مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای امروزی

مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی به فرایند و اقداماتی گفته می‌شود که برای بالا بردن میزان بهره‌وری و تاثیرگذاری افراد حاضر در یک سازمان یا یک مجموعه به کار گرفته می‌شود. این اقدامات می‌تواند در خصوص تقسیم فعالیت‌های اجرایی یک سازمان در قالب یک شغل و همچنین یافتن مناسب‌ترین فرد برای شغل تعریف شده باشد. از دیگر اقدامات مهم در سیاست‌های مربوط به مدیریت منابع انسانی یافتن و جذب افرادی است که با فضای سازمان یا مجموعه همخوانی داشته و می‌توانند خود را با اهداف، قوانین، وظایف و فضای حاکم در مجموعه همگام و همراه سازند.

دانش و عبارت مدیریت منابع انسانی از اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی بر سر زبان‌ها افتاد. این دانش که با موضوعاتی از قبیل ایجاد انگیزه در اعضای حاضر در سازمان، رفتار سازمانی، عملکرد و اثربخشی اعضا سر و کار داشت، خیلی زود توجه سازمان‌هایی را به خود جلب کرد که در فکر تغییر و تحول و بهبود فرایند اجرایی خود بودند.

در حال حاضر مدیریت منابع انسانی از شروع تا پایان همکاری یک نیرو با سازمان در زمینه‌های مختلفی نقش خود را بازی می‌کند. از انتشار آگهی استخدام گرفته تا مصاحبه، انتخاب فرد شایسته برای شغل مورد نظر، تعیین دستمزد و مزایا، بیمه، تعلیم و تربیت، ارتقای علمی و مهارتی و بسیاری از موارد دیگر زیر نظر این بخش از سازمان تعریف و اجرا می‌شود.

در حقیقت سیاست اصلی این شاخه از مدیریت ایجاد ارزش برای سازمان، بالا بردن میزان فعالیت و بیشتر کردن کیفیت انجام کار است.

یکی از اساسی‌ترین اشکالات کسب و کارهای کوچک در ایران عدم استفاده از دانش‌های مربوط به مدیریت منابع انسانی است. کم‌تر کسب و کار کوچکی را در این کشور خواهید یافت که بخشی را به مدیریت منابع انسانی خود اختصاص داده باشند. حال آنکه با استفاده از این شاخه از مدیریت می‌توان چشم‌اندازهای یک کسب و کار کوچک را تا مرز بین‌المللی شدن پیش برد و ارتقا بخشید.

اما آیا تفاوت بین مدیریت منابع انسانی یا توسعه منابع انسانی؟ را می‌دانید؟ پس همین حالا کلیک کنید!

مدیریت منابع انسانی چه وظایفی بر عهده دارد؟

 • بهبود فرایند سازمان در جهت رسیدن به اهداف استراتژیک تعیین شده
 • استخدام
 • تعریف شغل و ظایف شغلی
 • پیشگیری از ترک نیرو خارج از ساختار تعریف شده
 • بهبود شرایط شغلی با هدف کم کردن روزهای مرخصی کارکنان
 • ایجاد و بهبود زیرساخت‌های بهداشتی و ایمنی در محل کار
 • ایجاد شانس تحصیل، تربیت، تعلیم و آموزش افراد مجموعه برای بالا بردن بازدهی و ایجاد امکان برای ارتقا شغلی
 • معرفی، جذب و استخدام شایسته‌ترین افراد برای اضافه شدن به مجموعه
 • تعریف و تعیین حقوق، مزایا، خدمات و امکانات شغلی

یکی دیگر از اهداف مدیر در مدیریت منابع منابع انسانی، مدیریت اختلاف در محل کار است. برای خواندن این مقاله کلیک کنید!

مدیریت منابع انسانی چیست

مدیریت استراتژیک منابع انسانی چیست؟

 یک مدیریت منابع انسانی موثر باید سیاست‌های استراتژیک سازمان را دنبال کند. به این معنا که اگر برای مثال هدف استراتژیک یک سازمان کم کردن هزینه و کنترل منابع مالی است، منابع انسانی نیز باید در تصمیمات خود کم کردن هزینه را اصل قرار دهد. برای اجرای این هدف مدیریت منابع انسانی باید عملکرد نیروها را از چندین جنبه ارزیابی نموده و در صورت لزوم فرد یا افرادی را از مجموعه اخراج کند. در چنین شرایطی مسئولیت اجرای وظایف و کارهای فرد اخراج شده باید بین پرسنل دیگر تقسیم شده و فرایند کار با راه‌ حل‌های سریعی بهبود یابد.

درباره ایجاد انگیزه در کارکنان و تاثیر آن بر عملکرد آن‌ها بیشتر بدانید!

مدیریت منابع انسانی برای مدیران چه اهمیتی دارد

با اجرای سیاست‌های مدیریت منابع انسانی بسیاری از چالش‌های متداول برای مدیران در کسب و کار خود به خود حل شده و فرصت‌های رشد و ترقی به وجود می‌آید.

مدیریت منابع انسانی به مدیران کمک می‌کند تا:

 • بهترین نتیجه و عملکرد را از کارکنان فعلی خود دریافت کنند
 • در روند استخدام نیروی جدید بهترین تصمیم را بگیرند
 • زمان خود را برای انجام مصاحبه با افراد اشتباه هزینه نکنند
 • از شکست‌های سخت در خصوص ترک کار افراد مجموعه و از دست دادن نیروی کار خوب در امان باشند
 • کارکنان از شرایط کاری خود راضی بوده و برای کارفرما مشکلات قانونی و حقوقی ایجاد نکنند
 • با آموزش درست میزان بهره‌وری و بازدهی سازمان را بالا ببرند

کلام آخر

 به عنوان یک مدیر باید بدانید که توجه به نیروی انسانی حاضر در مجموعه مساوی با بهبود روز به روز شرایط و عملکرد کل مجموعه است. این شاخه از مدیریت هر روز با مباحث جدیدی کامل‌تر می‌شود. تا حدودی که دسترسی به مشاور و روانشناس در مجموعه نیز در دستور کار قرار می‌گیرد. روحیه افراد حاضر در مجموعه رابطه مستقیمی با عملکرد آن‌ها در مجموعه دارد. علاوه بر آن شاید شرایط بد روحی افراد حاضر در مجموعه شما مربوط به شرایط دشوار و ناگوار کاری باشد که مجموعه شما به آن‌ها تحمیل کرده است. این علم نوین و به روز شده تا حدود زیادی به جنبه‌های روانی و انسانی این شاخه از مدیریت می‌پردازد. فراموش نکنید که سلامت روحی و روانی یک جامعه؛ جامعه‌ای که شما، خانواده و فرزندان‌تان در آن زندگی می‌کنید وابسته به همین رفتارهای ریز و درشت در سازمان‌های فعال در جامعه است. پس هوشیار باشید و در جهت ارتقا فردی اعضا و در نتیجه مجموعه یا سازمان خود پیش بروید!

رشد کسب و کارمدیریت منابع انسانی

دیدگاهتان را بنویسید