۶ ترفند عالی برای حفظ تعادل در شغل جانبی

6 ترفند برای حفظ تعادل در شغل جانبی

با آغاز بحران کرونا و مواجهه با پدیده تعطیل شدن بسیاری از مشاغل و یا کم شدن ساعات کاری مشاغل تمام وقت، نیاز به داشتن یک شغل جانبی بیش از پیش احساس می‌شود. از آنجایی که اغلب حتی داشتن تنها یک شغل جانبی کفاف خرج زندگی را نمی‌دهد، ممکن است اغلب افرادی که در کنار شغل اصلی خود به یک شغل جانبی هم می‌پردازند با عدم رعایت حفظ تعادل در شغل جانبی دچار اضطراب شده و زیر بار مشکلات مالی و کاری روحیه خود را از دست دهند.

بنا بر این ما قصد داریم در این مثاله راه حل‌هایی را ارائه کنیم تا بتوانید علاوه بر رشد کسب و کارتان، در حفظ تعادل در شغل جانبی خود نیز موفق شوید. با استفاده از این راه حل‌خا می‌توانید دو یا چند شغلی که در آن‌ها مشغول به فعالیت هستید را به درستی مدیریت نموده و با قدرت مسیر خود را ادامه دهید.

اسرار موفقیت: از ایده به سود دهی در شغل جانبی

۱. یک قطب مرکزی برای تمام کارهای خود بسازید

چه روی کاغذ باشد و یا روی لپ تاپ یا گوشی، باید لیستی از تمام کارهایی که لازم است انجام دهید را به همراه مهلت انجام آن‌ها در دسترس داشته باشید و مطابق با آن لیست انجام امور را در دست بگیرید. در نظر داشته باشید که استفاده از چه نوع جدول برنامه ریزی با روحیه شما سازگارتر است. تمام وقت‌های آزاد، وقت کاری، فعالیت‌ها، وظایف و مسئولیت‌های خود را به صورت متمرکز در یک جا ذخیره کنید تا طرحی کلی از بودجه بندی زمان و حجم کاری‌تان داشته باشید؛ در غیر این صورت در حفظ تعادل در شغل جانبی شکست خواهید خورد!

اسرار موفقیت: ۴ تصور اشتباه درباره استارت آپ که مانع پیشرفت شما می‌شود

۲. یک جای بخصوص برای مشاغل جانبی خود در نظر بگیرید

حتی اگر شغل جانبی شما نیاز به فعالیت‌های خارج از خانه دارد، باز هم لازم است جایی را در خانه به کارهای مربوط به آن مشاغل اختصاص دهید. جایی که بتوانید با خیال راحت آن‌جا بنشینید و به تقویم کاری خود نگاهی اندازید و خرج و دخل خود را محاسبه کنید. در محیط خانه از دیگران بخواهید به زمان و مکان کاری شما احترام بگذارند و تمرکز شما را بر هم نریزند. همه چیزهای مربوط به مشاغل جانبی خود را در آن محل مخصوص در خانه قرار دهید تا بر همه چیز اشراف داشته باشید. اما حواس‌تان را جمع کنید تا تمام وقت خود را در خانه صرف کار نکنید و حفظ تعادل در شغل جانبی را فراموش ننمایید.

حفظ تعادل در شغل جانبی

۳. برای خود زمان استراحت در نظر بگیرید

از آنجایی که شما در راس تمامی امور قرار دارید، می‌توانید با برنامه ریزی برای خود زمان استراحت در نظر بگیرید. حتی اگر این زمان‌های استراحت به چند بعد از ظهر کوتاه در روزهای کاری محدود شود نه دو روز کامل در آخر هفته، نباید از آن غافل شوید! با این کار انرژی کافی برای ادامه دادن پیدا خواهید کرد و مغز و روحتان را از خستگی رها خواهید ساخت. پس حتما زمان‌های استراحت را در برنامه کاری خود بگنجانید و متعهد شوید که در آن زمان‌ها از کار فاصله گرفته و از آن‌ها به درستی استفاده خواهید کرد. این ترفند یکی از اصول بنیادی در حفظ تعادل در شغل جانبی محسوب می‌شود.

اسرار موفقیت: ۴ الگوی اصلی برای داشتن برنامه مالی موفق

۴. از اولویت‌های خود چشم پوشی نکنید

همانطور که کار نکردن در زمان استراحت لازم است، کار کردن با تمرکز بالا در زمان‌های کاری نیز بسیار اهمیت دارد. اجازه دهید دیگران از ساعت‌های کاری شما خبر داشته باشند تا در آن زمان‌ها مزاحم انجام کارهای‌تان نشوند. وقتی که شغل شما تمام وقت نیست، افراد فکر می‌کنند انجام کارهای شما اهمیت چندانی ندارد و به همین دلیل وارد محیط کار شما شده و برای شما مزاحمت ایجاد می‌کنند. سعی کنید در عمل اهمیت انجام شغل جانبی خود و جدیتی که برای آن لازم است را به دیگران نشان دهید. مثلا تلفن هوشمند خود را در زمان کار کنار بگذارید و پشت درهای بسته به کار خود رسیدگی کنید. در غیر این صورت حفظ تعادل در شغل جانبی تبدیل به یک کار غیرممکن خواهد شد!

اسرار موفقیت: ۵ راز اثربخشی از پرمشغله‌ترین افراد جهان

۵. به دنبال فرصت‌های کسب درآمد کنش پذیر (passive income) باشید

برای اینکه نتیجه تلاش خود را به حداکثر برسانید، زمان  و انرژی خود را صرف یک شغل جانبی کنید که درآمد کنش پذیر در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید با طراحی و ایجاد یک منبع درآمد کنش پذیر با کم‌ترین زحمت و دخالت فیزیکی پول در بیاورید. اینکه میزان درآمد شما با میزان زمانی که برای آن کار صرف می‌کنید ارتباطی نداشته باشد کمک بزرگی برای حفظ تعادل در شغل جانبی محسوب می‌شود!

اما Passive income چیست؟ وقتی واژه Passive را در دیکشنری چک کنید به این معانی می‌رسید:

انفعالی، مفعول، تاثر پذیر، تابع، بیحال، دستخوش عامل خارجی، غیر فعال، مطیع و تسلیم، کنش پذیر…

درآمد کنش پذیر به عواملی غیر از شما و زمانی که در اختیار دارید وابسته است و می‌تواند یک راه آسان و خلاقانه برای کسب ثروت باشد.

برای مثال در اینجا چند نوع از مشاغل با درآمدزایی کنش پذیر را ببینید:

  • نویسنده‌ای که بعد از گذشت سال‌ها از فروش کتابش درآمد دارد
  • سایتی که مقالات و کتاب‌های الکترونیکی برای فروش ارائه می‌کند
  • گرافیستی که به صورت آنلاین طرح‌های لایه باز و یا فونت می‌فروشد
  • شخصی که روی املاک که سرمایه گذاری می‌کند
  • و…

اسرار موفقیت: چگونه از هر شکست اقتصادی به سلامت عبور کنیم؟

۶. با انگیزه بمانید

وقتی مشغله‌های کاری بسیاری داشته باشید، بسیار دشوار است که اجازه ندهید نگرش شما به سمت و سوی منفی برود. معمولا وقتی کارهای زیادی برای انجام دادن داشته باشیم و برنامه ریزی درستی را در پیش نگیریم، از کار خود عقب می‌مانیم. در نتیجه ذهن ما پر می‌شود از افکار منفی و خود انتقادی…

به جای اینکه خودتان را سرزنش کنید، تمرکزتان را بالا ببرید و به صورت سازماندهی شده به انجام امور بپردازید. انگیزه خود را حفظ کنید، به خودتان انرژی مثبت بدهید و به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید. با در نظر داشتن این ۶ ترفند حفظ تعادل در شغل جانبی اصلا کار دشواری نیست!

اسرار موفقیت: چگونه ‌شغل خود را با تعریف موفقیت برای خود همسو کنیم؟

کلام آخر

اگر تازه قصد شروع یک کسب و کار جانبی را پیدا کرده‌اید، ممکن است این همه اقدامات که از آن صحبت کردیم شما را بترساند. اما توجه داشته باشید که می‌توانید همه این راه حل‌ها را به عنوان بخشی از وظایف روزانه خود در پی بگیرید. فراموش نکنید که احتمالا بارها و بارها مکان شغلی، اولویت‌ها، برنامه زمانی، برنامه کاری و میزان درآمد شما دچار تغییر شده است.

این اقدامات را به عنوان تغییرات مثبت بپذیرید و برای اجرای بی‌ عیب و نقص آن آماده شوید. این را همیشه به یاد داشته باشید که در شغل جانبی‌تان، شما همه کاره هستید و هر اقدامی که انجام دهید، سود و ضررش به خودتان می‌رسد! پس چه خوب است که اگر با حفظ تعادل در شغل جانبی فعال و کوشا بمانید و در نهایت از نتایج عالی کار خود لذت ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید