۱۰ حقیقت بنیادی برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

10 حقیقت بنیادی برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

بسیار غافلگیر کننده است که چقدر ساده چیزهای مهم زندگی از نظر پنهان می‌ماند. برنامه‌های شلوغ روزانه و روتین زندگی ناخودآگاه ذهن ما را در حالت خلبان خودکار یا autopilot قرار می‌دهند. وقتی ناگهان متوجه می‌شویم هیچ چیز آنطور که باید پیش نمی‌رود، اغلب به این خاطر است که ما نتوانستیم تمرکز خود را روی چیزهایی که واقعا اهمیت دارند معطوف کنیم. در این مقاله به ۱۰ حقیقت بنیادی برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی اشاره می‌کنیم که می‌تواند به ما برای ماندن در مسیر اصلی کمک کند. اما تمرکز روی حقیقیت‌های بنیادی زندگی نیز کار دشواری است، خصوصا وقتی این حقایق به شما یادآوری می‌کنند که در مسیر اشتباهی قرار گرفته‌اید! بهترین چیزها در زندگی به سادگی به دست نمی‌آید. اگر موفق نشویم خود را زیر نظر داشته باشیم و حواس‌‌مان از مسیری که در آن قرار گرفته‌ایم پرت شود، به سادگی به بی راهه کشیده خواهیم شد.

“زندگی که سنجیده نمی‌شود، ارزش زیستن ندارد.”

سقراط

این دیدگاه حتی در کسب و کار هم کاربرد دارد. اریک اشمیت یکی از مدیران ارشد گوگل جمله معروفی دارد که می‌گوید: “ما این شرکت را بر مبنای سوالات پیش می‌بریم نه بر مبای پاسخ‌ها.”

این ۱۰ حقیقت بنیادی چیست و چگونه می‌توان از آن برای ایجاد تعییر استفاده کرد؟

هم زندگی و هم کسب و کار بر مبنای سوالات پیش می‌رود نه بر مبنای پاسخ‌ها. شما باید دائم از خود سوال کنید که آیا در مسیر درستی قرار گرفته‌اید یا خیر تا چرخه ایجاد تغییرات مثبت در زندگی همیشه در جریان باشد!

بسیاری از حقایق اساسی و حیاتی زندگی را باید دائما با خود تکرار کنیم. ما نیاز به چیزهایی داریم که این حقایق را به مل یادآوری کند. این ۱۰ حقیقت بیادی را در دست داشته باشید تا در مواقع ضروری از آن‌ها استفاده کنید!

اسرار موفقیت: آیا سی سالگی برای موفق شدن خیلی دیر است؟

۱. موفقیت‌های بزرگ معمولا بعد از شکست نصیب آدم می‌شوند

شما هیچوقت نخواهید توانست موفقیت واقعی را تجربه کنید مگر اینکه از شکست خوردن استفبال نمایید. شکست راه شما را برای رسیدن به موفقیت هموار می‌کند و به شما یادآور می‌شود که در مسیر درستی قرار نگرفته‌اید. بزرگ‌ترین پرش‌ها وقتی ممکن می‌شود که خود را درمانده و ناچار می‌یابید. این احساس درماندگی است که شما را وادار می‌کند متفاوت بیاندیشید. موفقیت صبر و تحمل لازم دارد و داشتن دیدگاه مثبت در مواقعی که هیچ چیز سر جای خودش نیست می‌تواند رسیدن به هدفی که دارید و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی را تضمین کند!

اسرار موفقیت: ۱۰ راهنمای رسیدن به موفقیت

۲. پرمشغله بودن به معنای داشتن بازدهی بالا نیست

به تمام کسانی که در اطراف خود دارید نگاهی کنید. آن‌ها همه به نظر پرمشغله می‌آیند. اما ببینید کدام یک از آن‌ها واقعا بازدهی خوب و بالایی دارند و واقعا آدم موفقی هستند؟

موفقیت نتیجه محض حرکت داشتن و پویایی نیست. موفقیت نتیجه تمرکز است که اثبات می‌کند زمان و انرژی که صرف شده اثربخش و مفید واقع خواهد شد.

شما هم به اندازه دیگران در هر روز زمان دارید. از زمانی که در اختیار دارید به درستی استفاده کنید. در نهایت شما به عنوان اثری که خلق کرده‌اید شناخته خواهید شد نه میزان تلاشی که داشته‌اید. مطمئن شوید تلاش‌های شما منجر به نتایجی خواهد شد که به دنبال آن هستید. از این طریق ایجاد تغییرات مثبت در زندگی را سرلوحه اقدامات خود قرار دهید.

اسرار موفقیت: چرا باید مثبت اندیش باشیم؟

۳. شما به خوبی افرادی هستید که دائم با آن‌ها در ارتباط می‌مانید

شما باید سعی کنید خودتان را در محاصره افرادی در آورید که به شما الهام می‌بخشند. افرادی که در شما میل بهتر شدن را به وجود می‌آورند. تکلیف افرادی که شما را به عقب می‌رانند چه می‌شود؟ چرا باید اجازه دهید چنین افرادی در زندگی شما باقی بمانند؟ هر کسی که به شما احساس بی‌ارزشی، تشویش و سکون بدهد در واقع دارد وقت شما را هدر می‌دهد. علاوه بر آن وقتی با چنین افرادی در ارتباط بمانید در نهایت شبیه آن‌ها خواهید شد. زندگی آنقدر کوتاه است که نمی‌شود آن را با بودن با چنین کسانی تلف کرد. آن‌ها را از زندگی خود بیرون کنید و قدر زندگی خود را بیشتر بدانید و به فکر ایجاد تغییرات مثبت در زندگی خود باشید.

ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

۴. شما همان زندگی را تجربه می‌کنید که خودتان آن را می‌سازید

شما قربانی شرایط نیستید. هیچکس نمی‌تواند شما را وادار به گرفتن تصمیمی کند که دوست ندارید. هیچکس نمی‌تواند شما را وادار به انجام کاری کند که بر خلاف ارزش‌های فردی شما است. شرایطی که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنید متعلق به خود شماست. شما هستید که این شرایط را برای خودتان خلق کرده‌اید. از طرف دیگر آینده شما هم تماما به خودتان بستگی دارد. اگر احساس می‌کنید گیر کرده‌اید، شاید به این خاطر است که از پذیرفتن ریسکی که می‌تواند شما را به اهداف‌تان برساند، می‌ترسید. در واقع شاید از اینکه رویاهای خود را زندگی کنید یا حتی از ایجاد تغییرات مثبت در زندگی هراسانید.

وقتی نوبت به اقدام می‌رسد، همیشه این را به خاطر داشته باشید که بودن روی اولین پله نردبانی که دوست دارید روی آن باشید، خیلی بهتر از بودن روی بالاترین پله از نردبانی است که نمی‌خواهید روی آن باشید.

اسرار موفقیت: ۳ عادت که بر اساس مطالعات علمی شما را به موفقیت خواهد رساند

۵. ترس اولین منبع پشیمانی است

در آخر شما از شانس‌هایی که استفاده نکرده‌اید پشیمان خواهید شد نه از شکست‌هایی که تجربه کرده‌اید. پس از ریسک کردن نترسید. اغلب می‌شنوم که افراد می‌گویند: “بدترین چیزی که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد چیست؟ آیا شما را خواهد کشت؟” اما نظر من این است که بدترین چیزی که می‌تواند برای شما اتفاق بیفتد مردن نیست!

بدترین چیزی که می‌تواند برای شما اتفاق بیفتد این است که به خودتان اجازه دهید از درون بمیرید در حالی که هنوز زنده هستید!

اسرار موفقیت: ۱۰ درس زندگی که قبل از ۴۰ سالگی باید بدانید

۶. لازم نیست برای بخشیدن منتظر عذرخواهی بمانید!

زندگی بسیار آسان‌تر خواهد شد اگر کینه‌ها را دور بریزید و حتی تمام کسانی که هیچوقت عذرخواهی نکرده‌اند را ببخشید. کینه باعث می‌شود اتفاقاتی که در گذشته رخ داده شادی امروز شما را خراب کند. تنفر و خشم آفت‌های احساسی هستند که مانع لذت بردن از زندگی می‌شوند. این کار یکی از بهترین اقدامات در مسیر ایجاد تغییرات مثبت در زندگی است.

احساسات منفی که از کینه به دل گرفتن ایجاد می‌شود، در بدن استرس تولید می‌کنند. این استرس می‌تواند به سلامتی جسمی ما آسیب وارد کند و منجر به بیماری‌های قلبی و عروقی شود.

وقتی کسی را می‌بخشید، این کار اقدامات آن‌ها را پاک یا توجیه نمی‌کند فقط شما را از بند گذشته می‌رهاند و مانع از این می‌شود که تبدیل به قربانی ابدی آن‌ها شوید!

اسرار موفقیت: چطور طرز فکرمان را نسبت به پول عوض کنیم؟

۷. در لحظه زندگی کنید

شما هیچوقت نخواهید توانست از تمام نیروی پتانسل خود استفاده کنید مگر اینکه در لحظه زندگی کردن را بیاموزید!

هر چقدر احساس گناه کنید، گذشته را نمی‌توانید عوض کنید و هر چقدر تشویش و اضطراب داشته باشید، روی آینده شما تغییری ایجاد نخواهد شد. شاد بودن ممکن نیست اگر پیوسته زمانی غیر از زمان حال برای‌تان اهمیت دارد! در لحظه زندگی نکردن شما را از حال خوب و بدی که در آن قرار گرفته‌اید غافل می‌کند و شانس‌های شما را از بین می‌برد و مانع از ایجاد تغییرات مثبت در زندگی می‌شود.

برای اینکه به خودتان کمک کنید تا بتوانید در لحظه بمانید، لازم است که دو کار انجام دهید:

  1. گذشته خود را بپذیرید. اگر درباره گذشته خود به صلح و آرامش نرسید، گذشته هیچوقت شما را ترک نخواهد کرد و بدتر از آن اینکه، آینده شما را نیز شکل خواهد داد!
  2. ذات نامعلوم آینده را قبول کنید. نگرانی در باره آینده، هیچ جایگاهی در همینجا و همین لحظه که در آن هستید ندارد!

