۵ راز اثربخشی از پرمشغله‌ترین افراد جهان

5 راز اثربخشی از پرمشغله‌ترین افراد جهان

آیا انسان پرمشغله‌ای هستید؟ آیا راز اثربخشی برای پیشبرد کارهای متنوع را می‌دانید؟ تصور کنید در یک صبح پنج شنبه با فرزند دلبندتان که حال خوشی ندارد، راهی بیمارستان می‌شود. در حالی که همسرتان حسابی بی‌قرار است و خودتان از کمبود خواب شدیدی رنج می‌برید. بنابر این شما قرار ساعت ۱۱ خود را با یکی از مشتریان بالقوه خود کنسل می‌کنید، در حالی که او نیز از این اتفاق حسابی ناراحت شده است.

ساعت ۴ بعد از ظهر همان روز قرار است برای نخستین بار تدریس درسی را در یک دانشگاه شروع کنید. خوشبختانه دکتر کودک شما را از بیمارستان مرخص می‌کند، در نتیجه فرصت کوتاهی برای دوش گرفتن پیدا خواهید کرد. به علت کمبود وقت هیچ فرصت نکردید درسنامه خود را دوره کنید و بدون آمادگی سر کلاس حاضر می‌شوید. به هر ترتیبی اولین جلسه کلاس درس شما به خیر می‌گذرد و شما با میلیون‌ها کاری که باید در خانه انجام دهید کلاس را ترک می‌کنید. وقتی به خانه می‌رسید می‌بینید چند نفر از دوستان‌تان برای دور همی به منزل شما آمده‌اند و شما ناچار هستید از آن‌ها میزبانی کنید. در نتیجه دیگر فرصتی برای انجام کارهای عقب مانده برای‌تان باقی نخواهد ماند و به این ترتیب روز شما به پایان می‌رسد.

در روز جمعه شما راهی کافه دنج و محبوب خود می‌شوید تا در آنجا برای سخنرانی مربوط به شغل اصلی خود که در روز شنبه باید آن را ارائه کنید، آماده شوید. درست وقتی قصد دارید هدفون را روی سر خود بگذارید، غریبه‌ای به شما نزدیک می‌شود و سر صحبت را باز می‌کند. او از دیدگاه شما مشتری ایده‌آلی به نظر می‌رسد، بنا بر این شما به صحبت کردن با او ادامه می‌دهید تا اینکه به خودتان می‌آیید و می‌بینید ۹۰ دقیقه است که مشغول صحبت کردن هستید. فورا از فرد غریبه‌ای که مشتری بالقوه شما به نظر می‌رسد عذرخواهی می‌کنید و می‌گویید دیگر باید آنجا را ترک کنید. نگاهی به تلفن همراه خود می‌کنید و می‌بینید سه پیام جدید دارید که می‌گوید: “آیا جلسه امروز بالاخره برگزار خواهد شد یا خیر؟”

به همین سادگی شما جلسه کاری مربوط به یکی از شغل‌های جانبی را از دست می‌دهید و آن را به زمان دیگری موکول می‌کنید. وقتی به خانه می‌رسید ظرف‌های کثیف صبحانه روز قبل را نادیده می‌گیرید، لپ تاپ خود را باز کرده و هفت ساعت آینده را صرف فروش تلفنی می‌کنید. در پایان روز هم زمان کوتاهی را برای آماده کردن ارائه در نظر می‌گیرید و بعد از اتمام کار می‌خوابید. روز شنبه به محل کارتان می‌روید و یک ارائه عالی و حرفه‌ای را پشت سر می‌گذارید. و هیچیک از همکاران‌تان متوجه ابر آشفتگی و مشغله‌ای که شما را در بر گرفته نمی‌شود.

این یک زندگی معمولی و روتین برای افرادی است که چند شغل را در کنار هم دارند. زندگی که هم پر از فشار و استرس است و هم شما را قوی‌تر می‌کند.

آیا می‌شود با دوری از هرج و مرج همه چیز را در کنار هم داشت؟ اگرچه بعضی از بی‌نظمی‌ها در این مسیر لاجرم است اما می‌توان به طریقی کنترل اوضاع را به دست گرفت. در ادامه ۵ راز اثربخشی پرمشغله‌ترین افراد را می‌بینیم که احتمالا مانند خود شما که مشغول خواندن این مقاله هستید، در کنار یک کار تمام وقت، شغل‌های جانبی دیگری دارند. علاوه بر این‌ها نیز باید فرصت داشته باشند تا به زندگی اجتماعی، ورزش، خواب و بسیاری از کارهای دیگر خود رسیدگی کنند.

۱۱ راه حل برای فراموش کردن شکست‌های گذشته و حرکت به سوی آینده را در مقاله ببینید!

راز #۱: هدف شفافی برای خود تعیین کنید

متقاعد سازی شفاف یک نیروی غیر قابل پیش‌گیری و یک راز اثربخشی مهم محسوب می‌شود. اگر جواب شفافی به یک “چرا” بدهید، ۸۰ درصد انگیزه انجام کار را پیدا خواهید کرد. متاسفانه هدف سازی شفاف چیزی است که افراد دارای چند شغل به آن چندان توجهی ندارند. مثلا آن‌ها با جواب‌هایی مثل: “دوست دارم ماهی یک میلیون بیشتر درآمد داشته باشم” یا “می‌خواهم از شغلم استعفا دهم” سعی می‌کنند به این سوال که چرا شغل دوم یا سوم دارند، جواب دهند. اما در مواقع بروز شرایط نامساعد، مثلا وقتی کودک شما بیمار می‌شود و یا اتفاق ناگواری رخ می‌دهد، این دلیل که تنها “دوست دارید پول بیشتری در آورید” به شما انگیزه کافی برای عبور از بحران را نمی‌دهد. موفق شدن نیازمند یک میل و اشتیاق وافر است. به همین دلیل تنها راه ایجاد و حفظ چنین انگیزه قدرتمندی داشتن یک هدف مشخص در سطحی مهم و احساسی است. انسان‌ها سعی دارند توضیحات منطقی برای تصمیمات خود ارائه کنند در حالی علم ثابت کرده که ما با احساسات خود تصمیم می‌گیریم و نه با منطق. ما پیش از اینکه بخش منطقی مغزمان وارد معرکه شود، تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کنیم. به همین دلیل باید در مورد هدف خود درباره داشتن شغل‌های جانبی هم احساس به خرج دهیم. هدف خود را بنویسید و به آن فکر کنید. به هدف خود احساس داشته باشید تا همیشه انگیزه کافی برای به انجام رساندن آن را پیدا کنید.

“۱۰ راز رسیدن به اهداف در زندگی” را در این مقاله دنبال کنید!

راز #۲: یک لیست از “کارهایی که نباید انجام دهید” تهیه کیند!

انتخاب و حذف کارهای غیرضروری به اندازه اولویت بندی کارهای ضروری اهمیت دارد. بسیاری از افراد در اتخاذ تصمیمات شفاف عالی عمل می‌کنند، اما از طرف دیگر به آسانی اجازه می‌دهند کارهای زمان‌بر و غیرمفید بسیاری به برنامه روزانه‌شان راه پیدا کند. به همین دلیل باید بتوانید در زمان‌بندی کارهای روزانه خود بیرحمانه دقیق باشید تا هم به شغل تمام وقت خود برسید، هم به مشاغل جانبی و همینطور به وظایف و امورات زندگی شخصی‌تان.

لیستی از کارهایی که نباید انجام دهید تهیه کنید و آن را روی دیوار بچسبانید. حتی در مورد فعالیت‌های مهمی که نقشی در رسیدن شما به بهترین زندگی ممکن ندارند رویکردی جدی داشته باشید و با آن‌ها خداحافظی کنید. شاید لازم باشد برخی از عادت‌ها مانند شرکت در دورهمی‌ها را کنار بگذارید. اما توجه کنید وقتی در قربانی کردن فعالیت‌ها غیرمفید موفق شوید، خدای عملکردهای موثر به شما شجاعت بیشتر برای نه گفتن‌های بجا می‌دهد.

۵ سوال ساده که آدم‌های موفق هر روز از خود می‌پرسند چیست؟

راز #۳: تهاجمی بازی کنید نه دفاعی

میلیاردر معروف کریس ساکا شم اقتصادی بسیار خوبی درباره سرمایه‌گذاری‌های طلایی دارد. او خیلی زود در خرید سهام از توئیتر، اوبر و اینستاگرام شرکت کرد. اما راز موفقیت او چیست؟ او درباره خودش می‌گوید: “زمانی متوجه شدم که من تنها دارم در برابر مسائل و رخدادها واکنش نشان می‌دم بدون اینکه خودم کاری انجام دهم و به اصطلاح تهاجمی بازی کنم.” او می‌گوید وقتی به این بینش رسید محل کار و زندگی خودش را ترک کرد تا به اولویت‌های خودش بپردازد نه به هر فرصت طلایی که جلوی راهش سبز می‌شود.

گاهی ما مجبوریم که دفاعی بازی کنیم، مثلا وقتی ماشین‌ ما خراب می‌شود، وقتی کودک‌مام بیمار می‌شود و یا وقتی مشتری‌مان ورشکست می‌شود. اما در بیشتر مواقع این امکان را داریم که بخش بزرگی از زمان خود را به اولویت‌ها اختصاص دهیم تا به اهداف خود برسیم. نباید اجازه دهیم دیگران و یا امورات غیرضروری زمان ما را تحت کنترل خود بگیرند. راز اثربخشی در چنین شرایطی این است که در دسترس نباشید. همین چیز ساده رمز اول برای تهاجمی بازی کردن است. شاید این به معنای پشت کردن به شانس‌هایی به ظاهر طلایی باشد، اما فراموش نکنید که اگر دو خرگوش را در یک زمان دنبال کنید، هر دو از دستتان فرار خواهند کرد.

راز #۴: از خودتان مراقبت کنید

یکی از مواردی که در طرح برنامه بهبود عملکرد اغلب از قلم می‌افتد، مهم‌ترین مورد ممکن یعنی خود خودتان هستید. در واقع ۸۰ درصد موفقیت یک فرد وابسته به نحوه نگرش و افکار شماست. اگر ذهن شما مملو از اضطراب، شک و ترس باشد، هیچکدام از شغل‌های شما نتیجه مطلوب را به بار نخواهد آورد. پس این راز اثربخشی را هرگز از دست ندهید!

یکی از ساده‌ترین کارها برای داشتن ذهنی پویا و خلاق، مراقبت از خود است. به دل طبیعت بروید، ورز‌ش‌های مورد علاقه خود را دنبال کنید، غذای سالم و کافی بخورید و با دوستان خود تفریح کنید. خلاصه اینکه، هر کاری که روحیه شما را تقویت می‌کند انجام دهید. اگر ذهن، قلب و روحی آشفته دارید، نباید از خودتان انتظار زیادی داشته باشید.

باید به این هشدار توجه کنید: مسواک زدن، مصرف به موقع داروها و مطالعه کتاب‌های خودشناسی برای مراقبت از خود کافی نیست. کارهایی را انجام دهید که روحیه شما را بهتر کند. برای بسیاری از افراد این امر ساده حلقه گمشده در زنجیره رسیدن به موفقیت است.

افراد شاد، موفق و خوش‌بین درباره زندگی چه می‌دانند؟

راز #۵: کارهایی را انجام دهید که در آن عالی هستید

دست از انجام کارهایی که برای‌تان دشوار است بردارید. حتی کارهایی که به ظاهر تاثیرگذار هستند مانند انجام تحقیقات و یا فرستادن ایمیل می‌تواند مانعی بر سر راه شما باشد. گرگ مک کوئین می‌گوید بهتر است به جای انجام این کارهای انرژی‌بر و زمان‌بر، کارهایی را انجام دهدی که در آن می‌درخشید.

شاید از اینکه توانستید طی سه هفته کد نویسی یک اپلیکیشن را یاد بگیرید به خودتان افتخار کنید، اما توجه داشته باشید که می‌شود با هزینه اندکی این کار را به دست متخصصان سپرد و زمان را به روش بهتر و موثرتری سپری کرد. سعی کنید زمان را صرف کارهایی بکنید که در آن تخصص دارید تا بهترین بهره‌وری را داشته باشید. راز اثربخشی در این است که اگر مثلا اگر نویسنده خوبی هستید، وبلاگ نویسی کنید و یا اگر عکاس خوبی هستید از طریق اینستاگرام شغل جانبی خود را تبلیغ کنید تا پول بهتری در آورید. فراموش نکنید که بهره‌وری بهتر به معنی انجام کارهای متنوع نیست. پس با انجام چند کار مختصر به بهترین نحو، به بیشترین بهره‌وری برسید.

چگونه بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنیم؟

کلام آخر

تلاش برای پیش بردن چند شغل جانبی در حالی که یک شغل تمام وقت دارید و باید به زندگی شخصی خود نیز برسید، میتواند شما را از انرژی کاملا خالی کند. اما هنگامی که از این شرایط با موفقیت بیرون بیایید و کارها را به بهترین نحو پیش ببرید، زمانی خواهد رسید که با یادآوری این دوران از زندگی به خودتان افتخار خواهید کرد و از آنچه انجام دادید خشنود خواهید شد. راهی که در پیش دارید پر از موانع و مشکلات است و تنها کاری که باید انجام دهید، بالا نگه داشتن انگیزه فردی و داشتن عزمی راسخ برای نیل به مقصود است. در نهایت همه چیر به شما بستگی دارد، اما این چند راز اثربخشی می‌تواند راهنمای شما در این مسیر پر و پیچ و خم باشد.

بهبود فردیتلاشرشد کسب و کارموفقیتهوش مالی

دیدگاهتان را بنویسید