۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید؛ حتی اگر چنین احساسی ندارید

8 نشانه که فرد موفقی هستید

اگر فرد بلندپروازی هستید، عجیب نیست که گاهی احساس می‌کنید شکست خورده‌اید. اهداف بزرگ اغلب ما را به لحظات اجتناب ناپذیری می‌رسانند که معمولا انتظارشان را نداریم. در این مقاله قصد داریم ۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید را به شما یادآور شویم. با ما همراه باشید.

ما در دنیایی که زندگی می‌کنیم که احساس شکست را به ما القا می‌کند. گرچه شاید بسیاری از افراد از اینکه اعتراف کنند چنین احساسی نسبت به خودشان دارند سر باز می‌زنند.

مایه تاسف است که ما با نگاهی مادی گرایانه خودمان و زندگی که داریم را قضاوت می‌کنیم. طبق یک تحقیق که در دانشگاه استریر آمریکا صورت گرفته است، مشخص شد که ۹۰% از آمریکایی‌ها معتقدند چیزی که موفقیت را تعریف می‌کند میزان خوشحالی و رضایت فرد از زندگی‌اش است و نه میزان قدرت، دارایی‌ها و پرستیژی که آن فرد دارد. اگر بخواهیم روشن‌تر بگوییم، ۶۷% از افراد شرکت کننده در این تحقیق موفقیت را اینگونه توصیف کرده‌‌اند: “داشتن رابطه‌ای گرم و صمیمی با خانواده و دوستان”. تنها ۲۰% از افراد شرکت کننده در این تحقیق ثروت و دارایی را نشانه‌ای از موفقیت می‌دانستند.

اما گفتن کجا و عمل کردن کجا؟

آن ۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید، چیست؟

وقتی صحبت از موفقیت می‌شود، چشم‌های ما گمراه‌مان می‌کنند. کار بسیار سختی است که موفقیت افراد را بر مبنای خانه‌های بزرگ، ماشین‌های لوکس، روابط با آدم‌های مهم و میزان دارایی‌ها اندازه نگیریم. فرقی ندارد که در زندگی صاحب چه چیزهایی هستیم، حتما همیشه کسی وجود دارد که نسبت به ما قدرت، نفوذ و ثروت بیشتری داشته باشد. پس اگر خود را با دیگران مقایسه کنیم، همیشه دلیلی برای احساس بازنده بودن پیدا خواهیم کرد. موضوع اصلی این نیست که ما به اندازه کافی در زندگی رفاه نداریم، موضوع این است که ما میزان دارایی خود را معنای موفقیت می‌پنداریم.

موفقیت واقعی این است که ببینید چه کسی هستید و تا کجای مسیر خودتان آمده‌اید. اگر همیشه نگران این هستید که به آن اندازه که باید و شاید موفقیت کسب نکرده‌اید، احتمالا از زاویه اشتباهی دارید به خود نگاه می‌کنید. گاهی تنها چیزی که به آن احتیاج دارید یک یادآوری کوچک از چیزهایی است که در زندگی خود بدست آورده‌اید.

در ادامه مقاله، ما به موضوعاتی اشاره می‌کنیم که می‌تواند میزان مناسبی برای سنجش موفقیت شما باشد. پس بیایید تا ۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید را در کنار هم مرور کنیم.

اسرار موفقیت: ۴ دلیل که مانع شروع فعالیت شما در یک شغل جانبی می‌شود

۱. شما دیگر مرکز جهان نیستید

همه ما آدم‌های موفقی را می‌شناسیم که طوری رفتار می‌کنند انگار آن‌ها مرکز تمام دنیا هستند. این دنیا متعلق به آن‌ها است و بقیه آدم‌ها تنها در آن زندگی می‌کنند. درست است؟ اما این موفقیت نیست. موفقیت حقیقی توانایی در درک دیگر انسان‌ها است. اگر می‌توانید رویاها و احساسات دیگران را درک کنید و می‌دانید که دیگران نیز به اندازه خود شما مهم هستند، یعنی آدم موفقی هستید. نباید فراموش کنیم که بدون وجود دیگران و جامعه موفقیت تعریفی ندارد. و این اولین نشانه از ۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید!

اسرار موفقیت: ۶ راز رهبران بزرگ برای پرورش ایده‌های بزرگ

نشانه‌هایی که می‌گوید شما فرد موفقی هستید

۲. همیشه مثبت اندیش باقی می‌مانید

احساس امیدواری و خوش‌بینی از عناصر اصلی شاد بودن در زندگی است. اگر انرژی خود را بر روی مسائلی که به خوبی پیش نرفته‌اند تلف کنید، زندگی را به کام خود تلخ و خسته کننده خواهید ساخت. اگر زندگی را به کام خود تلخ کنید، این معنای واقعی شکست خوردن است. اصلا اهمیتی ندارد که چه چیزهایی در زندگی دارید، اگر مراقب احساس خود نباشید، انگار تمام چیزها را باخته‌اید. موفقیت حقیقی این است که همیشه نیمه پر لیوان را ببینید و این توانایی را داشته باشید که بدترین شرایط را نیز به شکل مثبتی تغییر دهید. و این دومین نشانه از ۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید!

اسرار موفقیت: ۱۰ راهنمای رسیدن به موفقیت

۳. شما می‌دانید که شکست موقتی است

شما این حقیقت را درک کرده‌اید که تنها افرادی که هیچوقت شکست را تجربه نمی‌کنند، همان کسانی هستند که هیچوقت سعی نمی‌کنند در چیزی برنده باشند. شما بعد از تجربه یک شکست به صورت اتوماتیک احساس بازنده بودن نمی‌کنید. در عوض هر شکست را فرصتی برای یادگیری در نظر می‌گیرید و به جلو حرکت می‌کنید. اگر هنوز هم گاهی با درک این حقایق مشکل دارید و نمی‌توانید هر شکست را با آغوش باز پذیرا باشید، بدانید که هیچوقت طعم واقعی موفقیت را نیز نخواهید چشید. اشتباه شما با مشخص کردن مسیر نادرست، راه شما برای رسیدن به موفقیت را هموارتر می‌کند. بیشترین پیشرفت‌ها زمانی حاصل می‌شود که احساس می‌کنیم گیر افتاده‌ایم و باید حسابی تلاش کنیم تا خودمان را از باتلاقی که در آن گرفتار شده‌ایم خلاص کنیم. این احساس درماندگی است که ما را مجبور می‌کند متفاوت فکر کنیم و راهی را ببینیم که پیش از این قدرت درکش را نداشتیم. و این سومین نشانه از ۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید!

۴. شما چیزها را از جنبه‌های مختلف می‌بینید

به سراغ چهارمین نشانه از ۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید می‌رویم. برخی اوقات اتفاقات بدی در زندگی ما رخ می‌هد. باید بپذیریم که این اتفاقات هم جزئی از زندگی است. برای همین می‌خواهم به بسیاری از خودمان یادآوری کنم که بدترین روزهای زندگی ما احتمالا مانند یک تعطیلات خوب برای آن دسته از افرادی است که با مشکلات واقعی و حل نشدنی دست و پنجه نرم می‌کنند. مثلا افرادی که غذای کافی برای خوردن ندراند و یا برای زنده ماندن در یک جنگ داخلی تلاش می‌کنند. اگر دیدگاه‌تان را تغییر دهید جا گذاشتن سوئیچ داخل خودرو و یا ترفیع نگرفتن در پستی که دارید آنقدر‌ها هم مشکل بزرگی به نظر نمی‌آید. اگر موفق شدید مشکلات خود را از زوایای دیگری بررسی کنید و با آن‌ها کنار بیایید یعنی گام بزرگی در مسیر موفقیت برداشته‌اید.

اسرار موفقیت: ۴ قدم برای اینکه دیگر خود را با دیگران مقایسه نکنید!

۵. در صوت نیاز از دیگران تقاضای کمک می‌کنید

عدم درخواست کمک در مواقعی که واقعا احتیاج به کمک دارید، نشان می‌دهد که شما هنوز نمی‌توانید مانند یک انسان بالغ فکر کنید. تقاضای کمک از دیگران نشان می‌دهد که دیگر درگیر این نیستید که توانایی‌ها و کمال خود را به دیگران اثبات کنید و این پنجمین نشانه از ۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید می‌باشد. این مسئله نشان می‌دهد که شما دیگر از نشان دادن ضعف‌های خود به دیگران ترسی به دل خود راه نمی‌دهید و می‌دانید که هیچکسی نمی‌تواند به تنهایی به موفقیت برسد.

۶. شما می‌دانید که زندگی یک بازی مجموع-صفر نیست

باید بدانید که موفقیت دیگران ضرری به شما نمی‌رساند. زندگی به گونه‌ای نیست که شما به اندازه چیزهایی که فرد دیگری دارد، چیزی را از دست بدهید. موفقیت دیگران فقط می‌تواند به شما یادآور شود که هنوز به چیزهایی که می‌خواهید نرسیده‌اید. یکی از نشانه‌های اصلی موفقیت، توانایی در ابراز خوشحالی و هیجان واقعی در برابر موفقیت‌های دیگران است.

اسرار موفقیت: راه حل‌های اشتباه که منجر به شکست می‌شود

۷. شما دیگر به اینکه دیگران چه فکری می‌کنند، اهمیت نمی‌دهید

تا زمانی که احساس می‌کنید چیزی را باید به کسی اثبات کنید، نگران این خواهید بود که دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند. جالب است بدانید درست از زمانی که قضاوت دیگران برای شما اهمیتی نداشته باشد، یعنی احساس موفقیت می‌کنید. وقتی از زندگی خود رضایت داشته باشید، دیگر نظر کسی برای‌تان مهم جلوه نمی‌کند. شنیدن نظر دیگران نمی‌تواند حال شما را خوب یا بد کند چون شما می‌دانید که کجای زندگی خود ایستاده‌اید. شما آگاهید که دیگران نمی‌توانند حقیقت چیزی که هستید و چیزی که می‌خواهید را تغییر دهند. نشانه هفتم یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها از ۸ نشانه که می‌گوید موفق هستید به شمار می‌آید!

۸. شما چیزی که نمی‌توانید تغییر دهید را می‌پذیرید و چیزی که می‌توانید را تغییر می‌دهید

حالا به نشانه آخر این لیست می‌رسیم. فرق مهمی بین بدبینی و عمل پذیر بودن وجود دارد. برای مثال اگر طوفانی در مسیر شما قرار بگیرد، شما هیچ راهی برای متوقف ساختن آن نخواهید داشت و ناچار به تغییر مسیر خود خواهید بود. اما اگر سازمان شما مشغول تعدیل نیرو است و شما احساس می‌کنید که ممکن است شغل‌تان را از دست دهید، نباید دست روی دست بگذارید. شما تنها در صورتی قادر خواهید بود شرایط خود را تغییر دهید که گزینه‌های پیش روی خود را بشناسید و تحلیل کنید. احساس مسئولیت درباره چیزهایی که توانایی تغییرش را دارید بزرگ‌ترین نشانه موفقیت است. پس آن‌ها را بشناسید تا بتوانید شرایط را به نفع خود عوض کنید.

اسرار موفقیت: راه‌های جلوگیری از اتلاف وقت

کلام آخر

اصلا منطقی نیست که احساس می‌کنید یک بازنده هستید آن هم به این خاطر که شغل بهتر، خانه‌ای بزرگتر یا ماشین گران‌تری ندارید. موفقیت یک احساس درونی است و تا حدود بسیاری به عوامل خارجی بستگی ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید