۴ سوال که پیش از پذیرفتن ترفیع شغلی باید از خودتان بپرسید

پذیرفتن ترفیع شغلی

درخواست برای ترفیع شغلی می‌تواند چالش بزرگی باشد. چگونه باید سر صحبت را باز کنید؟ باید چه میزان افزایش حقوق درخواست کنید؟ برای ارائه درخواست باید به منابع انسانی مراجعه کنید و یا به مدیرتان؟ به خاطر وجود چنین دشواری‌هایی وقتی که مدیران به اختیار خودشان به شما ترفیع شغلی پیشنهاد می‌کنند، انگار شما را به آرزوی قلبی که داشتید رسانده‌اند. اما فراموش نکنید که پیش از پذیرفتن هر گونه ترفیع شغلی ابتدا کمی درباره آن فکر کنید. شما باید پیش از هر کاری مطمئن شوید که این ترفیع به قیمت از دست رفتن شادی شما نخواهد شد و تنها روی زندگی حرفه‌ای شما اثر مثبت خواهد گذاشت.

گرفتن چنین تصمیمی کاری دشوار است، چرا که پول احساس آدم را برمی‌انگیزد. فرقی ندارد که میزان دارایی ما چقدر باشد، چون همیشه احساس می‌کنیم به پول بیشتری احتیاج داریم. بسیاری از افراد موفقیت را بر مبنای میزان دارایی می‌سنجند به جای اینکه معیار اصلی را میزان خوشحالی و رضایت از زندگی در نظر بگیرند. به همین خاطر شاید نپذیرفتن یک ترفیع شغلی، برای بسیاری از افراد به معنای انتخاب کردن موفقیت کم‌تر باشد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا به شما برای پیدا کردن معیارهای درست، هنگام تصمیم‌گیری برای پذیرفتن یا رد ترفیع شغلی، کمک کنیم.

اسرار موفقیت: آیا عملکرد شما مطابق با ارزش‌های فردی شما است؟

پول با موفقیت هم معنی نیست

معمولا هدف اصلی بسیاری از افراد این است که سخت‌تر کار کنند، عملکرد بهتری داشته باشند و پول بیش‌تری به دست آورند. یک ترفیع شغلی می‌تواند به معنای رسیدن به این اهداف باشد. با این وجود این تصمیم ممکن است تاثیر زیادی روی زندگی حرفه‌ای، میزان خوشحالی شما و زندگی خانوادگی‌تان نیز داشته باشد. در این قسمت به چهار سوال عمده می‌پردازیم که باید پیش از پذیرفتن ترفیع شغلی از خودتان بپرسید. با ما همرا باشید.

۱. آیا شغل جدید برای استعدادها، مهارت‌ها و تجربیات شما مناسب است؟

ترفیع شغلی معمولا به معنای اضافه شدن میزان مسئولیت‌های یک فرد در شغل جدید است که نیازمند مهارت‌ها و استعدادهای متفاوتی نیز است. همانطور که پله‌های ترقی را در زندگی حرفه‌ای خود طی می‌کنید، شغل شما رفته رفته به نقش و مسئولیت‌های مدیریتی نزدیک‌تر می‌شود.

برای بسیاری از افراد شاغل مثل مشاوران، وکلا و حسابداران، ترفیع شغلی یعنی عوض شدن تمام کارها یا تسک‌های روزانه‌ای که پیش از این برای اجرای وظایف شغلی خود انجام می‌دادند. اگر از در ارتباط بودن با مشتریان راضی هستید، پس احتمالا از اینکه در بخش ارزیابی شروع به فعالیت کنید، خوشحال نخواهید شد. از خودتان بپرسید آیا این شغل جدید با اهداف زندگی شما در یک راستا قرار خواهد گرفت؟ آیا علاقه‌مند هستید که استعداد و مهارت‌های خود را در یک شغل جدید به کار بگیرید؟ با خودتان فکر کنید و ببینید آیا مسئولیت‌های جدید خود را لذتبخش می‌یابید یا استرس‌ آور؟ و بررسی کنید که در نهایت این اتفاق با اهداف نهایی شما همسو است یا خیر!

اسرار موفقیت: ۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید؛ حتی اگر چنین احساسی ندارید

۲. آیا پذیرفتن شغل جدید باعث می‌شود تنها بمانید یا موجب رضایت خاطر شما می‌شود؟

در حالی که از نردبان موفقیت بالا می‌روید و پله‌های ترقی را در مسیر شغلی خود می‌پیمایید، با انتظارات بالاتری نیز مواجه خواهید شد. ممکن است دریابید که عاشق شغل جدیدتان هستید و از اینکه مسئولیت‌تان بیشتر و مسیر کاری‌تان حرفه‌ای تر شده خوشحالید. از طرف دیگر احتمالا فشار کاری باعث می‌شود برای ساعت‌های بیشتری مشغول کار کردن باشید، شب‌ها را به پاسخ دادن به ایمیل‌ها بگذرانید یا حتی تعطیلات و آخر هفته‌ها را نیز به کار کردن اختصاص دهید.

