تصمیمی ارزش‌های مادی این دو را با هم مقایسه کنید. رتبه‌بندی ارزش‌ها قطعا می‌تواند تغییرات لازم را به شما نشاده داده و در تصمیم‌گیری به شما کمک کند.

یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت ایجاد کسب و کار شخصی است. همه چیز درباره کسب و کار موفق را در این قسمت ببینید!

شاید بتوانید در همین شغلی که در حال حاضر دارید باقی بمانید و به با ارزش‌ترین و مهم‌ترین اهداف زندگی خود نیز برسید. پس پیش از هر اقدامی شرایطی که در آن قرار گرفته‌اید را از تمامی جوانب بررسی کنید تا از تغییر مسیرهای بی‌اثر جلوگیری کنید.

این مقاله را از دست ندهید: بهبود فردی با ۱۳ تمرین سریع و تاثیرگذار

چرا همسو سازی ارزش‌ها با تعریف موفقیت؟

موفق بودن به معنایی که استاندارد جامعه آن را تعریف می‌کند شاید با مفهوم موفقیتی که شما در ذهم خود دارید یکی نباشد. پس آگاه باشید که برای رسیدن به موفقیتی که برای خود تعریف می‌کنید کاملا آزاد هستید. بدانید هیچ چیز ارزش دروغ گفتن به خودمان را ندارد و ما نباید با نادیده گرفتن احساس خود، تنها برای جامعه زندگی کنیم. اگر موفق شوید ارزش‌ها و مفاهیم زندگی را با الگوهای تعریف موفقیت تطبیق دهید، فارغ از اینکه چقدر پول در می‌آورید، هیچوقت شادی از زندگی شما محو نخواهد شد. خبر خوبی که می‌توان در پایان این مطلب به آن اشاره کرد این است که، اگر کاری که برای‌تان مفهوم دارد و آن را عاشقانه دوست دارید انجام دهید، به احتمال زیاد موفقیت مالی یزرگی نصیب‌تان خواهد شد. این یعنی شما می‌توانید به طور هم‌زمان دو نتیجه را بدست آورید: پر شدن حساب بانکی و همچنین پر شدن زندگی‌تان از شادی!

چگونه می‌توان میلیونر شد؟ اینجا راز موفقیت در سطح میلیونرها با ۱۰ عادت روزانه را بخوانید…

بهبود فردیتلاشموفقیتهوش مالی

دیدگاهتان را بنویسید