۱۱ راه نجات برای کار کردن در خانه به همراه کودکان

11 راه نجات برای کار کردن در خانه به همراه کودکان

اگر مانند هزاران کارمند دیگری که بعد از شیوع کرونا و تعطیل شدن ادارات، مجبور به دورکاری شده‌اند شما هم مجبور به کار کردن در خانه شده‌اید، خواندن این مقاله را جدا به شما توصیه می‌کنیم. شیوع کرونا منجر به تعطیلی مدارس و مهد کودک‌ها نیز شد؛ در نتیجه افرادی که مجبور به کار کردن در خانه شدند، باید تمام تسک‌های کاری را در حضور فرزندان خود انجام دهند. اگر مادر یا پدر باشید، به خوبی معنای این را خواهید فهمید. ما قصد داریم راه‌هایی را به شما معرفی کنیم که از آن طریق بتوانید در حضور کودکان خود در آرامش به کار کردن در خانه خود ادامه دهید.

اگر پدر یا مادر باشید، می‌دانید کار کردن در خانه در حضور کودکان با تمام سختی‌هایی که دارد، به نوعی یک نعمت بزرگ است. اینکه شما بتوانید هر ساعت و هر دقیقه کودکان خود را ببینید واقعا لذت بسیار زیادی دارد. اینکه مجبور نباشید ساعت‌ها در انتظار پایان روز کاری بمانید تا به خانه بروید و در نهایت با دیدن چهره‌های خندان فرزندان خود خستگی را از تن بیرون کنید، این نعمت بزرگی است.

درست است که کودکان حواس شما را پرت می‌کنند. وقتی مشغول ارسال ایمیل کاری هستید می‌توانند با پرسیدن میلیون‌ها سوال در لحظه شما را از انجام کارتان بازدارند. ممکن است موقع تماس با مدیر یا رئیس‌تان زیر دست و پای شما باشند و با فریاد از شما چیزی بخواهند. در این مواقع شاید تنها آرزوی شما داشتن یک جای خلوت و دنج برای تمرکز داشتن و کار کردن است!

اسرار موفقیت: ۱۰ حقیقت بنیادی برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

راه‌های نجات برای کار کردن در خانه کدامند؟

اگر احساس می‌کنید با حضور کودکان نخواهید توانست به کار کردن در خانه ادامه دهید، این متن را تا انتها دنبال کنید تا راه و چاه‌های کنار آمدن با این شرایط استثنایی را به شما نشان دهیم. با دانستن این ۱۱ راه حل، هم می‌توانید کارهای خود را به بهترین شکل انجام دهید و هم از حضور در کنار فرزندان دلبند خود نهایت لذت را ببرید و از سلامتی خود و خانواده‌تان شکرگزار باشید!

با ما همراه باشید…

۱. برای خود و کودکان‌تان انتظارات منطقی تعیین کنید

این شرایطی که در آن قرار گرفته‌اید، اصلا نرمال نیست؛ پس سعی نکنید آن را نرمال جلوه دهید. قرار نیست بازدهی این روزهای خود را با زمان مشابه در سال قبل مقایسه کنید. روزها، هفته‌ها، ماه‌ها و سالی که با شیوع کرونا سپری می‌شود را نمی‌توانید با پیش از شیوع کرونا مقایسه کنید؛ پس انتظار بازدهی حداکثری را نداشته باشید! به خاطر وجود تمام مشکلات و کم و کاستی‌ها کسی را سرزنش نکنید و با خودتان و کودکان‌تان مهربان باشید.

اسرار موفقیت: ۵ گام برای تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی

۲. زیاد سخت نگیرید

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به شدت منظم است و تمام برنامه‌های کاری خود را در تقویمی فشرده برای خودش مشخص کرده‌ است، یعنی کار کردن در خانه برای شما کم‌تر از یک کابوس واقعی نیست! یک خبر بد برای‌تان دارم؛ هیچکدام از این برنامه‌ها را با وجود کوکانی که دائم حواس شما را پرت می‌کنند، قرار نیست در زمان تعیین شده به پایان برسانید! خبر بدتر اینکه اگر تقومی که از آن استفاده می‌کنید دیجیتال نیست، پس احتمالا با شکلات و شیر و هزار و یک خوردنی دیگر کثیف خواهد شد! پس خیلی ساده؛ سخت نگیرید!

۳. تلوزیون، برنامه کودک و بازی‌های دیجیتال پرستار کودک نیستند، اما در تنگنا کمک بزرگی محسوب می‌شوند

شاید به نظر ایده خوبی نباشد! حتی در اشاره کردن به این راه حل احساس خوبی ندارم. امیدوارم هیچوقت مجبور نشوید از این راه حل استفاده کنید؛ اما متاسفانه با شرایط موجود باید اعتراف کرد که این گزینه‌ها یعنی تلوزیون، برنامه کودک و بازی‌های دیجیتال وقتی که برای کار کردن در خانه واقعا نیاز به تمرکز دارید، کمک بزرگی محسوب می‌شوند. کودکان با سرگرم شدن با رسانه، کتاب‌ها، پازل‌ها و بازی‌های امن دیگر، برای مدتی ما را تنها می‌گذارند تا ما با تمرکز به انجام کارهای‌ خود برسیم.

اسرار موفقیت: ۴ نمونه از پارازیت ذهنی که باید آن‌ها را نادیده بگیرید

۴. کارهای لازم را به صورت نوبتی با همسر خود انجام دهید

برای مثال ساعاتی را مشخص کنید که مثلا شما مراقب فرزندان‌تان باشید تا همسرتان به کارهایش برسد. در عوض ساعاتی را نیز فرزندان را به همسرتان بسپارید تا در تنهایی و تمرکز کارهای عقب مانده خود را تا حدودی جبران نمایید. با توجه به محدودیت‌های جاری در زمان شیوع کرونا، شاید نتوان برای گردش کودکان را به بیرون از خانه برد. اما می‌توان در محیط امن خانه نوبتی پرستاری کردن از کودکان را به نحوی عملی کردی.

کار کردن در خانه به همراه کودکان

۵. از گوش ‌گیر استفاده کنید

گوش گیر می‌تواند درصد زیادی از آلودگی صوتی کودکان را کم کند و به شما اجازه تمرکز کردن بدهد. با این کار شما می‌تواند با چشمان‌تان مراقب آن‌ها باشید اما آنقدر آرامش داشته باشید که قادر باشید فکر کنید و به کارهای‌تان رسیدگی کنید. این یکی از موثرترین تکینیک‌ها برای عمیق کار کردن در خانه است.

۶. یک دستگاه گریل برقی بخرید و گاهی ساندویچ‌ همبرگر گریل شده با پنیر درست کنید

با این کار شما یک شبه به یک قهرمان تبدیل خواهید شد که بچه‌ها او را ستایش خواهند کرد. ساندویچ همبرگر هم بچه‌ها را خوشحال می‌کند و هم زمان کمی از شما برای تهیه یک وعده غذایی می‌گیرد. علاوه بر آن از آنجایی که غذا خوردن در خارج از محیط خانه در دوران محدودیت‌های کرونایی تبدیل به آرزوی بسیاری از ماها شده، آماده کردن ساندویچ‌های خانگی می‌تواند اندکی از احساس نیاز رفتن به فست فود را برای ما کم کند.

اسرار موفقیت: ۴ سوال که پیش از پذیرفتن ترفیع شغلی باید از خودتان بپرسید

۷. زبل باشید

مثلا صبح‌ها برای آماده کردن صبحانه از بچه‌ها بخواهید به شما کمک کنند. برای مثال از آن‌ها بخواهید یک منوی غذای صبحانه بنویسند یا کارهایی که انجام دادن آن دشوار یا خطرناک نیست را بر عهده بگیرند. به این ترتیب شما اندک زمانی در شروع روز خواهید داشت که برای مثال یک لیست از کارهایی که باید انجام بدهید آماده کنید. سپس در یک فعالیت گروهی میز صبحانه را بچینید و پیش از شروع کار کردن در خانه در کنار هم از یک وعده غذایی سالم و مفید لذت ببرید تا برای شروع یک روز پر دردسر دیگه آماده باشید!

۸. جاهای مخصوصی برای کار کردن پیدا کنید

اگر پیش از این به کار کردن در خانه عادت نداشته‌اید و یک دفتر خانگی ندارید، حتما برای خودتان یک محیط مناسب برای کار کردن فراهم کنید. اگر از کار کردن در مرکز یک طوفان غمی ندارید، میز آشپزخانه را انتخاب کنید. اگر دوست دارید چشمان‌تان را برای دو دقیقه استراحت ببندید و بعد از دو ساعت آن‌ها را باز کنید، پس اتاق خواب مکان مناسبی برای شما خواهد بود. اگر منظورتان از کار کردن این است که تمام روز پای تلوزیون بنشینید، پس کاناپه جلوی تلوزیون را انتخاب کنید. خلاصه مطلب اینکه برای کار کردن در خانه، بهتر است جایی را پیدا کنید که دری برای بسته شدن داشته باشد. همچنین به شما توصیه می‌کنم به کودکان‌تان به وضوح آموزش دهید که پیش از ورود به اتاق کار شما، حتما در بزنند و بگویید که این یک قانون است. البته باید بدانید قوانینی که برای کودکان وضع می‌کنید، ممکن است هیچوقت و هرگز اجرا نشود؛ با این وجود سعی کنید که کار درست را انجام دهید!

اسرار موفقیت: چگونه بدون قربانی کردن خلاقیت، بازدهی بالایی داشته باشیم

۹. مولتی تسک باشید

در زمان‌های عادی شاید می‌توانستید بچه‌ها را برای بازی به بیرون از خانه ببرید، اما با شیوع کرونا این کار هم دور از عقل به نظر می‌رسد. اما گناه بچه‌ها چیست؟ آن‌ها هنوز کودک و پر از انرژی هستند. آن‌ها حق دارند بازی کنند و انرژی خود را تخلیه نمایند. پس سعی کنید در عین حال که کارمند وظیفه‌ شناسی هستید، پدر یا مادر مهربانی نیز باشید. محیطی برای بازی در خانه، آپارتمان یا حیاط خود درست کنید تا بچه‌ها در آن محل مشغول بازی شوند. در عین حال که مراقب آن‌ها هستید، به چند کار کوچک که نیاز به تمرکز بالایی ندارد رسیدگی کنید. ضمنا در این زمان همسرتان هم فرصتی خواهد داشت تا با تمرکز بالا کار خود را دنبال کند؛ با شرط نوبتی کردن این کار بین شما و شریک زندگی‌تان، دفعه بعد که همسرتان مراقب بچه‌ها هنگام بازی است، شما برای عمیق کار کردن در خانه فرصت پیدا خواهید کرد!

۱۰. خانه را ترک کنید

گاهی بهترین راه برای کار کردن در خانه این است که در خانه نمانید و آن‌جا را ترک کنید. در شرایط موجود پس از شیوع کرونا این کار اصلا آسان نیست. با این وجود شاید بتوانید لپ تاپ خود را بردارید و برای چند ساعت به یک جای خلوت و آرام در دل طبیعت بروید تا هم فاصله اجتماعی رعایت شود و هم شما یک زمان مناسب برای تجدید قوا و تمرکز بالا پیدا کنید. بله، ترک خانه هم راه حل دیگری برای کار کردن در خانه است!

اسرار موفقیت: آیا عملکرد شما مطابق با ارزش‌های فردی شما است؟

۱۱. انعطاف پذیر باشید

راه حل آخر که مهم‌ترین و کاربردی‌ترین راه حل است را در پایان مطرح می‌کنم. انعطاف پذیر باشید. فراموش نکنید که شما برای رسیدگی به نیازهای مادی خود و خانواده‌تان است که کار می‌کنید. پس همیشه نیازهای غیر مالی آن‌ها را در این شرایط سخت و بحران جهانی کرونا، در اولویت قرار دهید. همیشه برای اینکه در کنار آن‌ها باشید تلاش کنید و از اینکه کارهای‌تان به خوبی قبل پیش نمی‌رود ناراحت نباشید. بدون اینکه خود را سرزنش کنید، از زمان کارتان برای کودکان‌تان وقت بگذارید و در عوض از زمان استراحت آن‌ها برای جبران کارهای عقب مانده استفاده کنید. کار کردن در خانه را با تمام سختی‌ها و کاستی‌های آن بپذیرید!

کلام آخر

در این مقاله از مشکلات کار کردن در خانه گفتیم و اینکه چگونه می‌توان با وجود دردسرهایی که کودکان برای‌مان درست می‌کنند، برای انجام کارهای اداری جان سالم به در ببریم. برای هر والدینی که در دوران قرنطینه مجبور هستند به همراه کودکان خود در منزل بمانند و کار کردن در خانه را تجربه کنند، این راه حل‌ها می‌تواند نجات دهنده باشد. با آرزوی سلامتی تمام پدر و مادرهای زحمت کش و شادی و سلامتی برای تمام کودکان دنیا!

تلاشموفقیت

دیدگاهتان را بنویسید