هرچقدر زمان و توجه بیشتری را خرج کار کردن کنید، به همان اندازه زمان و توجه کمتری برای خانواده‌ و دوستان‌تان خواهید داشت. زمان‌هایی که دور از خانواده و دوستان‌تان می‌گذرد می‌تواند به شما احساس تنهایی القا کند و یا حتی منجر به بروز افسردگی در شما شود. آیا دریافت حوقوق بیشتر ارزشش را دارد که با مشکلات روحی رو به رو شویم؟ اگر ترفیع شغلی را قبول کنید، باز هم می‌توانید بین کار و زندگی خود تعادل را رعایت کنید؟ آیا ترفیع شغلی شما را مجبور خواهد کرد خانه خود را عوض کنید یا به شهر دیگری بروید و اگر چنین است آیا خانواده شما با این مسئله موافق هستند؟ خوب فکر کنید و ببینید آیا پذیرفتن شغل جدید به قیمت تنهاتر شدن شما تمام می‌شود یا خیر.

اسرار موفقیت: آیا سی سالگی برای موفق شدن خیلی دیر است؟

چگونه ترفیغ شغلی بگیریم؟

۳. آیا شغل جدید احساس آزادی شما را محدود می‌کند یا آن را ارتقا می‌بخشد؟

شاید تصور کنید که پرس و  جو راجع‌ به احساس آزادی شما پس از پذیرفتن ترفیع شغلی کار خنده‌داری باشد. آن هم به این خاطر که احتمالا درآمد بیشتر را به مفهوم داشتن آزادی‌های بیشتر می‌شناسید. در حالی که حقیقت چیز دیگری است. پول قطعا می‌تواند آزادی بیشتری در زمینه اقتصادی به ما بدهد. کسانی که پول بیشتری دارند می‌توانند وعده‌های بیشتری را بیرون از خانه غذا بخورند، به تعطیلات گران‌تر و لذتبخش‌تری بروند و یا در خانه‌های زیبا‌تری زندگی کنند. با این وجود به دست آوردن پولی که به معنای بیشتر کار کردن است، آزادی شما را سلب می‌کند، تعطیلات آخر هفته‌ را از شما می‌گیرد، زمان کم‌تری برای دوستان و خانواده باقی می‌گذارد، ساعت استراحت شما را کاهش می‌دهد و حتی فرصتی برای ورزش کردن باقی نمی‌گذراد.

ترفیع شغلی شاید آزادی اقتصادی ما را محدودتر نکند، اما به آسانی می‌تواند لذت زندگی کردن را از ما برباید. از خودتان سوال کنید که آیا پول بیشتر می‌تواند خوشحالی شما را بیشتر کند؟ ترجیح می‌دهید به یک تعطلات خوب و ارزان ده روزه بروید یا یک تعطیلات لوکس سه روزه؟ از خودتان بپرسید چه چیزی در زندگی بیشتر از هر چیزی برای شما اهمیت دارد بر مبنای آن تصمیات شغلی و مالی خود را اتخاذ کنید.

اسرار موفقیت: ۹ تیپ شخصیتی در محیط کار: شما کدام هستید؟

پول بیشتری که از ترفیع شغلی به دست خواهید آورد، چگونه به بالا رفتن کیفیت زندگی شما کمک می‌کند؟

توجه داشته باشید که هرچه پول بیشتری کسب کنید، ارزش هر اسکناس برای شما کم و کم‌تر می‌شود. آیا به این مسئله شک دارید؟ به این مسئله دقت کنید که معمولا خرج و دخل هر کسی به اندازه درآمدی که دارد در نوسان است. کسانی که پول بیشتری در می‌آورند، زندگی گران‌تری نسبت به کسانی که پول کم‌تری دارند خواهند داشت. پول بیشتر با خانه‌های گران‌تر، لباس‌های گران‌تر، ماشین‌های گران‌تر و تفریحات گران‌تر همراه است. باید از خودتان بپرسید که درآمد اضافی خود را بعد از ترفیع شغلی صرف چه چیزی خواهید کرد؟ ایا آن پول می‌تواند کیفیت زندگی شما را بالاتر ببرد؟ آیا پس از پذیرفتن ترفیع شغلی، وقت کافی برای استفاده از درآمد بیشتر خود را خواهید داشت؟

اسرار موفقیت: خلاقیت و بازدهی؛ چگونه بدون قربانی کردن خلاقیت، بازدهی بالایی داشته باشیم

کلام آخر

توجه داشته باشید وقتی نیازهای مالی برطرف شود، قدرت پول برای بالا بردن کیفیت زندگی از بین می‌رود. مطالعات اخیر در آمریکا نشان داده است که وقتی درآمد افراد از هفتاد و پنج هزار دلار به نود و پنج هزار دلار برسد، آن‌ها نسبت به قبل انسان‌های شادتری نخواهند بود. در حقیقت این افزایش درآمد روی کیفیت زندگی آن‌ها اثری نمی‌گذراد. پس پیش از اینکه ترفیع شغلی خود را قبول کنید، از خودتان بپرسید آیا درآمد بیشتر ارزش این را دارد که شرایط خود را عوض کنید و همچنین از خودتان بپرسید با درآمد اضافی خود قرار است چگونه کیفیت زندگی خود را بالاتر ببرید.

بهبود فردیتلاشموفقیت

دیدگاهتان را بنویسید