۵ سطح رهبری چیست و چگونه می‌توان به آن دست یافت

5 سطح رهبری چیست و چگونه می‌توان به آن دست یافت

در این مقاله می‌خواهیم ۵ سطح رهبری را به شما معرفی کنیم و بگوییم چگونه می‌توانید از هر سطح به سطح دیگر برسید. چه در سطح یک باشید یا سطوح دیگر، یک چیز درباره شما صادق است و آن اینکه شما یک رهبر هستید. اما در سفر رسیدن به کمال در رهبری، در کدام سطح قرار دارید و از سطح فعلی به کجا قرار است برسید؟ هر رهبری در مسیر خود دوست دارد بداند در ۵ سطح رهبری، دقیقا کجا ایستاده است و چگونه باید به سطح بعدی یا بالاتر در رهبری برسد. اگر به این عنوان جذب شده‌اید و در حال حاضر مشغول خواندن این مقاله هستید، یعنی شما هم احتمالا رهبری هستید که از خودتان این سوال را دارید! پس با ما همراه باشید تا جواب سوال‌ خود را پیدا کنید!

اسرار مدیریت: توانمندسازی نیروی انسانی چیست و چرا اهمیت دارد

چگونه از ۵ سطح رهبری بالا برویم و آن را فتح کنیم؟

در این مقاله به ۵ سطح رهبری و مدیریت می‌پردازیم تا به رهبران کمک کنیم تاثیرگذاری بیشتری روی دنبال کنندگان خود داشته باشند. اطلاعات مربوط به هر کدام از این ۵ سطح رهبری را بخوانید و بررسی کنید که در حال حاضر در کدام سطح قرار دارید. سپس راه حل‌های رسیدن به بالاترین سطح یعنی سطح پنجم را در پیش بگیرید.

اسرار مدیریت: ایجاد انگیزه در کارکنان و تاثیر آن بر عملکرد آن‌ها

سطح ۱

جایگاه: افراد شما را دنبال می‌کنند چون مجبور به این کار هستند

پایین‌ترین سطح رهبری که سطح ورودی آن نیز محسوب می‌شود، جایگاه فرد است. این تنها سطحی است که برای رسیدن به آن نیاز به هیچ نوع توانایی، تلاش یا کوششی وجود ندارد. چون هر کسی ممکن است در شغلی که دارد به منصبی برسد که در نقش فردی خود، یک رهبر محسوب می‌شود. باید تاکید کنیم که داشتن جایگاهی که نقش رهبری به فرد بدهد اصلا اشکالی ندارد، چیزی که مورد انتقاد ما قرار می‌گیرد این است که افراد تنها به خاطر جایگاهی که دارید شما و دستورات شما را دنبال کنند. این یعنی تنها دلیلی که کسانی شما را به رهبری پذیرفته‌اند این است که شما رتبه شغلی بالاتری از آن‌ها دارید و سرنوشت حرفه‌ای آن‌ها بسته به این است که به درستی از شما پیروی کنند. در میان ۵ سطح رهبری تنها در سطح اول است که افراد فقط به این دلیل شما را دنبال می‌کنند که شما رئیس آن‌ها هستید و آن‌ها چاره‌ای جز فرمانبرداری از شما ندارند!

خبر خوب اینکه تمام چیزهای بودن در این سطح بد نیست. این جایگاه شروعی است برای شما تا روی رشد و پتانسیل خود سرمایه گذاری کنید و به یک رهبر واقعی تبدیل شوید. از زمان خود استفاده کنید، درباره رهبری اطلاعات به دست آورید، اولیت‌ بندی و نظم فردی را بیاموزید تا برای رسیدن به سطح بعدی آماده شوید.

اسرار مدیریت: چگونه از قدرت تاثیرگذاری خود برای کمک به دیگران استفاده کنیم؟

سطح ۲

اجازه: افراد از شما پیروی می‌کنند چون این را می‌خواهند

در این سطح افراد به انتخاب خودشان از رهبر پیروی می‌کنند. برای رشد در این سطح، رهبران تلاش می‌کنند تا پیروان خود را بهتر بشناسند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. بدانید که بدون حضور دنبال کنندگان، هیچ نقش رهبری اتفاق نخواهد افتاد. پس باید یاد بگیرید دیگران را دوست داشته باشید و به آن‌ها اهمیت دهید تا بتوانید به یک رهبر خوب بدل شوید.

وقتی شما افرادی که از شما پیروی می‌کنند را بشناسید، آن‌ها را دوست داشته باشید و هرکدام را به عنوان یک شخص ببینید و به تک تک آن‌ها اهمیت دهید، ناخودآگاه اثر مثبتی روی افراد باقی خواهید گذاشت. وقتی اعتماد رشد کند احترام هم رشد می‌کند. سطح دوم از میان ۵ سطح رهبری همان جایی است که رابطه‌های ماندگاری در آنجا شروع می‌شود و بنیانی برای رفتن به سطح بعدی می‌سازد.

اسرار مدیریت: مدیریت منابع انسانی در کسب و کارهای امروزی

5 سطح رهبری چیست
سطح ۳

تولید: افراد از شما پیروی می‌کنند به خاطر کارهایی که شما برای سازمان انجام داده‌اید

در این سطح رهبرانی که در ماموریت خود به نتیجه رسیده‌اند، اثربخشی و اعتبار واقعی خود را می‌سازند. در این سطح است که رهبران می‌توانند تغییری را رقم بزنند. در این سطح کارها به خوبی پیش می‌رود، روحیه جمعی بهبود می‌یابد، سودآوری بالا می‌رود و اهداف دست یافتنی می‌شوند. هرچقدر تولید خود را بالا ببرید، راحت‌تر می‌توانید با مشکلاتی که به وجود می‌آید، مقابله کنید. رهبری و اثرگذاری برای شما لذتبخش می‌شود؛ چون وقتی همه در حال حرکت رو به جلو هستند، کل گروه به سطح جدیدی از اثربخشی دست می‌یابد.

لازم است در اینجا به این نکته اشاره کنیم که رسیدن به سطح پنجم به این مفهوم نیست که از یک سطح فاصله بگیریم تا به رشد خود در سطح بعد ادامه دهیم. در حقیقت این ۵ سطح رهبری روی یکدیگر بنا شده‌اند. به بیان دیگر، رهبرانی که به سطح سوم رسیده‌اند، هنوز باید اقداماتی که باعث شد به سطح دوم برسند را انجام دهند. در حقیقت استراتژ‌ی‌ها و دستورالعمل‌های هر سطح به دستورالعمل‌های سطح قبل اضافه می‌شود. وقتی در سطح سوم به اثربخشی مورد نظر دست پیدا کردیم، آماده رفتن به سطح بعدی یعنی سطح چهارم خواهیم شد.

اسرار مدیریت: ۶ راز رهبران بزرگ برای پرورش ایده‌های بزرگ

سطح ۴

رشد افراد: افراد از شما پیروی می‌کنند به خاطر کارهایی که شما برای آن‌ها انجام داده‌اید

در این سطح هدف اصلی شما باید این باشد که هرچقدر می‌توانید افرادی که دارای پتانسیل رهبری هستند را شناسایی کرده و روی آن‌ها سرمایه گذاری کنید تا اینکه آن‌ها در کنار شما رشد کنند.

دلیل خیلی ساده‌ای در پس این استراتژی وجود دارد. اینکه با وجود رهبران بیشتر، ماموریت‌های بیشتری در سازمان پیگیری شده و به انجام می‌رسد. افرادی که شما انتخاب می‌کنید تا روی رشد آن‌ها کار کنید، ممکن است پتانسیل بسیار خوبی برای رهبری از خود نشان دهند. هدف این است که با سرمایه گذاری روی این دسته از افراد بازدهی را بالا برده و یکی مانند خودمان (یک رهبر واقعی) را تولید کنید.

هرچقدر بتوانید رهبران تازه بیشتری تربیت کنید، بیشتر روی زندگی افراد تیم تاثیر خواهید گذاشت.

اسرار مدیریت: اهمیت هوش عاطفی در رهبری موفق

سطح ۵

نوک قله: افراد از شما پیروی می‌کنند به خاطر کسی که هستید و چیزی که برای ارائه دارید

بالاترین سطح رهبری، پرچالش‌ترین سطح برای رسیدن است. شما نمی‌توانید به سطح پنجم دست پیدا کنید مگر اینکه بخواهید روی زندگی خود سرمایه گذاری کنید تا بتوانید روی زندگی دیگران اثر بگذارید.

تعهدات لازم برای رسیدن به نوک قله رهبری دست ‌یافتنی است و نتایج منحصر به فرد خودش را دارد. رهبران سطح پنجم موفق می‌شوند که سازمان‌های سطح پنجم را ایجاد و مدیریت کنند. آن‌ها می‌توانند فرصت‌هایی را پدید آورند که دیگران از پس آن بر نخواهند آمد. آن‌ها در کاری که انجام می‌دهند میراثی به جا خواهند گذاشت. رهبری آن‌ها شهرتی مثبت کسب خواهد کرد. در نتیجه در میان ۵ سطح رهبری آن رهبرانی که به سطح پنجم رسیده‌اند، موفق می‌شوند جایگاه خود، سازمان و گاهی حتی صنعتی که در آن فعال هستند را به سطح جدید و بالاتری ارتقا دهند.

اسرار مدیریت: مدیریت اختلاف در محل کار

چه کسی لایق بودن در ۵ سطح رهبری است؟

اگر شما هم تنها هدف‌تان رسیدن به موفقیت نیست و می‌خواهید اثرگذار باشید و تفاوتی ایجاد کنید، یعنی در درون خود یک رهبر خفته دارید. سطحی که در رهبری به آن دست پیدا می‌کنید بیشتر از هر چیزی به میزان اثرگذاری شما مربوط می‌شود. شما نمی‌دانید روی چه تعداد زندگی می‌توانید اثر مثبت بگذارید. تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که روی اثرگذاری خود کار کنید تا وقتی فرصتی پدید آمد و توانستید در یکی از ۵ سطح رهبری باشید، از این توانایی خود استفاده کنید.

هیچگاه قدرت کسی که توانایی تاثیگذاری را دارد، دست کم نگیرید!

مدیریت منابع انسانیموفقیت

دیدگاهتان را بنویسید