توانمندسازی نیروی انسانی چیست و چرا اهمیت دارد

توانمندسازی نیروی انسانی چیست

اگر در گذشته شیوه مدیریت در سازمان‌ها و شرکت‌ها به نحوی بود که شاهد نگاه‌های بالا به پایین و فعالیت‌های رباتی کارمندان بودیم، امروز این شیوه دستخوش تغییر شده و توانمندسازی نیروی انسانی یکی از موضوعات بسیار مهم برای سازمان‌ها به حساب می‌آید.

 وقتی کارمندان توانمندسازی شوند، آن‌ها با اعتماد به نفس و انگیزه بالاتری کار کرده و تمامی انرژی و توان خود را برای رشد شرکت مورد بهره‌برداری قرار می‌دهند. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به توانمندسازی نیروی انسانی انداخته و بیان کنیم که این متد چه مزایایی را در اختیار شما قرار می‌دهد، پس با ما همراه باشید.

اسرار مدیریت: ۹ تیپ شخصیتی در محیط کار: شما کدام هستید؟

روش‌های توانمندسازی منابع انسانی

همان طور که گفته شد، امروزه توانمندسازی نیروی انسانی یک موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت است. اما یکی از سوالات مهم این است که چگونه می‌توان فرآیند توانمندسازی منابع انسانی را انجام داد. در ادامه راهکارهایی که شما را به این هدف می‌رسانند را معرفی خواهیم کرد.

برای کارمندان خود ارزش قائل باشید

اولین قدم برای توانمندسازی نیروی انسانی این است که برای کارمندان خود احترام و ارزش قائل باشید و سعی کنید تا این موضوع در رفتارها و کلام شما به بهترین شکل ممکن نمود پیدا کند.

شما باید به کارمندان خود این احساس را منتقل کنید تا آن‌ها با تمام توان و تلاش خود کار کرده و پاسخ چنین احترام و ارزشی را با کارهای خود بدهند.

اسرار مدیریت: چگونه از قدرت تاثیرگذاری خود برای کمک به دیگران استفاده کنیم؟

با کارمندان خود مشورت کرده و چشم ‌اندازهای مدیریتی‌تان را به آن‌ها بگویید

براساس بررسی‌های صورت گرفته اگر کارمندان بدانند که بخشی از یک کل بزرگ هستند، با انرژی و انگیزه بیشتری کار می‌کنند. شما می‌توانید با مطلع کردن آن‌ها از مأموریت‌ها، چشم اندازها و راهبردهای شرکت و توانمندسازی به آن‌ها از یک سو به آن‌ها کمک کرده و از سوی دیگر انرژی و انگیزه بسیار زیادی را به کارمندان خود القا کنید.

به کارمندان اعتماد کنید

یکی از روش‌های توانمندسازی نیروی انسانی این است که به کارمندان خود اعتماد داشته باشید و بدانید که آن‌ها همواره بهترین کار را انجام داده و تصمیمات درستی اتخاذ می‌کنند. افزایش روحیه اعتماد باعث می‌شود تا نیروی انسانی شما بدون اضطراب و با آرامش بسیار زیادی کارهای خود را انجام داده و نتایج خارق العاده‌ای به دست بیاورند.

از کارمندان قدردانی کنید

تا زمانی که کارمندان شما احساس کنند دیده نمی‌شوند و همواره مورد کم ‌لطفی مدیران خود واقع می‌شوند، نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت که با انگیزه و تلاش بسیار زیادی به کار خود مشغول باشند. یکی از روش‌های توانمندسازی این است که همواره از کارمندان خود و فعالیت‌های آن‌ها قدردانی کرده و این احساس را منتقل کنید که همواره رفتارهای آن‌ها را زیر نظر دارید و منتظر فرصتی برای قدردانی از آن‌ها هستید.

اسرار مدیریت: ۶ راز رهبران بزرگ برای پرورش ایده‌های بزرگ

مزایای توانمندسازی نیروی انسانی

توانمندسازی منابع انسانی مزایای بسیار زیادی برای شما به همراه دارد که در این بخش شما را با برخی از این مزایا آشنا کرده است و توضیحات مربوط به هر یک را ارائه می‌دهیم.

افزایش انگیزه کارمندان

یکی از مزایای مهم توانمندسازی نیروی انسانی افزایش انگیزه آن‌ها است. کارمندان در صورتی که ببینند مدیران برای‌ آن‌ها ارزش و احترام قائل هستند، وظایف خود را به نحو احسن انجام داده و به میزان و با دقت بیشتری کار می‌کنند.

 بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مدیرانی که از روش‌های توانمندسازی نیروی انسانی در سازمان خود استفاده می‌کنند، دارای کارکنان موفق‌تر و با انگیزتری هستند. داشتن انگیزه بالا عاملی است که سبب می‌شود کارکنان مدت زمان بیشتری را صرف کار کرده و تمام تلاش‌ خود را روی رشد کسب و کار متمرکز سازند.

مزایای توانمندسازی نیروی انسانی

به حداقل رسیدن مشکلات و چالش ها

مشکلات و چالش‌های یک کسب و کار به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. ممکن است برخی از مشکلات و چالش‌ها از سوی کارمندان بوده و برخی دیگر از طرف مشتریان ایجاد شود.

 موضوع بسیار مهم است که چگونه می‌توان این چالش‌ها و مشکلات را به حداقل رساند؟ توانمندسازی منابع انسانی به شما کمک می‌کند تا مشکلات و چالش‌ها شخصی، تیمی و شغلی کارمندان‌تان را به کم‌ترین حد ممکن برسانید.

 به عنوان مثال در شیوه‌های قدیمی مدیریت یکی از مشکلات همیشگی که مدیران با آن رو به رو بودند، بالا بودن اضطراب و نگرانی کارمندان بود. همین اضطراب و نگرانی سبب می‌شد تا افراد نتوانند وظایف خود را به شکل درست و کامل انجام دهند. رفته رفته با شکل گیری دانش توسعه منابع انسانی و با انجام روش‌های مربوط به توانمندسازی نیروی انسانی، احساس اعتماد و آرامش بیشتری در کارمندان ایجاد شد. در این شیوه نوین کارمندان موفق شدند با کم‌ترین میزان نگرانی کارهای خود را به نحو احسن انجام دهند.

اسرار مدیریت: اهمیت هوش عاطفی در رهبری موفق

افزایش میزان همدلی و دوستی

یک کسب و کار همانند یک کشتی است. نبود همدلی و دوستی بین کارمندان می‌تواند باعث غرق شدن کل کشتی شود. به همین دلیل لازم است تا تلاش برای ایجاد اتحاد، همدلی و دوستی بین کارکنان یک شرکت یا سازمان به عنوان یک اصل اساسی، مورد توجه ویژه قرار بگیرد. با افزایش همدلی بین همکاران، شاهد حرکت سریع کسب و کار به سمت موفقیت خواهیم بود.

انجام روش‌های مربوط به توانمندسازی نیروی انسانی می‌تواند این احساس همدلی و دوستی را افزایش داده و کارکنان یک شرکت را همانند چرخ دنده‌های یک ساعت با یکدیگر هماهنگ کرده و بازدهی آن‌ها را بالاتر ببرد. هماهنگی بیشتر در بین کارکنان در نهایت به معنای ارتقاء بیشتر و بیشتر یک کسب و کار است.

اسرار مدیریت: مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای امروزی

حرف آخر

در این مطلب نگاهی به توانمندسازی نیروی انسانی انداخته و برخی از روش‌هایی پیاده سازی این متد در کسب و کارها را به شما معرفی کردیم. پس از آن در رابطه با مزایای این روش توضیحاتی را ارائه دادیم. توجه به نکات گفته شده به شما کمک می‌کند تا بتوانید به بهترین شکل ممکن فرآیندهای مربوط به مدیریت را انجام داده و کسب و کارتان را موفق‌تر از قبل اداره کنید.

مدیریت منابع انسانیموفقیت

دیدگاهتان را بنویسید