۶ تکنیک تضمینی برای تقویت خلاقیت در فرد

Boost creativity

یکی از مهارت‌های بسیار مهم که هم در محیط کار و هم در خارج از آن اهمیت بسیار بالایی دارد خلاقیت می‌باشد. تفکر خلاق می‌تواند به فرد در ابداع راه‌حل‌های جدید و مبتکرانه در برابر مشکلات و مسئله‌های بسیار جدی کمک کند. تقویت خلاقیت در افراد نیاز به آشنایی با نکات بسیار مهم و کاربردی در این راستا دارد. در این مقاله با من فرشید رضازاده همراه باشید تا به شما راه‌های افزایش خلاقیت را معرفی کنم که بتوانید از آن‌ها هم در زندگی فردی و هم در محل کار خود به راحتی برای تقویت خلاقیت فردی خود استفاده کنید.

روش تقویت خلاقیت چیست؟

 راه‌های افزایش خلاقیت راه‌هایی هستند که تفکر خلاق و مهارت‌های مرتبط مانند ایده پردازی و ایده‌های جدید و نو را در فرد افزایش می‌دهد. افراد می‌توانند در محل کار از راه‌های افزایش خلاقیت در فعالیت‌های گروهی و انفرادی استفاده کنند. برای مثال فردی که با چالشی در محل کار خود مواجه می‌شود ممکن است از راه‌های افزایش خلاقیت برای تعریف کردن مسئله و ابداع راه‌حل‌های خلاقانه برای رفع آن کمک گیرد.

۶ روش تقویت خلاقیت

خلاقیت در مورد یافتن راه‌های جدید برای حل مشکلات می‌باشد. این مهارت مختص قشرهایی همچون هنرمندان، موسیقی‌دانان و یا نویسندگان نیست، بلکه مهارتی مفید برای تمام اقشار جامعه بدون محدودیت می‌باشد. اگر تصمیم دارید خلاقیت خود را افزایش دهید راه‌هاس افزایش خلاقیت می‌توانند در این مسیر به شما کمک بسیار زیادی کنند.

۱. متعهد کردن خود به خلاقیت

یکی از موثرترین راه‌های افزایش و تقویت خلاقیت این است که به طور کامل خود را وقف ارتقای توانایی‌های خلاقانه‌ی خود کنید و به هیچ عنوان تلاش خود را به تعویق نیندازید. اولین گام این است که اهدافی که قصد دارید به آن برسید را برای خود مشخص کرده و برنامه ریزی کنید. سعی کنید در این راستا از افراد موفق کمک بخواهید و هر زمانی را به ارتقا مهارت‌های خود اختصاص دهید.

۲. پاداش به کنجکاوی خود

یکی از روش‌های افزایش خلاقیت در خود این است که به کنجکاوی خود پاداش دهید. یکی از بزرگ‌ترین موانعی که همیشه سر راه افرادی که سعی در تقویت خلاقیت خود دارند، وجود دارد این است که کنجکاوی افراط گرانه در آن‌ها به وجود می‌آید. زمانی که در مورد موضوعی کنجکاو هستید به جای سرزنش خود، برای خود پاداشی تهیه کنید.

۳. افزایش اعتماد به نفس خود

یکی از راه‌های بسیار تاثیر گذار در افزایش خلاقیت فردی، افزایش اعتماد به نفس است. همین دلیل سبب شده تا افزایش اعتماد به نفس در تقویت خلاقیت از اهمیت بالایی برخوردار باشد. سعی کنید پیشرفت‌های به دست آمده خود را یادداشت کنید و همچنین تلاش‌های خود را تحسین کنید. در تمامی مراحل سعی کنید به خلاقیت‌های خود در صورت افزایش، پاداش دهید. این عمل در بالا رفتن خلاقیت شما بسیار کمک می‌کند.

Boost creativity

۴. وقت گذاشتن برای خلاقیت

اگر تمام موارد بالا را جهت تقویت خلاقیت خود انجام دهید؛ اما برای استعداد و خلاقیت خود زمانی را صرف نکنید نمی‌توانید به بهترین نحو آن را پرورش دهید. یکی از موثرترین راه‌های افزایش خلاقیت این است که سعی کنید هر هفته زمانی را برای تمرکز بر روی برخی از پروژه‌ها خلاقانه مد نظر خود اختصاص دهید.

۵. جست و جوی راه حل متعدد

پیدا کردن چند راه حل ساده و موثر برای هر مشکل می‌تواند در تقویت خلاقیت شما تاثیر گذار باشد. زمانی که به مشکلی برخورد کردید سعی کنید به دنبال راه‌حل‌های مختلف برای حل آن مشکل بگردید و زمانی را به فکر کردن در مورد پیدا کردن بهترین راه‌حل برای غلبه به مشکل پیدا کنید. این فعالیت ساده روشی فوق العاده برای ساخت مهارت‌های حل مسئله و روش تقویت خلاقیت در تمامی افراد می‌باشد.

۶. ذهن نگاری

یکی از تکنیک‌های افزایش خلاقیت، ذهن نگاری می‌باشد که مانند طوفان فکری در فرد عمل می‌کند و می‌تواند ایده‌پردازی را در یک محیط گروهی به خوبی گسترش دهد. در ذهن نگاری صورت مسئله یا ایده اصلی مرتبط با پروژه شناسایی می‌شود و سپس فرد فهرستی از ایده‌های بالقوه خود را یادداشت می‌کند. این ترفند افزایش خلاقیت می‌تواند در تشویق اعضای گروه کمک بسیار زیادی کند.

در انتها

روش‌های مختلفی برای تقویت خلاقیت وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید مهارت‌های نظیر ایده پردازی، تقویت هوش‌های هیجانی و اعتماد به نفس خود تقویت کنید. استفاده از هر یک از روش‌های افزایش خلاقیت نام برده در این مقاله می‌تواند در تقویت خلاقیت شما تاثیر گذار باشد. در این مقاله به راه‌کارها و تکنیک تقویت افزایش خلاقیت پرداختیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید