۵ گام برای تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی

5 گام برای اینکه شغل جانبی خود را به شغل تمام وقت خود تبدیل کنید

این روزها بسیاری از افراد برای گذران زندگی خود مجبور هستند در کنار شغل اصلی یک شغل جانبی هم برای خود داشته باشند. در این مقاله قصد داریم شما را راهنمایی کنیم تا ۵ گام اصلی برای تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی را یاد بگیرید.

یک سال پیش اگر می‌خواستیم صنایعی که در حالت کلی خطر افت یا شکست آن‌ها را تهدید نمی‌کند برشماریم، حتما از صنعت سینما، رستوران داری و گردشگری، صنایع غذایی و نوشیدنی نام می‌بردیم. اما حالا می‌دانیم که هیچ کدام از این صنایع در برابر برخی اتفاق‌ها ایمن نیستند؛ اگر متوجه منظورم نشده‌اید، دارم درباره کوید-۱۹ صحبت می‌کنم! پس چگونه می‌توانید مطمئن باشید درآمدتان قطع نخواهد شد یا ضمانت کنید که کنترل امور مالی را در دست خواهید داشت و امنیت خانواده خود را برقرار خواهید کرد؟

خب شاید نتوان ضمانت ۱۰۰ درصدی داد اما می‌توان اقداماتی را در پیش گرفت که تا حدودی آینده را تحت کنترل خود در آورد. اگر می‌پرسید چگونه، باید بگویم از طریق تبدیل شغل جانبی‌ به شغل اصلی!

اسرار موفقیت: ۴ سوال که پیش از پذیرفتن ترفیع شغلی باید از خودتان بپرسید

تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی را چگونه آغاز کنیم؟

اگر شغل جانبی شما انجام پروژه‌ها و یک سری وظایف بخصوص برای شرکت‌های دیگر است که به صورت پاره وقت در آن فعالیت می‌کنید، قاعدتا قادر نخواهید بود آن را گسترش دهید. در نتیجه چنین مشاغل جانبی همیشه جانبی باقی خواهند ماند! اما اگر شغل جانبی شما به صورت بالقوه این استعداد را دارد که رشد کند و با سرمایه‌گذاری ذخایر مالی و زمانی که اکنون در اختیار دارید به سود دهی بیشتر برسد، حتما روی آن بیشتر تمرکز کنید. به این ترتیب خواهید توانست با تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی در این دریای متلاطم و نا امن اقتصادی، جزیره مالی امن و ایمنی برای خود درست کنید!

در نتیجه گام اول در انجام این ماموریت این است که اگر تاکنون شغل جانبی درستی را برای خود انتخاب نکرده‌اید، حالا این کار را انجام دهید. در ادامه ۵ گام اصلی در تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی را به شما معرفی خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید!

اسرار موفقیت: ۴ دلیل که مانع شروع فعالیت شما در یک شغل جانبی می‌شود

گام اول: تقاضا را در شغل جانبی خود ارزیابی کنید

پیش از اینکه تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد بگذارید، ابتدا تقاضا را برای شغل جانبی و در واقع محصول یا خدماتی که قصد ارائه آن را دارید بسنجید. ببینید که آیا محصول یا خدمات شما آنقدر محبوبیت دارد که بتوان به عنوان یک شغل تمام وقت به آن نگاه کرد؟ اگر یک کسب و کار محلی دارید که موفقیت خوبی کسب کرده است، از خودتان بپرسید آیا برای گسترش دادن آن به خارج از مرزهای محلی انرژی و منابع زیادی لازم است یا خیر؟ اگر کسب و کار آنلاین دارید ببینید چقدر زمان و چه میزان هزینه باید صرف خدمات طراحی و تبلیغات بکنید تا از طریق تبلیغات به مشتری برسید؟ در کل برآورد کنید که آیاد تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی نسبت به نیاز بازار امکان‌پذیر است یا خیر!

