USP چیست و چگونه به رونق فروش کمک می‌کند؟

USP چیست و چگونه به رونق فروش کمک می‌کند؟

USP در حقیقت همان پیشنهاد طلایی شما به مشتریان است که افراد عموما قادر به مقاومت در برابر آن نخواهند بود. USP مخفف عبارت انگلیسی (Unique Selling Proposition) و به معنای پیشنهاد ویژه فروش است. مانند دون کورلئونه در فیلم پدرخوانده، شما باید به مشتری پیشنهادی ارائه کنید که او نتواند آن را رد کند! شما در این شعار و شناسه تبلیغاتی خود باید به همان چیزی اشاره کنید که محصولات یا خدمات شما را از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌کند. در حقیقت شما باید به زبان ساده، به مشتریان بالقوه خود بگویید، که بهترین انتخاب برند شما است. باید روی مزیت‌های رقابتی خود مانور دهید تا مشتری احساس کند محصولات یا خدمات شما دقیقا همان چیزی است که او احتیاج دارد.

USP باید جواب نیاز مشتری باشد نه نظر شما درباره محصولات و یا خدماتی که ارائه می‌کنید!

مقاله “مدیریت مشتری ناراضی” را اینجا بخوانید!

چگونه بهترین USP را برای برند خود تعریف کنیم؟

راه حل‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان به کمک آن‌ها بهترین USP را برای برند به وجود آورد. در این قسمت گام‌ به گام مراحل رسیدن به USP مطلوب را با شما مرور میکنیم:

 1. رقیبان خود را بشناسید

اولین گام برای تعریف این شعار، شناسایی و بررسی رقیبان فعال در حوزه کسب و کار شما است. پس ابتدا برترین رقبای خود را پیدا کنید و وجه تمایز آن‌ها را بشناسید.

 1. مزیت‌های رقابتی خود را بشناسید

پس از اینکه عملکرد، وجه تمایز و پیشنهاد ویژه فروش رقیبان خود را مورد تحلیل و بررسی قرار دادید، نوبت به خود شما می‌رسد. برند خود را بشناسید، و آن را با برندهای رقیب مقایسه کنید. مزیت‌های رقابتی فعلی خود را پیدا کنید و در صورت امکان آن‌ها را ارتقا دهید.

 1. مشتریان رقیبان خود را بشناسید

حالا باید بدانید که چرا برندهای رقیب شما خریدار دارند؟ افراد با چه انگیزه‌هایی از این چند برند رقیب خرید می‌کنند؟ انگیزه خریداران را بشناسید و سعی کنید برای خرید از برند شما برای آن‌ها انگیزه ایجاد کنید. شاید آن‌ها برند شما را نمی‌شناسند، شاید به فکر مقایسه نیفتادند. سعی کنید آگاهی از برند را بالا ببرید و به مشتریان بالقوه خود انگیزه خرید بدهید.

 1. کوتاه و گیرا باشید

USP همان عبارت جذابی است که می‌تواند مشتری بالقوه را متوجه برند شما کند. باید بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، نظر مخاطب را به سمت برند خود جلب کنید. سپس مشتری کنجکاو را به روش‌های گوناگون بیشتر با برند آشنا کرده و در نهایت محصولات و یا خدمات خود را به مشتری بفروشید.

پیشنهاد ویژه فروش یا USP

 1. متفاوت باشید

همیشه می‌توان راهی یافت که متفاوت از گذشته وارد بازار فروش شد. خلاق باشید و از اتفاقات روز دنیا و داستان برندهای معروف دیگر الهام بگیرید. صدای برند خود را پیدا کنید و صاحب هویتی منحصر بفرد برای برند خود شوید.

 1. خود را به جای مشتری تصور کنید

از خودتان بپرسید که در بین تمام رقیبان، چرا کسی باید برند شما را برای خرید انتخاب کند؟ سعی کنید دلیلی واقعی و خالی از تعصب برای این سوال پیدا کنید. اگر شما جوابی برای این سوال نداشتید، بدانید که هیچکس دیگری هم جوابی برای این سوال شما نخواهد داشت. وارد عمل شوید و جواب بی عیب و نقصی برای این سوال پیدا یا ایجاد کنید.

 1. در بازاریابی خود هدفمند باشید

شاید همه چیز درباره برند، USP، محصولات یا خدمات شما عالی باشد. شاید تنها مشکل شما این باشد که صدای‌تان به مشتری‌های مورد نظرتان نمی‌رسد. پس در بازاریابی کوشا باشید و بازار هدف خود را از وجود برند و محصولات خود آگاه کنید.

اگر مشتری سوال کند: “چرا در بین همه برندها باید این برند را انتخاب کنم؟”

USP جواب شما به این سوال است!

USP چگونه به رونق فروش کمک می‌کند

USP یک ابزار برای برندسازی است. وقتی برند به وجود می‌آید، شهرت و محبوبیت با خود می‌آورد. از طرف دیگر این عبارت اگر تاثیری که لازم است را به وجود آورد، تا حدود بسیاری شما را در برابر رقیبان‌تان محافظت می‌کند. یک USP خوب و گیرا می‌تواند بازدید از سایت، مراجعه حضوری و سفارشات تلفنی شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد. برای اینکه بدانید USP مورد نظر شما مطلوب و تاثیرگذاری خواهد بود یا خیر؛ جواب این سوالات را درباره USP بررسی کنید.

 • درباره محصولات خود از مشتریان بالقوه خود نظرسنجی انجام دهید
 • آیا این شعار مزیت رقابتی شما به جذاب‌ترین وجه معرفی می‌کند؟
 • آیا این شعار برای مخاطب به یاد ماندنی است؟
 • آیا این شعار به واقع یونیک یا منحصر بفرد است؟

مطلب مرتبط: برای خواندن مقاله “نکات بازاریابی تلفنی” کلیک کنید!

حقیقت این است که شاید محصول شما واقعا تفاوت چشمگیری با دیگر محصولات مشابه نداشته باشد. بنابراین تنها چیزی که اهمیت دارد لحن و کلمات مورد استفاده شما برای شروع تبلیغات است. برند شما اگر واقعا متفاوت نیست، شما درباره برند خود متفاوت صحبت کنید! به جنبه‌هایی بپردازید که دیگران چندان به آن توجه نکرده‌اند. مردم به دنبال احساس خود می‌روند. پس سعی کنید با لحن خود احساس خوبی در مردم ایجاد کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید