چگونه عادت‌های خوب را در خود پدید آورده و آن‌ها را همیشگی کنیم؟

چگونه عادت‌های خوب را همیشگی کنیم؟

هر سال که نزدیک سال نو یا نزدیک روز تولدمان می‌شویم، تصمیم می‌گیریم تغییر کنیم و عادت‌های خوب جدیدی را به روزهای خود اضافه کنیم. اما آخرین باری که سر قول‌هایی که در این مواقع از سال به خودمان دادیم ایستادیم؟ آیا واقعا بعد از هر نوروز یا بعد از هر سالگرد تولد به آدم فعال‌تر و بهتری تبدیل شدیم؟

جاذبه حتی روی دانشمندانی که درباره جاذبه زمین مطالعه می‌کنند هم اثر خود را می‌گذارد. این یعنی حتی اگر درک کاملا درستی از چیزی داشته باشید، باز هم ممکن است قادر به کنترل کردن آن نباشید!

بنا بر این اگر به هر دلیلی به سراغ این مقاله آمده‌اید یعنی قصد دارید عادت‌های خوب و جدیدی را به زندگی خود اضافه کنید. تا انتهای مطلب را دنبال کرده و از راه حل‌های ما استفاده کنید.

اسرار موفقیت: به خود درونی جدید سلام کنید و به خود درونی قدیمی خداحافظ بگویید

۱. خوب، بد و ثابت‌قدم

راه اولی که برای همیشگی کردن عادت‌های خوب به شما پیشنهاد می‌کنیم جفت کردن یک تجربه بد یا منفی با یک تجربه خوب یا مثبت است. مثلا اگر شما برای رسیدن به محل کار خود ۳۰ دقیقه زمان لازم دارید و احساس می‌کنید این زمان در هر بار آمد و رفت در حقیقت زندگی شما را هدر می‌دهد، به فکر استفاده از این سی دقیقه‌ها باشید. مثلا این سی دقیقه را صرف تماشای سریالی که دوست دارید ببینید بکنید، یا به کتاب صوتی گوش دهید.

کم کم این رفتار را به عادتی تبدیل کنید. با مقایسه تجربه مثبت و منفی خواهید دید که تا چه اندازه این دقایقی که بیهوده صرف می‌شدند می‌توانند لذتبخش و مفید واقع شوند.

اسرار موفقیت: ۱۰ حقیقت بنیادی برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی

۲. سال نو خود را داشته باشید

یک سال زمانی بس طولانی است. یعنی شما ۳۶۵ روز زمان دارید تا به خود بگویید از فردا فلان کار را شروع می‌کنم. یک تحقیق ثابت کرده که داشتن چند شروع در هر سال می‌تواند انرژی‌ لازم برای ادامه مسیر سالانه ما را تامین کند. این کار نه تنها به ما کمک می‌کند از نو و با انرژی بیشتری شروع به حرکت به سمت اهداف خود کنیم بلکه به ما یادآور می‌شود چند شروع موفق را در هر سال تجربه کرده‌ایم. برای اینکه حال بهتری از هر شروع دوباره داشته باشید، این استارت‌های دوباره را به یک اتفاق مثبت در زندگی خود پیوند بزنید. مثلا با روز تولدتان، یا روزی که یک اتفاق خوب کاری برای شما افتاده و یا هر تجربه مثبت دیگری که در زندگی‌تان رخ می‌دهد. سعی کنید تا جایی که ممکن است شروع‌های تازه خود را برای ایجاد عادت‌های خوب به شنبه واگذار نکنید. می‌دانید که شنبه‌ها در بین ایرانیان عموما روز مناسبی برای شروع نیستند. علاوه بر آن شروع یک هفته جدید خودش به اندازه کافی انرژی لازم دارد، پس فشار دیگری روی خود برای رسیدن به عادت‌های خوب و جدید وارد نکنید.

اسرار موفقیت: آیا عملکرد شما مطابق با ارزش‌های فردی شما است؟

عادت‌های خوب را همیشگی کنیم

۳. از به سختی افتادن استقبال کنید

مهم نیست چقدر کتاب یا مقاله درباره لذت خارج شدن از منطقه امن زندگی خود خوانده باشیم. در عمل انجام این کار واقعا دشوار است. ساختن و نگه داشتن عادت‌های خوب به معنای تجربه‌های سخت و دشوار است. ممکن است تنها بعد از گذشت چند هفته از شروه تصمیم ما برای داشتن عادت‌های خوب جدید، خسته شویم و شروع به تنبلی کنیم.

در چنین مواقعی تحت هر شرایطی سعی کنید زنجیره انجام عادت‌های خوب را پاره نکنید. متعهد باشید تا کم کم به نقطه‌ای برسید که عدم رعایت عادت‌های خوب به شما احساس بدی دهد نه احساس آسایش و فرار از یک چیز ناگوار.

اسرار موفقیت: ۴ نمونه از پارازیت ذهنی که باید آن‌ها را نادیده بگیرید

۴. سخت نگیرید و در عوض آهسته و پیوسته حرکت کنید

اینکه برای مثال یک روز از تمرین یوگای خود یا خواندن زبان جدیدی که مشغول یاد گرفتن آن هستید جا ماندید، نباید شما را نا امید و دلسرد کند. روز دیگر این فاصله را جبران کنید و فراموش نکنید که ایجاد تمام عادت‌های خوب سختی‌های خودش را دارد. تغییر کار سختی است و گاهی آدم برای ایجاد یک تغییر یا عادت‌های خوب در خودش، دچار شکست می‌شود. همین موضوع را به عنوان یک حقیقت بپذیرید و با آن کنار بیایید. اما فراموش نکنید که فاصله یک روزه نیست که شما را از ایجاد تغییر دور می‌کند، بلکه اگر اجازه دهید این فاصله به چند روز یا چند هفته برسد یعنی در ایجاد عادت‌های خوب در خود موفق عمل نکرده‌اید.

اسرار موفقیت: آیا سی سالگی برای موفق شدن خیلی دیر است؟

به نتیجه عادت‌های خوب خود فکر کنید

هر عادتی را که شروع کردید، حتما نتیجه وسوسه کننده‌ای برای شما دارد. ممکن است در شروع یک عادت به خودتان قول اندامی بهتر، پول بیشتر، زندگی اجتماعی موفق‌تر، دانش بیشتر و یا هر نتیجه رو به رشد دیگری را داده باشید. هر وقت خواستید از عادت‌های خوب خود اصله بگیرید، توجه کنید که از چه نتیجه‌ای دارید دور می‌شوید. آنگاه تمرکز خود را روی هدف قرار دهید و با قدرت به سمت آن حرکت کنید. تمرکز روی هدف ناخودآگاه شما را روی انجام عادت‌های خوب و جدید نگه می‌دارد.

بهبود فردیتلاشموفقیت

دیدگاهتان را بنویسید