اسرار موفقیت: آیا عملکرد شما مطابق با ارزش‌های فردی شما است؟

تبدیل شغل جانبی به شغل تمام وقت

گام دوم: زیرساخت مالی بنا کنید

اگر در حال حاضر مشغول فعالیت در شغل خاصی هستید، تا می‌توانید پول پس انداز کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید زودتر شغل جانبی خود را استارت بزنید و زودتر به نتیجه برسید. آنقدر پول پس انداز کنید که خرج ۳ تا ۶ ماه‌تان را شامل شود و مخارج مربوط تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی را نیز پوشش دهد. اگر شروع شغل جانبی برای شما اهمیتی فوری دارد، تا جایی که ممکن هزینه‌ها را کم کنید تا سرمایه اولیه‌ای که لازم دارید در مدت زمان کوتاه‌تری جمع شود. حتی پس انداز دو درصدی از هر خرج می‌تواند به جمع شدن پول مورد نیاز به شما کمک کند.

اسرار موفقیت: ۴ قدم برای اینکه دیگر خود را با دیگران مقایسه نکنید!

گام سوم: شغل جانبی خود را گسترش دهید اما زیاده روی نکنید

شما به محض رشد کسب و کارتان به یک دفتر مجلل و یا سه دستیار احتیاج ندارید. چیزی که بیشتر برای تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی و گسترش کسب و کارتان به آن احتیاج دارید، مشتری است. ببینید کجا می‌توانید به مشتری بیشتری دست پیدا کنید و سپس بررسی کنید که از چه طریق می‌توانید مشتریان را جذب کنید. سپس بر مبنای همین اطلاعات، بازاریابی و تبلیغات را در پی بگیرید.

اسرار موفقیت: سه عنصر موفقیت و راه‌های رسیدن به آن

گام چهارم: سیستم کاری کسب و کارتان را بهینه کنید

کشاندن تعداد زیادی از افراد به بازار کسب و کارتان نتیجه عکس خواهد داد اگر زیرساخت و سیستم کاری شما قوی نباشد. اگر سیستم کسب و کارتان را تقویت نکنید، قادر نخواهید بود پاسخگوی نیاز افراد تازه در بازار خود باشید. بنا بر این حتما با کمک یک دستیار مجازی، نرم افزارهای حسابداری و خط پاسخگویی به مشتری رسیدگی و خدمت رسانی به مشتریان تازه را برای خود آسان‌تر کنید تا تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی به درستی پیش برود!

اسرار موفقیت: چگونه ‌شغل خود را با تعریف موفقیت برای خود همسو کنیم؟

گام پنجم: از رشد کسب و کار خود بگویید

هنگام تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی اجازه دهید همه بدانند که شما قصد توسعه کسب و کارتان را دارید. در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید و با انتشار ویدیوهایی از خودتان اجازه دهید دیگران بدانند که چهره چه کسی پشت این برند قرار گرفته است. با انتشار چند پست در هفته در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید و با مخاطبان خود که به دنبال خریداری محصول یا خدمات شما هستند، در ارتباط باشید. تنها به فروش آنلاین اکتفا نکید. سعی کنید نقش یک مشاور و ناجی را برای خریدارن ایفا کنید و دوستانه به آن‌ها مشاوره بدهید نه اینکه تنها به فکر فروش محصول خود باشید. مشاوره دادن به مخاطب علاوه بر ایجاد حس خوب و اعتماد در مشتری بالقوه، می‌تواند آن‌ها را به مشتریان دائمی شما تبدیل کند.

اسرار موفقیت: ۳ عادت که بر اساس مطالعات علمی شما را به موفقیت خواهد رساند

بعد از تبدیل شغل جانبی به شغل اصلی چه کنیم؟

اگر از نظر اقتصادی اعتماد به نفس کافی را در خود نمی‌بینید، با این وجود احساس می‌کنید توسعه شغل جانبی تنها راه نجات شما و آینده‌تان است، حتما به غریزه خود اعتماد کنید و دست به کار شوید. در اولین روی مشتریانی که به راحتی جذب می‌شوند تمرکز کنید. اجازه دهید کسب و کارتان خود به خود سرمایه مورد نیاز برای توسعه‌ را تولید کند. از مشتریان راضی خود بخواهید شما را به دیگران معرفی کنند و در شبکه‌های اجتماعی از شما حمایت نمایند. سعی کنید با صاحبان کسب و کارهایی که در زمینه مرتبط با شغل شما فعالیت می‌کنند ارتباط برقرار کنید و در کنار آن‌ها کسب و کار خود را توسعه دهید. و مهم‌تر از همه اینکه، روی برقراری ارتباط با مخاطبان خود به اندازه کافی انرژی بگذارید.

بهبود فردیتلاشموفقیت

دیدگاهتان را بنویسید