“نگران بودن مثل این است که شما قرضی را می‌پردازید که اصلا بدهکار نبودید!”

مارک توین، نویسنده سرشناس آمریکایی

اسرار موفقیت: چرا انتخاب‌های محدودتر به نتایج بهتر منجر می‌شود؟

۸. ارزش فردی شما باید از درون شما سرچشمه بگیرد

وقتی میزان خشنودی و رضایت شما از زنگی با مقایسه کردن خود با دیگران محاسبه می‌شود، این یعنی شما خود را صاحب سرنوشت خود نمی‌دانید. اگر شما نسبت به کاری که انجام داده‌اید احساس خوبی دارید، اجازه ندهید که نظر یا دستاورد کس دیگری آن احساس را از شما بگیرد.

همانطور که بر مبنای قضاوت و افکار دیگران رفتار نکردن اهمیت دارد، این نیز اهمیت دارد که شما دست از مقایسه کردن خود با دیگران بردارید. باور داشته باشید که نظر دیگران نقشی در زندگی شما ندارد. ارزشی که شما برای خودتان دارید باید تنها از درون شما سرچشمه بگیرد. فارغ از اینکه دیگران درباره شما چه فکری می‌کنند، می‌توانید همیشه از یک چیز مطمئن باشید و آن اینکه شما هیچوقت به همان خوبی یا همان بدی که آن‌ها فکر می‌کنند نیستید. این یکی از مهم‌ترین اقدامات در مسیر ایجاد تغییرات مثبت در زندگی شناخته می‌شود.

اسرار موفقیت: ۴ نمونه از پارازیت ذهنی که باید آن‌ها را نادیده بگیرید

۹. زندگی کوتاه است

هیچکدام از ما ضمانتی برای اینکه بداند فردا هم زنده خواهد بود ندارد. با این وجود وقتی ناگهان کسی را از دست می‌دهیم به خودمان می‌آییم. با خود می‌گوییم واقعا چه چیزی در زندگی اهمیت دارد؟ چیزی که سرانجام از هر چیزی مهم‌تر است این است که زمان خود را چگونه سپری می‌کنیم و با دیگران چه رفتاری داریم.

از دست دادن تلنگری است که میرا بودن خودمان را به یادمان می‌آورد. هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید شکرگزار باشید و تصمیم بگیرید بهترین عملکرد را در آن روز داشته بشید. از همان لحظه‌ای که تصمیم می‌گیرید طوری زندگی کنید که انگار قدر آن را می‌دانید، ثمرات مثبت این دیدگاه در زندگی‌تان پدیدار می‌شود. فراموش نکنید که ایجاد تغییرات مثبت در زندگی و یک روز عالی با یک دیدگاه عالی شروع می‌شود.

اسرار موفقیت: ۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید؛ حتی اگر چنین احساسی ندارید

۱۰. تغییر اجتناب ناپذیر است پس آن را بپذیرید

تنها زمانی که تغییر را بپذیرید می‌توانید جنبه‌های مثبت آن را درک کنید. شما باید ذهنی باز و آغوشی باز داشته باشید تا در درک و دریافت فرصت‌های تازه‌ای که یک تغییر ایجاد می‌کند موفق عمل کنید. شما محکوم به شکست هستید اگر به انجام کارهایی که پیش از این هم انجام می‌دادید، ادامه دهید و انتظار داشته باشید تغییر به وجود آمده با رفتار قبلی شما مطابقت پیدا کند.

باید قبول کنیم که دیوانگی چیزی جز این نیست که دوباره و دوباره یک کار را تکرار کنیم و انتظار داشته باشیم که سرانجام نتایج متفاوتی رقم بخورد یا روزی موجب ایجاد تغییرات مثبت در زندگی ما شود!

اسرار موفقیت: ۷ گام موثر برای بهبود زندگی چیست؟

لزوم ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

زندگی برای هیچکسی صبر نمی‌کند. وقتی همه چیز در زندگی روی روال می‌گردد شکرگزار باشید و از آن شرایط لذت ببرید چون هیچ چیزی ماندگار و همیشگی نیست. اگر همیشه در جستجوی یافتن چیزهای بیشتر و بهتر هستید که شما را خوشحال کند، هیچوقت نخواهید توانست در لحظه حضور داشته باشید و از لحظات خوب، پیش از اینکه از دست بروند، لذت ببرید!

خیلی دشوار است که دائم هوشیار بمانید و دائم از خودتان سوالات سخت زندگی را بپرسید و دائم سعی در ایجاد تغییرات مثبت در زندگی داشته باشید. اما به خاطر داشته باشید که با چسبیدن به چیزهای ساده و راحت هیچ رشدی اتفاق نخواهد افتاد!

انگیزشیبهبود فردیتلاشموفقیت

دیدگاهتان را بنویسید